آشنایی با فواید درمانی دانه‌ های تاج خروس

تاج خروس یکی از سرده‌ های گیاهان گلدار است. دانه‌ های تاج خروس از جمله برترین غلات به شمار می‌ روند که استفاده از آن ها قدمتی چند هزار ساله دارد.

0

تاج خروس یکی از سرده‌ های گیاهان گلدار است که به خانواده میخک سانان تعلق دارد. گیاه شناسان باور دارند بیش از ۶۰ گونه مختلف از این گیاه وجود دارد. دانه‌ های تاج خروس از جمله برترین غلات به شمار می‌ روند که استفاده از آن ها قدمتی چند هزار ساله دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که تاج خروس جزء اولین گیاهانی می‌ باشد که انسان آن ها را به منظور تهیه غذا کشت کرده است. این گیاه برای رشد به برخی شرایط خاص احتیاج دارد.

اگر قصد دارید تاج خروس پرورش بدهید باید بدانید که این گیاه باید در نور کامل آفتاب قرار گرفته و خاکی ماسه‌ ای، زهکش و غنی داشته باشد.

خواص دانه های تاج خروس

ذکر این نکته ضروری است که از دانه‌ های این گیاه نباید به صورت خام استفاده کرد چرا که به شدت سمی هستند و می‌ توانند سلامت شما را به خطر بیندازند. برای این که این موضوع را حل کنید کافی است تا این دانه‌ ها را در آب جوش قرار داده و ۱۵ دقیقه صبر کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که دانه‌ های این گیاه حاوی مواد مفیدی هستند که از جمله آن ها می‌توان به ترکیبات آنتی اکسیدانی و فنول، ویتامین‌ ها و مواد معدنی و مقادیر قابل توجهی از فیبر اشاره کرد. آزمایشی در سال ۱۹۷۰ انجام شد که نشان می‌دهد آرد به دست آمده از این دانه‌ ها نسبت به سایر آردهای رایج، پروتئین، اسید آمینه، ویتامین‌ ها و مواد معدنی به مراتب بیشتری دارد.

دانه های تاج خروسبهینه سازی متابولیسم

یکی از مهم‌ ترین ویژگی‌ های این دانه نسبت به سایر غلات مانند گندم و جو این است که می‌تواند مقادیر بالاتری از لیزین را تهیه کند. لیزین یک پروتئین ضروری برای بدن انسان است و به همین دلیل به این دانه‌ ها لقب پروتئین کامل را داده‌اند. این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که بدن انسان می‌تواند بیش از ۹۰ درصد آمینو اسیدهای ضروری خود را بسازد اما بعضی از آن ها مانند لیزین، حتماً باید از منابع خارجی تأمین شوند. به همین دلیل مصرف این دانه‌ ها به بهینه سازی متابولیسم و تضمین رشد و توسعه مناسب بدن کمک می‌ کنند.

جلوگیری از حملات قلبی

استفاده از غلات همواره با کاهش کلسترول همراه است. فیتواسترول موجود در دانه تاج خروس یکی از دلایلی است که باعث می‌شود سطح کلسترول بد LDL کاهش پیدا کند. علاوه بر این، همان طور که اشاره شد، در این دانه‌ ها مقادیر قابل توجه ای فیبر نیز وجود دارد.

فیبرها نیز از جمله مواردی هستند که با کاهش کلسترول بد ارتباط دارند. در نتیجه شما با مصرف دانه‌ های این گیاه شانس ابتلا به آترواسکلروز و حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش می‌دهید.

هم چنین سطح بالای پتاسیم موجود در این گیاه نیز می‌تواند رگ‌ های شما را گشاد کنند در نتیجه فشار خون شما تنظیم می‌شود.

دانه های تاج خروسبهبود هضم

در این دانه‌ ها مواد مفید زیادی وجود دارد که می‌ توانند به بخش‌ های مختلفی از بدن شما کمک کنند. تاج خروس مانند سایر غلات سرشار از فیبر است و به همین دلیل مصرفش می‌تواند سلامت گوارش شما را تضمین کند.

فیبرها یکی از موادی هستند که می‌توانند لوله‌های گوارشی شما را مرطوب نگه دارند. این موضوع باعث می‌شود تا مدفوع به راحتی در آن ها حرکت کرده و شانس ابتلا به یبوست کاهش پیدا کند. بیشتر دانشمندان باور دارند نفخ، گرفتگی و شرایط جدی مانند سرطان روده بزرگ و زخم معده با مصرف فیبرها در ارتباط هستند.

تقویت سلامت موها

ترکیبات شیمیایی موجود در دانه‌ های تاج خروس می‌ توانند به سلامت موهای شما کمک کنند. اگر دوست دارید موهایی صاف و زیبا داشته باشید حتماً از روغن این دانه‌ ها استفاده کنید.

لیزین یک اسید آمینه اساسی است که بدن ما قادر به تولید آن نیست، بنابراین ما باید از رژیم غذایی آن را دریافت کنیم. لیزین به موهای قوی‌تر و سالم‌تر، ریشه‌ های بهتر و کاهش ریزش مو مرتبط است. این دانه‌ها سرشار از لیزین هستند.

جلوگیری از پوکی استخوان

یکی از رایج‌ ترین بیماری‌ های استخوانی که افراد را در کهن سالی تهدید می‌ کند، پوکی استخوان است. یکی از مهم‌ ترین موادی که می‌تواند به شما در جلوگیری از این مشکل کمک کند، کلسیم می‌باشد. همواره از شیر به عنوان یکی از بهترین منابع دریافت کلسیم یاد می‌شود اما باید بدانید این عنصر به مقدار بسیار بیشتری در دانه‌ های تاج خروس وجود دارد.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.