مروری بر دیابت در بارداری

دیابت اختلالی است که در آن سازگاری بدن با میزان قند خون تغییر می کند. دیابت به دو نوع تقسیم بندی می شود: دیابت نوع اول و دیابت نوع دوم.

0

دیابت اختلالی است که در آن سازگاری بدن با میزان قند خون تغییر می کند. دیابت به دو نوع تقسیم بندی می شود: دیابت نوع اول و دیابت نوع دوم.

در دیابت نوع اول که معمولا در افراد جوان رخ می دهد پانکراس یا لوزالمعده قادر به تولید انسولین کافی نیست.

دیابت نوع دوم بیشتر شایع است و غالبا کودکان و بزرگسالان را مبتلا می کند. در دیابت نوع دوم بدن نسبت به انسولین مقاومت می کند. این نوع دیابت با چاقی، بیماریهای قلبی – عروقی و سایر مشکلات همراه است.

 

زنانی که هرگز مبتلا به دیابت نبوده اند ممکن است در دوران بارداری به دیابت مبتلا شوند که به آن “دیابت بارداری” می گویند.

این حالت در بارداری نیاز به ارزیابی، توجه و درمان ویژه دارد. دیابت بارداری معمولا بعد از زایمان از بین می رود، اما ممکن است در بارداری های بعدی، مجددا نمایان شود یا ممکن است در سالهای بعد، فرد را مستعد ابتلا به دیابت نوع دوم کند.

 

خطرات دیابت برای زنان باردار

بزرگی یا ماکروزومی جنین (وزن جنین بیش از حد طبیعی است)

هیپوگلیسمی نوزادی (کاهش قند خون در نوزاد)

احتمال بیشتر برای سخت زایی (زایمان سخت به دنبال بزرگی جنین، به دلیل این که جنین قادر به عبور از لگن مادر نیست)

تولد جنین با نقایص مادرزادی

افزایش احتمال زایمان سزارین، یا زایمان طبیعی به همراه عمل جراحی کوچک و احتمال بیشتر برای استفاده از فورسپس (دستگاه کمک کننده خروج جنین)

افزایش خطر زایمان زودرس یا تولد نوزاد مرده

 

بارداری - هربالیا

کنترل زنان باردار مبتلا به دیابت

آنچه که از اهمیت خاصی برخوردار است، کنترل دیابت قبل از تصمیم گیری برای بارداری است. بنابراین مراقبت های قبل از بارداری در زنانی که دیابت دارند بسیار ضروری است. کنترل قند خون از بروز خطرات و عوارض دیابت در مادر و جنین میکاهد. درمان سایر بیماری های مزمن که ممکن است همراه با دیابت اتفاق بیفتند، مانند بیماریهای قلبی، پرفشاری خون و بیماریهای عروق خونی محیطی بسیار مهم است و شانس به دنیا آوردن نوزادی سالم را افزایش داده و عوارض مرتبط با بارداری را در مادران کاهش می دهد. بنابراین کنترل منظم قند خون ضروری است.

بسیاری از داروهایی که برای دیابت استفاده می شود، برای زنان باردار ممنوع است. پزشک داروهای خاصی را برای درمان دیابت این زنان تجویز می کند. همچنین داروهای رقیق کننده خون و درمان هایی را هم برای کنترل فشار خون برای او در نظر می گیرد. گاهی هم ممکن است داروهای بدون نسخه یا داروهای گیاهی با توصیه پزشک استفاده شود.

زنان باردار مبتلا به دیابت نوع دوم ممکن است به انسولین نیاز داشته باشند، حتی اگر قبل از بارداری از انسولین استفاده نکرده باشند. زنان بارداری که انسولین دریافت می کنند، لازم است تا میزان انسولین را تنظیم نمایند.

زنان مبتلا به دیابت بارداری هم ممکن است در دوران بارداری به انسولین احتیاج پیدا کنند.

 

 مطلب پیشنهادی هربالیا: تغذیه در دوران بارداری و تأثیر آن بر جنین

 

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا – گیاهان دارویی

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.