راه کارهایی برای کاهش درد واکسن نوزاد

والدین باید بدانند که چه واکسن هایی برای نوزادشان ضروری است و آن ها را از ابتلا به چه بیماری های خطرناکی محافظت می کند و از مرگ و میر آن ها جلوگیری می کند.

0

شاید بر خی پرسش ها یا باورهای خاص درباره واکسن کودکان، باعث شود نسبت به اجرای برنامه واکسیناسیون بی اهمیت شوید اما باید بدانید ابتلا فرزند به برخی بیماری ها بسیار خطرناک بوده و موجب مرگ آن ها می باشد. والدین باید بدانند که چه واکسن هایی برای نوزادشان ضروری است و آن ها را از ابتلا به چه بیماری های خطرناکی محافظت می کند و از مرگ و میر آن ها جلوگیری می کند.

گزیده شدن با یک سوزن اصلا خوشایند نیست و شنیدن کلمه واکسن برای شما کافی است تا خاطرات ترسناک کودکی خود را به یاد بیاورید. هر چند که واکسن برای سلامت کودک حیاتی است اما اگر در مورد ناراحتی کودک بعد از واکسیناسیون نگران هستید و دنبال روش‌ های کاهش درد واکسن و مدیریت درد بعد از واکسن زدن می‌گردید، این مطلب به شما کمک می‌کند.

عوارض جانبی واکسن:

بعضی بچه‌ها بعد از واکسن از این اثرات جانبی رنج می‌برند:

کج‌خلقی

تب کردن

قرمزی و تورم در محل واکسن

سوزش محل واکسن

اگر این عوارض جانبی شما را نگران می‌کند، با پزشک اطفال کودک تان تماس بگیرید. ممکن است پزشک داروهایی برای پایین آوردن تب یا کنترل علایم تجویز کند.

کاهش درد واکسن نوزادنکته‌هایی برای کنترل درد واکسیناسیون نوزاد

۱- آرامش را در خانه برقرار کنید.

کودکان ممکن است بعد از واکسن زدن تحریک‌ پذیر و بی‌ خواب شوند و ممکن است برای چند ساعت از غذا خوردن خودداری کنند. در چنین وضعیتی شما باید آرامش را در خانه برقرار کنید. اتاق را تاریک کنید و دمای اتاق را پایین بیاورید و مطمئن شوید کودک لباس شل و راحتی پوشیده و به او برای یک خواب طولانی و راحت فرصت بدهید.

۲.نوزاد را در آغوش بگیرید.

کنار نوزاد خود بمانید. اگر موقعی که قرار است واکسن بزند او را در آغوش بگیرید، به او کمک می‌کنید آرام بماند. دست‌ های او را بگیرید و کمک کنید که موقع دریافت سوزن، آرامش خود را حفظ کند.

کاهش درد واکسن نوزاد۳. به نوزاد غذا بدهید.

در واقع نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، در طول واکسیناسیون کمتر گریه می‌کنند. متخصصان معتقدند گریه کمتر به خاطر آن است که کودکان در «لحظه» زندگی می‌کنند و آن‌ ها می‌توانند به سرعت از «درد» به «غذا» تغییر جهت بدهند. غذا دادن به کودک بعد از واکسیناسیون، به او کمک می‌کند تا دردش سبک‌تر شود.

۴.بازی پرت کردن حواس را امتحان کنید.

یکی دیگر از بهترین راه‌ ها برای کمک به کودک برای آرام ماندن بعد از واکسیناسیون، پرت کردن حواس اوست. برای او یک هدیه یا اسباب‌ بازی تازه بیاورید تا حواسش را برای مدتی از واکسن منحرف و به خود جلب کند. شما هم چنین می‌توانید تلویزیون را روشن کنید تا حواسش را از درد پرت کنید. بازی دالی یا هر بازی دیگری که کودک تان دوست دارد هم می‌تواند کمک کننده باشد.

۵. از کمپرس سرد استفاده کنید.

یک راه موثر دیگر برای کاهش درد بعد از واکسیناسیون، به کار بردن یک حوله‌ تمیز و خنک و گذاشتن آن روی مکان واکسن است. این کار کمک می‌کند تا سوزش و درد اطراف ناحیه‌ تزریق کاهش پیدا کند. اگر شرایط در ۲۴ ساعت بعد بهتر نشد، ممکن است لازم باشد کودک خود را به متخصص نشان دهید.

کاهش درد واکسن نوزاد۶. شکر برای کاهش درد واکسیناسیون

شکر می‌تواند به بچه‌ ها کمک کند تا داروها را بهتر دریافت کنند و می‌تواند شدت خارش مربوط به واکسیناسیون را کاهش دهد. این حقه‌ های شیرین مخصوصا برای نوزادان زیر شش ماهه بسیار مفید است. شما می‌توانید مقدار کمی آب‌ قند قبل از واکسن زدن به بچه بدهید یا می‌توانید پستانک او را در مقدار آب قند بزنید و در دهانش بگذارید. در بعضی موارد ممکن است کودکان بعد از واکسن زدن مدتی گریه کنند. اما معمولا بعد از یک بغل گرفتن و آرام کردن، آرام می‌شوند.

تذکر مهم:

یادتان باشد، نگرانی والدین هنگام واکسن زدن نقش مهمی در افزایش اضطراب نوزادان در آن هنگام بازی می‌کند. بنابراین دفعه‌ بعد که فرزندتان را برای واکسن زدن می‌ برید، آرام بمانید و به اهمیت واکسن در سلامت کودک فکر کنید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.