خواص گوتوکولا در طب سنتی و فواید بی نظیر آن

گوتوکولا که در ایران با نام های قدح مریم و آب قاشقی نیز شناخته می شود، یک گیاه علفی چند ساله است که از خانواده چتریان مشتق شده است.

0

گوتوکولا که در ایران با نام های قدح مریم و آب قاشقی نیز شناخته می شود، یک گیاه علفی چند ساله است که از خانواده چتریان مشتق شده است.

این گیاه در مناطق باتلاقی معتدل و گرمسیری در بسیاری از قسمت های جهان رشد می کند. از آن جا که این گیاه آبزی است، به آلودگی های بیولوژیکی و شیمیایی در آب حساس است، از همین رو امروزه گوتوکولا در حال صدمه دیدن می باشد.

برای قرن ها از خواص گوتوکولا برای درمان بسیاری از بیماری ها از افسردگی گرفته تا زخم معده، استفاده می شده است. در حقیقت، برخی افراد حتی حافظه چشمگیر و عمر طولانی فیل را به خواص قوی این گیاه دارویی نسبت می دهند. از بهبود زخم تا تسکین اضطراب، گوتوکلا یک درمان گیاهی قوی است که می تواند تاثیر مهمی روی سلامت شما داشته باشد.

خواص گوتوکولا:

تقویت حافظه

یکی از شناخته شده ترین خواص گوتوکولا پتانسیل آن برای بهبود شناخت و تقویت حافظه است. یک مطالعه منتشر شده در مجله بیماری آلزایمر نشان داد که عصاره گوتوکولا ممکن است قادر به بهبود حافظه در سطح مولکولی است. دانشمندان معتقدند این امر به سبب ایجاد راهی میانبر به حافظه بلند مدت ایجاد می شود.

مطالعه دیگری نشان داد که مکمل گوتوکولا قادر به افزایش حافظه و عملکرد شناختی در افراد سال خورده است.

خواص گوتوکولابهبود گردش خون

گردش خون ضعیف می تواند منجر به مشکلات مختلفی از جمله رگ های واریسی، چاقی، دیابت و بیماری شریان محیطی شود. کاهش جریان خون می تواند دلیل علائمی مانند بیحسی، سوزش و درد عضلانی باشد.

درمان های سنتی برای کمک به بهبود گردش خون شامل ورزش، بلند کردن پاها و دوری از بی تحرکی طولانی است. استفاده از خواص گوتوکولا در بستر مکمل ها می تواند به شما کمک کند تا به صورت طبیعی گردش خون تان افزایش پیدا کند.

کمک به سلامت پوست

یکی دیگر از مزایای قابل توجه گوتوکولا، توانایی آن در بهبود سلول ها و سلامت پوست است. این گیاه به طور موثر فعالیت آنتی اکسیدان را در بافت های شما تقویت می کند. این امر سبب بهبود زخم و بازسازی پوست می شود.

آنتی اکسیدان ها می توانند به خنثی سازی رادیکال های مضر آزاد کمک کنند. این ترکیبات در طول زمان انباشته می شوند و آسیب های اکسیداتیو را ایجاد می کنند و باعث پیری زودرس می شوند.

به دلیل خواص گوتوکولا بر سلامت پوست، از این گیاه به طور موضعی به عنوان یک درمان طبیعی برای بیماری های پوست مانند پسوریازیس و اگزما استفاده می شود.

گوتوکولاکاهش افسردگی و اضطراب

علاوه بر این که خواص گوتوکولا می توانند به سلامت جسمی شما کمک کند، برخی تحقیقات نشان می دهد که از این گیاه می توان برای سلامت روحی نیز استفاده کرد؛ این به این دلیل است که گوتوکولا دارای ویژگی های ضد انعقادی و ضد افسردگی است.

این گیاه می تواند به طور طبیعی به جلوگیری از اضطراب، درمان افسردگی و درمان اختلالات خوابی کمک کند.

جلوگیری از زخم معده

زخم معده، زخم هایی است که بر روی مفاصل معده، مری و روده کوچک ایجاد می شود. آن ها علایم مانند درد، تهوع و خونریزی را ایجاد می کنند. برخی از مطالعات نشان می دهد که گوتوکولا می تواند از طریق تقویت موانع روده و جلوگیری از آسیب رادیکال های آزاد مضر از زخم معده جلوگیری کند. مطالعه های حیوانی نشان می دهد که ترکیبات فعال گوتوکولا قادر به کاهش زخم معده پس از سه روز هستند.

گوتوکولاکاهش التهاب

التهاب یک پاسخ بیولوژیکی طبیعی به آسیب است. التهاب مزمن، با این حال، می تواند باعث تخریب بیشتر بدن و کمک به ایجاد شرایطی مانند بیماری های قلبی، چاقی، آرتریت، دیابت و سرطان شود.

از محافظت از سلول های بدن در مقابل آسیب ها تا جلوگیری از بیماری مزمن، آنتی اکسیدان ها برای بسیاری از جنبه های سلامت، ضروری هستند. آن ها حتی می توانند به کاهش التهاب کمک می کنند. همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم این گیاه می تواند باعث افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی در بدن شود.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.