۳ اصل که برای حفظ زیبایی پوست تان باید رعایت کنید.

حفظ زیبایی پوست در داشتن صورتی زیبا بسیار مهم و حیاتی است. برای داشتن پوستی سالم و زیبا کافی است 3 اصل ساده و در عین حال مهم را بدانید.

0

حفظ زیبایی پوست در داشتن صورتی زیبا بسیار مهم و حیاتی است. برای داشتن پوستی سالم و زیبا کافی است ۳ اصل ساده و در عین حال مهم را بدانید.

زیبایی و زیبا ماندن یا به بیان دیگر جوانی و جوان ماندن تا حدود زیادی به سلامت پوست وابسته است. برای این‌ که سلامت پوست حفظ شود و زیبایی و شادابی و صافی لازم را همراه داشته باشد، سه اصل باید رعایت شود: تمیزی، تقویت و تغذیه درست و مناسب برای پوست.

سه اصل که برای زیبایی پوست باید رعایت شوند:

حفظ زیبایی پوست۱- تمیزی

وقتی برای رفتن به مهمانی آرایش می‌ کنید، وقتی قصد دارید بخوابید، وقتی از محل کار باز می‌ گردید، وقتی چند ساعتی را در بیرون سپری کرده‌اید، وقتی فعالیتی داشته‌اید که باعث تعریق زیاد شما شده است، خلاصه وقتی احساس می‌کنید پوست تان بخوبی نفس نمی‌کشد، تمیز کردن پوست برای باز شدن منافذ آن و حفظ سلامتی پوست تان اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

-شست‌ و شوی پوست با آب، ساده‌ ترین راه پاک سازی پوست است.

مواقعی که صورت تان عرق کرده، دسترسی به مواد پاک‌ کننده ندارید، از فضای بیرون و آلودگی هوا به درون خانه یا فضای پاک‌ تری وارد می‌ شوید، شستن دست و صورت و در مواقعی که تعریق ناشی از گرما یا فعالیت با آلودگی زیاد هوا همراه بوده، استحمام و شست‌ و شوی پوست کل بدن، مفید است. شست‌ و شو و استحمام سبب پاک سازی سطح پوست از سلول‌ های مرده هم می‌شود.

-برای زیبایی پوست تان این گونه کرم بزنید.

بسیاری از خانم‌ ها و حتی برخی آقایان عادت دارند به پوست دست و صورت خود کرم بمالند. این راهی مفید برای حفظ لطافت پوست است؛ به‌ویژه برای محافظت از آن در شرایطی که در برابر آفتاب یا سرمای خشک پاییز و زمستان هستید.

با این حال، مالیدن کرم به پوست، علاوه بر مزیت، اگر به‌ درستی نکات آن در نظر گرفته نشود مضراتی هم دارد؛ کرمی که بیش از نیم ساعت روی پوست مانده است سبب بسته شدن منافذ پوستی شده، آلودگی‌ هایی چون غبار خاک و دوده را با قدرت بیشتری جذب می‌کند.

از این رو، وقتی کرم می‌زنید، آرام و ملایم و دایره‌ وار پوست خود را ماساژ دهید و پس از گذشت ۲۰ تا نهایتا ۳۰ دقیقه با استفاده از تکه‌ای پنبه بهداشتی که کمی هم مرطوب شده باشد چربی کرم را پاک کنید. افزون بر این، هیچ گاه نباید با پوستی که روی آن کرم زده شده به رختخواب بروید و حتما پیش از آن پوست را از بقایای کرم پاک کنید.

حفظ زیبایی پوست۲- تقویت پوست

تقویت پوست نیز ازجمله راه کارهای حفظ شادابی آن است. اگر قصد دارید روند پیری پوست و در نتیجه چین خوردن و چروک افتادن آن را به تاخیر بیندازید و مدت‌ های بیشتری جوان‌ تر از آن چه هستید به نظر برسید، روش‌ های تقویتی را فراموش نکنید. ماسک‌ ها، مرطوب‌کننده‌ ها، کرم‌ های ویتامینه، ماساژ دادن پوست و… از روش‌های تقویت و پیشگیری از افتادگی پوست به شمار می‌رود.

-تقویت پوست با مخلوط های خانگی

هم پاک سازی و هم تقویت پوست را علاوه بر محصولات تجاری موجود در بازار لوازم آرایشی، می‌توانید از طریق ساخت مخلوطی خانگی انجام دهید.

به عنوان مثال، یکی از این مخلوط‌ ها که سبب تقویت پوست و پاک سازی آن به طور همزمان، برای خلاصی از شر سلول‌ های مرده سطح آن می‌شود، با ترکیب مساوی مقداری گل سرشوی، گرد چوب صندل و آرد نخودچی به دست می‌آید. اگر هر سه ماده را با مقدار بسیار کمی آب مخلوط کنید، خمیری به دست می‌آید که می‌توانید به مدت یک ربع تا ۲۰ دقیقه آن را به شکل ماسک روی پوست خود بگذارید و پس از گذشت این مدت پوست را بشویید.

