خواص و فواید درمانی جلبک دریایی

جلبک‌ ها خانواده‌ ای بزرگ از گیاهان آبزی هستند که یکی از مهم‌ ترین اعضای آن ها جلبک دریایی می‌باشد. این گونه معمولاً بسیار بزرگ و قابل دیدن هستند.

0

جلبک‌ ها خانواده‌ ای بزرگ از گیاهان آبزی هستند که یکی از مهم‌ ترین اعضای آن ها جلبک دریایی می‌باشد. این گونه معمولاً بسیار بزرگ و قابل دیدن هستند.

در بیشتر دریاها و دریاچه‌ های بزرگ مانند کاسپین، این جلبک‌ ها یافت می‌ شوند. جلبک‌ های دریایی در دو نوع سبز و قهوه‌ای دسته بندی می‌شوند. سبزها را می‌توان در قسمت‌ های کم عمق دید و قهوه‌ای ها نیز در آب‌ های عمیق‌ تر زندگی می‌ کنند. برای سال‌ ها کسی از خواص و ویژگی‌ های درمانی جلبک اطلاعی نداشت.

دانشمندان در قرن اخیر تحقیقات زیادی را در این مورد انجام داده‌اند که ما در این مقاله شما را با نتایج برخی از مهم‌ ترین آن ها آشنا می‌ کنیم.

خواص جلبک دریایی:

جلبک دریایی حاوی انواع گسترده‌ای از اجزای ارتقاء دهنده سلامت در مقایسه با اکثریت سایر مواد غذایی گیاهی و حیوانی موجود در زمین است. این ماده یک منبع غنی از مواد معدنی ضروری مانند منیزیم، کلسیم، مس، پتاسیم، سلنیوم، روی، ید و آهن محسوب می‌شود. علاوه بر این، طیف گسترده‌ای از آنتی اکسیدان های قدرتمند و فیبرهای رژیمی نیز در جلبک دریایی یافت می‌شود. ویتامین‌ های موجود در جلبک دریایی ویتامین A، B، C، E و ویتامین K هستند.

تحقیقاتی که توسط محققان ژاپنی انجام شده نشان می‌دهد جلبک دریایی نه تنها دارای چربی کمی است، بلکه حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ و تمام اسیدهای آمینه ضروری برای بدن نیز می‌باشد. شما با کمتر ماده‌ای رو به رو می‌شود که هم چنین طیف گسترده‌ای از مواد ضروری را در خود داشته باشد.

جلبک دریاییمبارزه با سرطان

جلبک دریایی حاوی عوامل مبارزه با سرطان است که ممکن است در درمان تومورها و سایر شرایط سرطان مانند سرطان کولون و لوسمی سودمند باشد. جلبک دریایی قهوه‌ای مانند جلبک دریایی، wakame و kombu حاوی گلیکوپروتئین و پلی ساکاریدهای سولفاتیک به نام فوکودین هستند که دارای خواص ایمنی محرک، ضد ویروسی و ضد سرطان می‌باشند. مطالعات انجام شده در زمینه اثربخشی جلبک دریایی در معرض سرطان سینه نتایج قابل توجهی را در کاهش تولید هورمون‌ های ترویج سرطان، از جمله استروژن نشان داده‌اند، و توانایی مهار پرکاری سلول‌ های سرطانی بدخیم را دارند. دانشمندان امید زیادی دارند تا به وسیله جلبک دریایی موفق به مهار سرطان سینه شوند.

منبع غنی ید

جلبک دریایی یک منبع غنی از ید است که مقدار زیاد آن را از آب دریا جذب می‌کند. ید یک ماده غذایی حیاتی برای رشد مناسب برای همه گروه‌های سنی است. این عنصر برای تنظیم نرمال عملکرد تیروئید، که شامل مغز و غده هیپوفیز است، ضروری می‌باشد.

هورمون تیروئید نقش مهمی در پروسه میلینینگ سیستم عصبی مرکزی نوزاد دارد. کمبود ید در بدن می‌تواند منجر به اختلالاتی نظیر بزرگ شدن تیروئید یا گواتر، کم کاری تیروئید و عقب ماندگی ذهنی شود. ید در بارداری و تغذیه با شیر مادر برای رشد طبیعی سلول‌ های مغزی کودک نیز بسیار حیاتی است. کمبود در این دوره‌ها یا دوران کودکی می‌تواند منجر به رشد فکری ضعیف و رشد غیرطبیعی مغز شود.

جلبک دریاییجلوگیری از چاقی

تحقیقات علمی نشان داده است که جلبک دریایی خوراکی اثرات ضد چاقی دارد. ترکیب فوکوکسانین موجود در آن به کاهش میزان تجمع چربی‌ ها و به کم کردن وزن کمک می‌کند. با توجه به توانایی آن برای ترویج اکسیداسیون چربی‌ها، از جلبک دریایی در ساخت قرص‌ های رژیم غذایی و قرص‌ های باندینگ معده استفاده می‌شود. این قرص‌ ها باید همیشه پس از مشورت با یک متخصص پزشکی در نظر گرفته شود. امروزه ثابت شده که چاقی می‌تواند عامل اصلی ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مزمن مانند دیابت و مشکلات قلبی باشد.

کمک به هضم

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم در این جلبک‌ ها مقادیر قابل توجهی فیبر رژیمی وجود دارد. متخصصان باور دارند که فیبرهای رژیمی یکی از مواد غذایی هستند که تأثیر شگرفی بر روی سلامت دستگاه گوارش می‌گذارند.

جالب است بدانید که مصرف فیبر باعث می‌شود تا حرکت مواد غذایی در لوله‌ های گوارشی راحت‌ تر صورت بگیرید. این موضوع می‌تواند از جلوگیری به ابتلا به یکی از رایج‌ ترین بیماری‌ های گوارشی یعنی یبوست کمک کند.

هم چنین در سال‌ های اخیر ثابت شده که مصرف فیبرها به بهبود فعالیت باکتری‌ های مفید روده منجر می‌ شوند.

جلبک دریاییتقویت سلامت چشم

اثر ضد التهابی فوکوکسانین موجود در جلبک دریایی، نتایج دلخواه را در پیشگیری از آب مروارید نشان داده است. این بیماری یکی از رایج‌ ترین مشکلات بینایی است که در ۲۵ درصد افراد دنیا رخ می‌دهد.

هم چنین در جلبک دریایی ویتامین A وجود دارد که سلول‌ های چشمی شما را از شر آسیب‌ های رادیکال‌ های آزاد در امان نگه می‌دارد. به همین دلیل است که مصرف جلبک دریایی به پیشگیری از دژنراسیون ماکولا کمک می‌کند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.