آشنایی با خواص بی‌نظیر رازک بر روی سلامتی

رازک نوعی گیاه گلدار است که به خانواده دو لپه‌ ای‌ ها تعلق دارد. این گیاهان علفی که عموماً بالا رونده نیز محسوب می‌ شوند، بیشتر در قسمت‌ های معتدل پیدا می‌ شوند.

0

رازک نوعی گیاه گلدار است که به خانواده دو لپه‌ ای‌ ها تعلق دارد. این گیاهان علفی که عموماً بالا رونده نیز محسوب می‌ شوند، بیشتر در قسمت‌ های معتدل پیدا می‌ شوند. این بدان معنی است که شما می‌توانید با رازک در استان‌ هایی مانند گیلان، گلستان و مازندران آشنا شوید.

مخروط‌ های ماده این گیاه دارای ویژگی‌ های سلامتی بسیاری هستند و به همین دلیل پزشکان طب سنتی از آن ها برای سال‌ ها در درمان‌ های خود استفاده می‌ کردند. یکی دیگر از کاربردهای اصلی این گیاه، در صنعت آبجو سازی است.

خواص رازک:

برای قرن‌ ها، این گونه یکی از مهم‌ ترین گیاهان دارویی محسوب می‌ شده است. رازک نه تنها مزه فوق‌ العاده‌ای دارد، بلکه سرشار از خواص آنتی اکسیدانی و ضد باکتری می‌ باشد.

هم چنین دانشمندان ژاپنی مقاله‌ای را در سال ۲۰۱۰ در مجله علمی پزشکی Daily Health به چاپ رسانده‌اند که در آن ادعا شده رازک یک منبع غنی از ویتامین B6، ویتامین C و ویتامین E محسوب می‌شود. اما مهم‌ تر از همه این ها، ماده‌ای منحصر به فرد به نام xanthohumol  که در رازک یافت می‌شود و طیف گسترده‌ای از جنبه‌ های سلامتی به آن مربوط می‌ شود.

خواص رازکدرمان بی خوابی

خواب یکی از مهم‌ ترین بخش‌ های زندگی محسوب می‌شود. دانشمندان باور دارند اگر شما در طول روز به اندازه خوابی نخوابید، مشکلات زیادی به سراغ شما می‌آید. این موضوع می‌تواند بر روی زندگی شخصی شما تأثیر گذاشته و به برنامه‌ های شخصی‌ تان صدمه بزند.

شما می‌توانید با استفاده از برخی مواد طبیعی مانند رازک بر بی خوابی غلبه کنید. دانشمندان باور دارند که مصرف این ماده می‌تواند اضطراب را از بین ببرد و به همین دلیل مراحل به خواب فرو رفتن تسهیل شود.

پیشگیری از سرطان

سرطان از جمله خطرناک‌ ترین بیماری‌ های مزمن محسوب می‌ شود که تاکنون جان میلیون‌ ها نفر را گرفته است. یکی از مهم‌ ترین دلایل ابتلا به این بیماری، رادیکال‌ های آزاد هستند. این رادیکال‌ ها که بر اثر متابولیسم سلولی ایجاد می‌شوند، سلول‌ های سالم بدن را اکسیده کرده و آن ها را به اندام‌ های سرطانی تبدیل می‌ کنند.

دانشمندان باور دارند آنتی اکسیدان ها می‌توانند فعالیت رادیکال‌ های آزاد را خنثی کنند. به همین دلیل استفاده از موادی که سرشار از آنتی اکسیدان هستند می‌ توانند به شما در جلوگیری از سرطان کمک کنند.

خواص رازکدرمان فیبرومیالژیا (دردهای اسکلتی)

فیبرومیالژیا از جمله دردهای اسکلتی است که این روزها به شدت در حال رایج شدن می‌باشد. این بیماری خود را با درد در نقاط حساس بدن نشان می‌دهد. معمولاً دانشمندان باور دارند که این بیماری به دلیل کم خوابی و التهاب ایجاد می‌شود.

رازک قادر است که به صورت مؤثری به درمان بی خوابی کمک کند و به همین دلیل مصرفش می‌تواند برای مبتلایان به این بیماری مفید باشد. یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود این گیاه به درمان فیبرومیالژیا کمک کند، ویژگی‌ های ضد التهابی فراوان آن می‌باشد.

کاهش فشار خون

فشار خون بالا یکی دیگر از بیماری‌ های مزمن خطرناک است که با لقب قاتل خاموش شناخته می‌شود چرا که این بیماری متأسفانه هیچ گونه نشانه‌ای ندارد و به همین دلیل تشخیص آن بسیار دشوار است.

بیماری فشار خون بالا به این علت ایجاد می‌شود که قلب مجبور شود برای پمپاژ خون به خود فشار زیادی بیاورد. این موضوع بیشتر به دلیل تنگ شدن رگ‌ ها رخ می‌ دهد. در این گیاه عناصر زیادی وجود دارند که یکی از مهم‌ ترین آن ها پتاسیم می‌ باشد. این عنصر یک گشاد کننده بسیار قوی است و به همین دلیل حضورش در کاهش فشار خون بالا نقش دارد.

خواص رازککاهش وزن

اگر به دنبال راهی آسان برای کاهش وزن خود می گردید، بهتر است از عصاره این گیاه استفاده کنید چرا که در رازک مقادیر قابل توجهی فیبر وجود دارد.

فیبر ها موادی دیر هضم هستند و به همین دلیل شما با مصرف آن ها تا ساعت ها احساس گرسنگی نمی کنید. علاوه بر این، به دلیل وجود مس در رازک، این گونه قادر است که میزان متابولیسم شما را افزایش بدهد.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.