خواص و فواید روغن زیره برای سلامتی

زیره یکی از ادویه هایی است که از قدیم مورد استفاده عموم قرار گرفته است. روغن زیره که از دانه های آن گرفته می شود، در درمان بیماری های مختلفی استفاده می شود.

0

در دنیای امروز با توجه به تغییر کیفیت غذاها و همین طور تغییر شرایط آب و هوایی روز به روز با پیشرفت بیماری هایی از قبیل سرطان ها و بیماری های قلبی و افسردگی مواجهه هستیم. اما خود ما می توانیم کاری کنیم تا شرایط به وجود آمده را تا حدی کنترل کنیم. استفاده از روغن ها و گیاهان دارویی کمک بسیاری به بهبود کیفیت زندگی می کند. زیره یکی از ادویه هایی است که از قدیم مورد استفاده عموم قرار گرفته است. روغن زیره که از دانه های آن گرفته می شود، در درمان بیماری های مختلفی استفاده می شود.

روغن زیره با داشتن آنتی اکسیدان از بروز انواع سرطان ها در بدن ما جلوگیری می کند .روغن زیره به سلامت کلیه و کبد نیز کمک فراوانی می کند. این روغن از جمله موادی است که متابولیسم را در بدن افزایش می دهد و باعث بالا رفتن سوخت و ساز در بدن می شود و مصرف روزانه این روغن شما را به سمت کاهش وزن می برد.

خواص روغن زیره:

۱- افزایش شیر مادر

مصرف روغن زیره و عسل در افزایش مقدار شیر مادران شیرده بسیار موثر است. در ضمن این ترکیب از نفخ و کارکرد بد سیستم گوارشی نوزادان پیشگیری می کند.

خواص روغن زیره۲- ویژگی آنتی هیستامینی

هیستامین دلیل اصلی عطسه، سرفه و بروز حساسیت می باشد. برای مقابله با آسم و آلرژی، داروهای زیادی وجود دارد که اکثر آن ها دارای عوارض جانبی بوده و به طور دایم نمی توان از این داروهای ضد هیستامین مصرف کرد.

اما عرق زیره به طور شگفت آوری می تواند به عنوان یک آنتی هیستامین قوی بدن را از شر هیستامین خلاص کرده و تنگی نفس، سرفه و دیگر آثار حساسیت را از بین ببرد.

۳- ضد عفونی کننده

عرق زیره به عنوان یک ضد عفونی کننده خوب می تواند التهابات درون روده بزرگ، دستگاه گوارش، سیستم تنفسی و دستگاه مجاری ادراری را از بین ببرد.

این عرق از رشد و گسترش باکتری ها و قارچ ها جلوگیری کرده و برای رفع زخم معده نیز مفید است.

۴- مناسب سلامت قلب

روغن زیره برای هر چیزی که به عملکرد صحیح قلب مربوط می شود، بسیار مفید است. زیره روند ضربان قلب را بهبود بخشیده و ماهیچه های قلب را تقویت می کند.

هم چنین از سفت شدگی سیاهرگ ها و سرخرگ ها جلوگیری کرده و موجب کاهش فشار خون و کلسترول می شود.

خواص روغن زیره۵- ضد گرفتگی و انقباض

عرق زیره به سرعت تمام عضلات بدن را از انقباض های آزار دهنده رها می کند.

هم چنین، روغن زیره گرفتگی های سیستم تنفسی که منجر به عطسه، تنگی نفس و سرفه بی وقفه می شود را بر طرف می کند.

۶- ضد نفخ

روغن زیره ضد نفخ است. برای رفع نفخ می توان روغن و آب گرم را مخلوط کرده و مصرف نمایید و سپس نتایج شگفت آور آن را ببینید.

۷- هضم کننده و ضد درد معده

ترکیبی از یک قاشق روغن زیره با آب گرم و مقداری نمک، مشکلات گوارشی مثل سوء هاضمه، برگشت اسید معده و ترشح زیاد اسید معده را بر طرف می کند.

عرق زیره هم معده را از التهاب و زخم معده حفظ کرده و عمل هضم را آسان می کند.

خواص روغن زیره۸- ادرار آور

روغن زیره ادرار آور بوده و به دفع راحت سنگ کلیه کمک می کند. روغن زیره فشار خون را پایین می آورد، چربی های بدن را کاهش می دهد، بدن را از اسید اوریک پاک می کند و کلیه ها را از مواد ته نشین شده شستشو می دهد؛ در نتیجه، باعث کارکرد بهتر مجرای ادراری می شود.

۹- ویژگی های قاعده آور

روغن زیره به بانوان با قاعدگی نامنظم کمک کرده و هم چنین یائسگی را به تاخیر می اندازد.

۱۰- خلط آور

روغن زیره برای تخلیه سینوس ها از اخلاط بسیار مفید می باشد. بدین منظور مقداری عرق زیره را با عسل در آب گرم مخلوط کرده و میل کنید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.