زیاد خوابیدن باعث ایجاد چه مشکلاتی می شود؟

زیاد خوابیدن روی سلامت بدن تاثیرات بسیار منفی دارد که باید نسبت به آن با خبر بود. کمبود خواب و ازدیاد آن هر دو برای بدن زیان آور می باشند.

0

زیاد خوابیدن روی سلامت بدن تاثیرات بسیار منفی دارد که باید نسبت به آن با خبر بود. کمبود خواب و ازدیاد آن هر دو برای بدن زیان آور می باشند. همه می دانیم که خواب برای سلامتی بسیار مهم هست. خواب کافی و مناسب به شما کمک می کند در طول روز هشیار و متمرکز بمانید و بدن تان شب‌ ها وقتی که در خواب هستید شارژ می شود تا از روزی که پشت سر گذاشته‌ اید ریکاوری کند.

همین طور خواب مفید با چاقی, دیابت, بیماری های قلبی و مرگ زودرس و … مقابله می کند. اما این دلیل نمی شود که شما ساعت‌ های زیادی را در خواب سپری کنید. خواب با کیفیت برای سلامتی شما یک ضرورت هست, اما اگر افراط کنید به ضررتان هست.

خواب زیادی می تواند علامتی از مریضی‌ ها یا عوارضی مختلف باشد که شامل خستگی مزمن, دشواری های تیروئیدی, بیماری قلبی, آپنه خواب, افسردگی, نارکولپسی «حمله خواب» می شود. خیلی مهم هست که از خواب عمیق و با کیفیت لذت ببرید, اما زیاد خوابیدن هم خطراتی دارد.

عوارض و خطرات زیاد خوابیدن:

۱. ممکن هست به بیماری قلبی دچار شوید.

اگر زیاد بخوابید, قلب‌ تان صدمه خواهد دید. در واقع, شما خودتان را در معرض ابتلا به بیماری های قلبی قرار می دهید که یکی از دلایل زیاد‌ی مرگ در ایالات متحده آمریکاست. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۳ انجام شد و نتایج آن در «Internal Medicine» منتشر شد نشان داد هم کمبود خواب و هم زیاد خوابیدن با افزایش متوسط خطر بیماری های قلبی و عروقی رابطه دارد.

خطرات زیاد خوابیدن۲. چاق می شوید.

بین زیاد خوابیدن و چاقی هم رابطه وجود دارد. اگر ساعت‌ های طولانی بخوابید, یعنی از نظر فیزیکی در این ساعت‌ ها غیر فعال هستید. فعالیت بدنی کم هم یعنی این که بدن تان کالری کمتری می‌ سوزاند و در نتیجه دچار اضافه وزن خواهید شد.

مطالعه‌ ای در سال ۲۰۱۰ که در «Social Science & Medicine» منتشر شد گزارش کرد بیشتر از ۸ ساعت خوابیدن در روز, منجر به افزایش احتمال چاقی, دیابت, فشار خون بالا و بیماری های قلبی و عروقی می شود. در مطالعه‌ی دیگری نیز دانشمندان دریافتند زیاد خوابیدن با بیماری های روحی و افزایش شاخص توده بدنی رابطه دارد.

۳. افسرده‌ می شوید.

زیاد خوابیدن هم می تواند روی خلق و خوی‌ تان اثر گذاشته و حتی منجر به افسردگی شود. خواب, بر روی فرارسان‌ های عصبی در مغز اثر می گذارد. از آنجایی که خواب طولانی منجر به کاهش فعالیت بدنی می شود, سطح فرارسان‌ های عصبی چون دوپامین و سروتونین کاهش پیدا کرده و می تواند خطر افسردگی را اکثر کند.

فعالیت بدنی همین طور شما را از محرک‌ های استرس برانگیز دور کرده و اعتماد بنفس‌‌ تان را بالا می برد.

خطرات زیاد خوابیدن۴. مغزتان صدمه می بیند.

