ادویه های مفید برای کنترل و درمان قند خون

بيماري ديابت ناشي از وجود قند بيش از اندازه در جريان خون است. ثابت شده است كه برخي ادويه‌ جات مي‌توانند در درمان يا كنترل قند خون در افراد ديابتي مفيد واقع شوند.

0

بیماری دیابت ناشی از وجود قند بیش از اندازه در جریان خون است. افراد مبتلا به دیابت نوع یک از نقص خود ایمنی رنج می‌برند و بدن شان انسولین کافی نمی‌ سازد تا قند آزاد شده از غذا در جریان خون را بی‌ اثر کند. بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ ممکن است انسولین کافی تولید نکنند یا مقاومت به انسولین داشته باشند، به این معنی که بدن شان انسولین تولید می‌کند اما نمی‌تواند به‌طور موثر از آن استفاده کند. ثابت شده است که برخی ادویه‌ جات می‌توانند در درمان یا کنترل قند خون در افراد دیابتی مفید واقع شوند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره شده است.

ادویه های مفید برای کنترل دیابت:

فلفل

کاپسایسین موجود در فلفل به بهبود عملکرد عروق‌ خونی کمک می‌کند و می‌تواند سطح فشار خون را طبیعی کند. این ماده به حفظ جریان خون در سراسر بدن، به‌ویژه دست‌ ها و پاها که ممکن است به‌ خاطر قند خون بالا دچار مشکل شده باشند، کمک می‌کند. کاپسایسین یک مسکن موضعی نیز است و کرم‌ های حاوی کاپسایسین درد ناشی از نوروپاتی دیابتی (علائم عصبی و گزگز) را تسکین می‌دهد. این ترکیب دارای خواص ضد التهابی و آنتی‌ اکسیدانی است. فلفل‌ قرمز باعث افزایش سوخت‌ و ساز می‌شود و سوزاندن انرژی را ۲ ساعت پس از وعده غذایی سرعت می‌دهد.

ادویه های مفید برای کنترل دیابتدانه گشنیز

مطالعات نشان داده‌اند که عصاره دانه گشنیز قادر به کاهش قند پلاسما، بهبود حساسیت به انسولین و تنظیم سطوح چربی و افزایش فعالیت سلول‌ های ترشح‌ کننده انسولین (سلول‌ های بتای لوزالمعده) می‌ شود. هم چنین دانه گشنیز باعث کاهش علائم سندروم روده تحریک‌ پذیر، کاهش نفخ، درد و یبوست نیز می‌شود.

دانه شنبلیله

دانه شنبلیله سرشار از فیبر محلول است که به کاهش قند خون با آهسته کردن روند هضم و جذب کربوهیدرات‌ ها کمک می‌کند. این ویژگی ادویه در درمان افراد مبتلا به دیابت موثر است. مطالعات متعددی بر روی خواص ضد دیابتی دانه شنبلیله صورت گرفته است. این تحقیقات نشان دادند که دانه شنبلیله می‌تواند بیشتر علائم متابولیک مربوط به دیابت نوع یک و دیابت نوع ۲ را با کاهش سطوح قند خون و بهبود تحمل گلوکز تخفیف دهد. این ادویه حاوی ترکیبات طبیعی بسیار زیادی است.

ادویه های مفید برای کنترل دیابتدارچین

دارچین منجر به افزایش سوخت‌ و ساز قند در درون سلول شده و به کاهش سطوح قند خون کمک می‌کند. به‌ علاوه، دارچین برای کاهش سطوح کلسترول بالا که اصولا مشکل دیگر دیابت است، عالی است. مصرف روزانه دارچین به تنظیم قند خون و هم چنین قند پلاسما کمک می‌کند و برای کسانی نظیر دیابتی‌ ها که بایستی شاخص گلایسمی خود را کنترل کنند مسرت‌ بخش است. دارچین دارای اثرات ضد میکروبی و آنتی‌ اکسیدانی نیز هست و با مقاومت انسولینی مقابله می‌کند. مصرف نصف قاشق چای‌ خوری دارچین در روز باعث کاهش قند خون و بهبود کلسترول در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ می‌شود.

میخک

میخک، غنی از آنتی‌ اکسیدان آنتوسیانین و کوئرستین به‌علاوه یک ترکیب فعال به نام اوژنول است و هم چنین منبع عالی از منیزیم و منبع خوب از اسید چرب امگا ۳، ویتامین‌ های C ، K، فیبر و کلسیم و منیزیم است. هم چنین این ادویه یک ضد عفونی‌کننده طبیعی، ضد التهاب و مسکن نیز محسوب می‌شود. در نهایت لازم به ذکر است که اگر چه اثرات درمانی مفید این ادویه‌ ها در درمان یا کنترل دیابت و عوارض آن اثبات شده است ولیکن مصرف متعادل آن ها توصیه شده و گنجاندن آن ها در برنامه غذایی روزانه بهتر است زیر نظر پزشک صورت پذیرد.

ادویه های مفید برای کنترل دیابتزیره‌ سیاه

قرن‌ هاست که دانه زیره‌ سیاه برای درمان بسیاری از بیماری‌ ها استفاده ‌شده است. امروزه نیز قدرت درمانی زیره از لحاظ علمی اثبات شده است. اثرات مفیدی هم چون جلوگیری از ایجاد آب‌ مروارید و کاهش عوارض کلیوی و کبدی که در افراد دیابتی معمول است، از دیگر ویژگی‌ های این ادویه محسوب می‌شود. زیره‌ سیاه باعث افزایش حساسیت به انسولین و افزایش برداشت گلوکز از طریق سلول و متعاقبا کاهش قند خون می‌شود. زیره‌ سیاه حاوی بیش از صد ماده فعال و مفید در یک دانه کوچک است و حاوی ویتامین‌ های گروه B و مواد معدنی نظیر کلسیم، روی، مس و آهن است.

زردچوبه

این ادویه حاوی کورکومین، یک ترکیب فعال با ویژگی‌ های ضد التهابی و آنتی‌ اکسیدانی است و جریان خون را بهبود می‌بخشد. زردچوبه باعث بهبود عملکرد انسولین می‌شود و هم چنین در سوخت‌ و ساز کربوهیدرات، پروتئین و چربی دخیل است. کورکومین موجود در زردچوبه باعث کاهش رسوب پلاک‌ های چربی در دیواره داخلی عروق می‌شود و از گرفتگی آن جلوگیری کرده و به جریان خون کمک می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند، افراد دیابتی که از مکمل کورکومینوئید استفاده می‌ کنند قند خون پایین‌ تر و مقاومت به انسولین کمتری دارند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.