-برای زیبایی پوست تان، بخور دادن را فراموش نکنید.

بخور دادن به پوست هم علاوه بر پاک شدن پوست از شر ذرات آلوده، به باز شدن منافذ آن و تقویت خون‌ رسانی به سلول‌ ها کمک می‌کند. با جریان یافتن بهتر خون در زیر پوست طی روند تقویت آن به وسیله بخور دادن، تغذیه سلول‌ ها از مواد معدنی و ویتامین‌ های موجود در خون آسان‌ تر می‌شود و عمر بیشتر سلول‌ ها و کاهش روند پیری نتیجه دیگر آن خواهد بود.

یکی از طرق بخور دادن پوست این است که کمی بخور گیاهی از عطاری تهیه کنید و یک قاشق از آن را در یک لیتر آب از قبل جوشیده بریزید. پارچه یا حوله‌ای تمیز روی سرتان بیندازید و برای چند دقیقه پوست تان را زیر این محفظه تجمع بخار گیاهی، بخور دهید. سپس پوست خود را با آب ولرم نزدیک به خنک آبکشی کنید.

-تقویت پوست با ماسک جوانه گندم

از ماسک جوانه گندم هم برای تقویت پوست می‌توانید بهره ببرید. مقداری جوانه گندم را آسیاب کنید، وقتی جوانه‌ ها مقداری آسیاب شدند، کمی شیر به آن اضافه کنید و هم بزنید تا حالت خمیری نه خیلی رقیق و نه خیلی غلیظ پیدا کند. صورت تان را با آب گرم بشویید و بعد خمیر را روی پوست صورت تان بمالید. تا زمانی که خمیر مذکور خشک نشده، خیلی آرام و ملایم خمیر را روی پوست تان به حالت چرخشی حرکت دهید. پیش از آن که ماده نسبتا خمیری روی پوست تان خشک شود از ماساژ دادن دست بکشید و اجازه دهید ماسک به مدت یک ربع روی پوست دست و صورت تان بماند. آن‌گاه دست و صورت تان را بشویید تا تکه‌ های خشک شده پاک شود.

همین کار را با ترکیب مقداری مساوی از عسل، شیر و آرد همراه با ماساژ دادن پس از ماسک‌ گذاری می‌ توانید انجام دهید. به طور کلی ماساژ دادن به شیوه حرکت دایره‌ وار و بسیار نرم و ملایم سبب تقویت پوست می‌ شود.

حفظ زیبایی پوست۳- تغذیه مناسب

آن ها که به قدر کافی آب می‌نوشند، علاوه بر تامین نیاز بدن و حفظ سلامتی کلی آن، پوستی شاداب‌ تر و قابل انعطاف‌ تر نیز خواهند داشت. هم چنین کسانی که ویتامین C بدن شان را با خوردن مواد غذایی و به‌ ویژه میوه‌ها و سبزیجات دارای این ماده شمیایی به اندازه لازم تامین می‌کنند از سلامت پوست بهتری نسبت به دیگران برخوردارند، چرا که این ویتامین به کلاژن‌ سازی کمک می‌کند.

انجیر، نخود، انار و به‌ ویژه سبزیجاتی چون پیاز، ترب، کلم، کلم‌ پیچ، تره، اسفناج و سیر هم به دلیل آن‌ که به مواد غذایی خون ساز معروفند یا مواد آنتی‌ اکسیدانی هم چون آمینواسید و ویتامین‌ هایی مثل E، A و C در خود دارند، به طریق مستقیم و غیر مستقیم سبب گردش راحت‌ تر خون یا غذا رسانی بهتر به سلول‌ های پوستی و در نتیجه حفظ سلامت و زیبایی پوست می‌شوند.

در میان مواد غذایی دیگر که برای سلامت و شادابی پوست زبان زد است، شیر به دلیل داشتن مقادیر مناسبی از ویتامین به‌خصوص ویتامین B2 و B12، هم چنین کلسیم و ویتامین D، عامل تغذیه‌ای مفیدی به شمار می‌رود.

ماده‌ های غذایی که حاوی اسیدهای چرب و امگا ۳ هستند هم پوست را در برابر تخریب و ایجاد زود هنگام چین و چروک و لکه‌ های پوستی حفظ می‌ کنند.

متخصصان پوستی تاکید دارند اگر می‌خواهید پوستی شاداب و زیبا داشته باشید توجه و عمل به آن چه گفته شد را مبنای تمیز کردن، تقویت و تغذیه قرار دهید تا خون‌ رسانی، کلاژن‌ سازی و مراقبت بهداشتی سبب کاهش اکسید شدگی سلول‌ های پوستی شما شوند و پوست تان مدت بیشتری جوان و سرزنده و سالم بماند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.