زیاد خوابیدن می تواند قدرت مغزتان را هم تحت تاثیر قرار بدهد و باعث شود مغزتان زودتر پیر شود. همین طور بیش از اندازه خوابیدن می‌‌تواند از نشانگرهای اضطراب در ساعت باطنی یا مشکلاتی دیگر در سلامتی باشد که در نتیجه موجب تغییرات ساختاری مغز و ضعف در عملکرد ادراک و شناخت می شود.

تحقیقی در سال ۲۰۱۱ که در نشریه‌ی «Sleep» منتشر شد دریافت کمبود خواب و زیاد خوابیدن, دو عامل مرتبط با اضطراب حافظه بوده و می توانند نشانگری برای افزایش ریسک اضطراب ادراک در افراد سال خورده باشند.

۵. منجر به مرگ زودرس می شود.

بیش از اندازه خوابیدن حتی می تواند مرگ زودرس را به دنبال داشته باشد. هر چند شاید خوفناک به نظر می رسد اما تحقیقات زیادی این موضوع را اثبات کرده‌اند. در سال ۲۰۱۰ مروری بر ۱۶ مطالعه‌ی متفاوت انجام شد و محققان گزارش کردند آن هایی که مفید نمی خوابند یا زیاد می خوابند, بیشتر در معرض مرگ زودرس می باشند. بیشتر از ۸ ساعت خوابیدن در شب, احتمال مرگ زودرس را تا ۱.۳ برابر افزایش می دهد.

خطرات زیاد خوابیدن۶. باعث کمر درد می شود.

اگر ساعت‌ های طولانی پشت میز کارتان می نشینید و بعد هم یک راست به رختخواب می روید و فردا صبح تا دیر وقت می خوابید, این احتمال وجود دارد که دچار کمر درد شوید. نشستن و خوابیدن برای ساعت‌ های طولانی, سطح فعالیت بدنی‌ تان را کم کرده و به ضرر استخوان‌ ها و عضلات شماست. بنابراین کمر درد می تواند از عوارض زیاد خوابیدن هم باشد, مخصوصا اگر بیماری های کمر هم داشته باشید.

استراحت کردن برای ساعت‌ های طولانی یعنی قرار دادن طولانی مدت بدن در یک اوضاع یکنواخت و جنبش نداشتن که می تواند نشانگرهای التهاب را افزایش بدهد و در نتیجه کمر درد بروز خواهد کرد.

۷. باعث سر درد می شود.

زیاد خوابیدن می تواند باعث سر دردتان هم بشود. این اتفاق به علت نوسانات در فرارسان‌ های عصبی مغز شامل سروتونین که می تواند عاملی برای سر درد باشد روی می دهد. هم‌چنین اگر صبح دیر از خواب بیدار شوید, ساعت نرمال صبحانه را از دست می دهید. در چنین شرایطی, ممکن هست به علت افت قند خون, کم آبی بدن یا عقب افتادن ساعت قهوه‌ تان دچار سر درد شوید.

به علاوه آن هایی که در طول روز زیاد می خوابند, به دلیل اضطراب در خواب شبانه, صبح روز بعد احتمالاً دچار سر درد خواهند شد.

خطرات زیاد خوابیدننکاتی برای لذت بردن از خواب با کیفیت

* هر روز راس ساعت منظم به رختخواب بروید و بیدار شوید, حتی روزهای تعطیل.

* محیط مناسبی برای خواب فراهم کنید تا خواب راحتی داشته باشید. مثلاً دمای اتاق خواب‌ تان پایین و تاریک و ساکت باشد.

* برای دور ماندن از سر و صداها از گوشبند بهره گیری کنید.

* در اتاق خواب‌ تان تلویزیون و رایانه و تلفن قرار ندهید.

* قبل از خواب چای و قهوه ننوشید.

* قبل از خواب مدیتیشن کنید.

* بعد از شام, کمی پیاده روی کنید و سپس بخوابید.

* قرار گرفتن در معرض آفتاب صبحگاهی به شما کمک می کند از خواب بیدار شوید و حرکت کنید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.