آشنایی با فواید درمانی عصاره نوش بر روی سلامتی

نوش یا سرو بادبزنی نوعی درخت همیشه سبز است که به خانواده سروها تعلق دارد. عصاره این درخت که به عصاره نوش معروف است، خواص درمانی بسیاری دارد.

0

نوش یا سرو بادبزنی نوعی درخت همیشه سبز است که به خانواده سروها تعلق دارد. نوش‌ ها معمولاً دارای ۵ گونه مختلف هستند که دو مورد از آن ها در آمریکا و بقیه در آسیای شرقی یافت می‌شود. عصاره این درخت که به عصاره نوش معروف است، خواص درمانی بسیاری دارد.

معمولاً شما می‌توانید این درختان را در مناطق معتدل مانند دامنه‌ های کوه‌ ها پیدا کنید. در بسیاری از استان‌ های ایران نیز این درخت به وفور وجود دارد. از مهم‌ ترین استان‌ هایی که خانه این درختان محسوب می‌شوند، می‌توان به اردبیل و ارومیه اشاره کرد.

خواص عصاره نوش:

همان طور که اشاره کردیم عصاره نوش خواص درمانی زیادی دارد و به همین دلیل می‌توان از آن به عنوان یک داروی گیاهی قوی یاد کرد.

در سال ۲۰۱۱ تحقیقاتی به سرپرستی دکتر استیون برندج، گیاه شناس دانشکده پزشکی دانشگاه ساکرامنتو انجام شد. در طی این تحقیقات عصاره بیش از ۵۰ گونه مختلف از سرو را مورد مطالعه قرار دادند. نتایج نشان می‌داد روغنی که از درخت نوش به دست می‌آید، حاوی ترکیبات منحصر به فرد و با ارزشی مانند آلفا پینن، آلفا تیون، بتا-تیون، متادول استات، کمپن، کوپن، دلتا سابینن، فتچون و ترپینول می‌باشد.

بسیاری از این ترکیبات در ساخت داروها و مکمل‌ ها نقش دارند. همین موضوع به خوبی می‌تواند اهمیت بالای عصاره نوش را به شما ثابت کند.

عصاره نوشتسکین روماتیسم

یکی از اصلی‌ ترین فواید مصرف عصاره نوش تسکین دردهای روماتیسم می‌باشد. روماتیسم گروهی از بیماری‌ های مفصلی و بافت همبندی هستند که این روزها به شدت در حال رایج شدن می‌باشند. دانشمندان هر روزه به دنبال راه‌ های جدید برای تسکین این مشکل می‌گردند.

در سال ۲۰۱۰ گروهی از محققان دانمارکی ادعا کردند که مصرف عصاره این گیاه می‌تواند به روماتیسم کمک کند. از رسوب اسید اوریک در عضلات و مفاصل، و گردش خون و لنفاوی نامناسب و مسدود شده به عنوان مهم‌ ترین دلایل ابتلا به این بیماری یاد می‌شود.

عصاره نوش به دلیل این که دیورتیک بوده از رسوب اسید اوریک جلوگیری می‌کند. هم چنین ترکیبات موجود در این ماده قادر هستند تا جریان خون و لنف را تحریک کنند.

افزایش ادرار

ویژگی دیورتیک این عصاره باعث می‌ شود تا از آن به عنوان یک سم زدای قوی یاد شود. مصرف این عصاره می‌تواند دفعات و میزان ادرار شما را به سرعت افزایش بدهد. این موضوع باعث می‌شود تا سلامت بدن حفظ شود چرا که با ادرار، آب اضافی، نمک و سموم ناخواسته مانند اسید اوریک، چربی‌ها، آلاینده‌ها و حتی برخی میکروب‌ ها از بین می‌روند.

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد ارتباط مستقیمی بین میزان ادرار و ابتلا به بیماری‌ ها وجود دارد. بیماری‌ هایی مانند روماتیسم، آرتریت، جوش، مول و آکنه، که ناشی از انباشته شدن سموم هستند را می‌توان با استفاده از عصاره این گیاه درمان کرد.

عصاره نوشتسکین قاعدگی‌ های دردناک

مصرف این ماده برای خانم‌ ها بسیار مفید است چرا که تحقیقات نشان می‌دهد ترکیبات موجود در عصاره نوش باعث تسکین قاعدگی‌ های دردناک می‌ شود.

دانشمندان بر این باور هستند کسانی که از این ماده استفاده می‌کنند، درد شکم، گرفتگی، حالت تهوع و خستگی مرتبط با دوره‌ های شان به حداقل کاهش پیدا می‌کند.

نتایج یک آزمایش دو مرحله‌ای نشان می‌دهد عصاره نوش می‌تواند ترشح هورمون‌ هایی مانند استروژن و پروژسترون را افزایش بدهد. این موضوع برای کسانی که از قاعدگی‌ های نامنظم رنج می‌برند، خبر بسیار خوبی است.

حشره کش

یکی از دلایلی که شما کمتر حشره‌ای را در اطراف درخت‌ های سرو بادبزنی مشاهده می‌کنید، همین خاصیت حشره کشی آن می‌ باشد. آلبرت داروین، یکی از معروف‌ ترین حشره شناس‌ های دانشگاه هاروارد اعتقاد دارد ترکیبات موجود در نوش به شدت برای حشره‌ ها سمی هستند.

خانه‌ هایی که در آن از عصاره این درخت نگهداری می‌شود، در برابر حشرات انگلی مانند پشه‌ ها، شپش‌ ها، کنه‌ ها، کک‌ ها و سایر حشرات موذی مانند سوسک‌ ها، مورچه‌ ها، موریانه‌ ها و پروانه‌ ها در امان هستند. استفاده از این روغن می‌تواند یک جایگزین عالی برای حشره کش های شیمیایی که محیط را آلوده می‌کنند باشد.

عصاره نوشتحریک گردش خون

نه تنها استفاده از این روغن می‌تواند گردش خون شما را تحریک کند، بلکه تحقیقات حاکی از این است عصاره نوش قادر است موارد دیگری مانند ترشح هورمون‌ ها، آنزیم‌ ها، اسیدها و صفرا را نیز افزایش بدهد. علاوه بر این، تحریک باز سازی سلول‌ های رشد، اریتروسیت‌ ها، لکوسیت‌ ها و پلاکت‌ ها نیز با این عصاره در ارتباط هستند.

در واقع می‌توان ادعا کرد که این عصاره می‌تواند کل بدن را تحریک کند که این موضوع در نهایت منجر به افزایش متابولیسم و حفظ سلامت کلی می‌شود.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.