خواص گل بی مرگ و مزایای آن در طب سنتی

گل بی مرگ یک گیاه گلدار و یک ساله است که به خانواده کاسنیان تعلق دارد. گل بی مرگ قادر است که حتی در خشک‌ ترین صحراها مانند صحرای عربستان رشد کند.

0

گل بی مرگ یک گیاه گلدار و یک ساله است که به خانواده کاسنیان تعلق دارد. از دیگر نام‌ هایی که به گل بی مرگ نسبت می‌دهند می‌توان به مواردی مانند گل خشک، الخالِده و هلیکریز اشاره کرد. این گیاه بیشتر شهرت خود را به سر سختی معروف است. گل بی مرگ قادر است که حتی در خشک‌ ترین صحراها مانند صحرای عربستان رشد کند.

گیاه شناسان باور دارند چیزی در حدود ۶۰۰ گونه مختلف از این گیاه وجود دارد که بیشتر آن ها در آسیا و آفریقا پراکنده شده‌اند. هم چنین جالب است بدانید که فواید درمانی و خواص فراوانی را به این گیاه نسبت داده‌اند که البته بهتر است با مشورت با پزشک متخصص از این گیاه دارویی استفاده شود.

خواص گل بی مرگ:

این گیاه خواص و فواید فراوانی دارد. مشاهدات نشان می‌دهد که استفاده از این گیاه در بسیاری از فرهنگ‌ ها توصیه شده است. به عنوان مثال مصری‌ ها باور داشتند مصرف گل بی مرگ می‌تواند به جاودانگی کمک کند. حتی در کتیبه‌ های به دست آمده از تمدن سومری‌ ها نیز به این گل اشاراتی شده است. این موضوع به ما ثابت می‌کند که انسان از دیرباز با فواید بی نظیر این گیاه آشنا بوده است.

دکتر استیون برندج، گیاه شناس دانشگاه ایالتی کلرادو بر این باور است که عصاره این گیاه دارای خواص ضد انجماد، ضد عفونی کننده، کلاژوگرافی، نرم کننده، موکولیتیک، قارچ کش، دیورتیک، اسپلنیک و سیتوفیلکتیک می باشد.

گل بی مرگتسکین درد

امروزه قرص ها و داروهای بسیاری برای این که از درد های مختلف خلاص شوید وجود دارد. اما بیشتر این داروهای شیمیایی زمانی که درد شما را تسکین می دهند به یک نقطه دیگر در بدن آسیب می رسانند.

عصاره گیاه گل بی مرگ یا هلیکروسوم یک اسانس تحریک کننده محسوب می شود و می تواند با ماساژ بر روی پوست تا حد زیادی درمان کننده دردهای شدید باشد. از جمله خواص این گیاه می توانیم به کاهش التهابات، از بین بردن مواد سمی بدن، جلوگیری از کبودی و لختگی خون، انعطاف بافت های همبند و باز سازی سلول های آسیب دیده، اشاره کرد.

درمان اسپاسم‌ ها

اسپاسم یک انقباض ناخواسته، عدم توازن یا بیش از حد، در بدن است. اسپاسم ها می‌توانند در قسمت‌ های مختلفی مانند دستگاه تنفسی، ریه، عضلات، اعصاب یا روده رخ دهند. این امر می‌تواند مشکلاتی نظیر سرفه‌ های شدید، نفخ، گرفتگی عضلانی، و درد شدید شکم را ایجاد کند.

اگر اسپاسم ها شدید باشند، حتی ممکن است به مرگ منجر شوند. بنابراین، همیشه توصیه می‌شود که آن را بلافاصله درمان کنید. یکی از بهترین مواد برای خلاص شدن از شر این انقباض‌ ها، عصاره گل بی مرگ می‌ باشد.

گل بی مرگقطع خونریزی

یکی از مهم‌ ترین خواص این گیاه قطع خونریزی است. این موضوع در زمان گذشته اهمیت بسیار بالایی داشته چرا که کوچک‌ ترین خونریزی‌ ها نیز منجر به مرگ می‌ شده اند. تحقیقات نشان می‌دهد این ویژگی گل بی مرگ به دلیل ترکیبات منعقد کننده می‌ باشد. جالب است بدانید که این خاصیت تنها مربوط به خونریزی‌ ها پوستی نیست و شما می‌توانید برای قطع خونریزی‌ های داخلی نیز از این گل استفاده کنید.

جلوگیری از حساسیت

حساسیت نوعی واکنش دفاعی بدن است. این واکنش زمانی رخ می‌ دهد که بدن عوامل خارجی بی ضرر مانند گرده گل یا غبار را به عنوان میکروب شناسایی می‌کند و سعی می‌کند آن ها را از بین ببرد. این موضوع می‌تواند شرایط دردناک و غیرقابل تحملی مانند خارش، سوزش، آبریزش بینی و سرفه را ایجاد کند. تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از برخی مواد طبیعی مانند عصاره گل بی مرگ در چنین موقعیت‌ هایی می‌تواند مؤثر باشد چرا که ترکیبات موجود در این گیاه قادر هستند در نقش آنتی هیستامین ظاهر شوند. حتی جالب است بدانید در بعضی از کشورها از عصاره این گیاه داروهای ضد حساسیت درست می‌کنند.

گل بی مرگافزایش ادرار

دکتر استیون برندج اعتقاد دارد این گیاه یک دیورتیک قوی است. این بدان معنی است که مصرف دم‌ نوش گل بی مرگ می‌تواند حجم و دفعات ادرار شما را افزایش بدهد. این موضوع خبری بسیار خوب برای کسانی است که از بیماری‌ هایی مانند نارسایی کبد و سنگ کلیه رنج می‌برند.

تحقیقات اخیر ثابت کرده است که در ادرار مقادیر قابل توجه‌ای اوره و سم وجود دارد. این موضوع به پاک‌ سازی بدن که وظیفه اصلی کلیه‌ ها و کبد است کمک می‌کند. هم چنین اگر قصد وزن کم کردن هم دارید می‌توانید از این موضوع استفاده کنید چرا که با ادرار مقادیری چربی نیز دفع می‌شود.

درمان کم خونی

از جمله مهم‌ ترین عناصری که در این گیاه وجود دارد می‌توان به مس و آهن اشاره کرد. جالب است بدانید که این دو عنصر نقشی حیاتی در ساخت سلول‌ های قرمز بدن دارند. هر چه تعداد این سلول‌ ها بیشتر باشد، خون‌ رسانی بهتر صورت می‌گیرد چرا که سلول‌ های قرمز مسئول حمل اکسیژن به تمام نقاط بدن هستند. افرادی که با کمبود آهن یا از کم خونی رنج می‌برند، بهتر است از این گیاه استفاده کنند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.