آشنایی با خواص بی‌نظیر روغن گلرنگ بر روی سلامتی

روغن گلرنگ خواص بی شماری دارد. اطبای بزرگی هم چون ابوعلی سینا و زکریا رازی، نسخه‌ های درمانی بسیاری را با استفاده از روغن گلرنگ توصیه می‌ کنند. 

0

گلرنگ یکی از گیاهان بومی ایران است که به خانواده کاسنیان تعلق دارد. این گیاه با نام‌ هایی نظیر کاجیره، کاغاله، کافشه و گل خشت نیز شناخته می‌شود. در حال حاضر این گیاه را می‌توانید در تمام نقاط دنیا یافت کنید چرا که گلرنگ به سرعت با اقلیم‌ های گوناگون تطبیق پیدا می‌کند. از مهم‌ ترین ویژگی‌ های ظاهری این گیاه می‌توانیم به مواردی مانند برگ‌ های پهن، گل‌ هایی زرد تا نارنجی، ارتفاعی ۶۰ سانتیمتری و ساقه‌ ای خاردار اشاره کرد. روغن گلرنگ تاثیرات بسیاری بر روی سلامتی از خود بجای می‌گذارد. روغن گلرنگ خواص بی شماری دارد. اطبای بزرگی هم چون ابوعلی سینا و زکریا رازی، نسخه‌ های درمانی بسیاری را با استفاده از روغن گلرنگ توصیه می‌ کنند.

خواص روغن گلرنگ

همان طور که اشاره شد، خواص درمانی بسیاری را به این گیاه و روغنش نسبت می‌دهند. استفاده از این گیاه به هزاران سال پیش بر می‌گردد، زمانی که پزشکان مصری از این گیاه برای درمان بیماری‌ های پوستی فرعون بهره می‌گرفتند.

کشورهای زیادی در حال حاضر این گیاه را در مقیاس انبوه کشت می‌کنند که از مهم‌ ترین آن ها می‌توان به آمریکا، ترکیه و اسپانیا اشاره کرد. جالب است بدانید که از مواد این گیاه در ساخت بیش از ۱۳۰۰ گونه دارو استفاده می‌شود. همین موضوع حکایت از اهمیت بالای گلرنگ دارد.

روغن گلرنگمراقبت از سلامت قلب

یکی از مهم‌ ترین اندام‌ های بدن که سلامتش در گرو استفاده از این روغن می‌باشد، قلب است. بیماری‌ های قلبی مهم‌ ترین عامل مرگ و میر محسوب می‌شوند و به همین دلیل حفظ سلامت قلب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان ژاپنی در سال‌ های اخیر نشان می‌دهد که روغن این گیاه یکی از مهم‌ ترین منابع اسیدهای چرب امگا ۶، که یک نوع اسید چرب مفید است، به حساب می‌آید. این اسید می‌تواند به حفظ تعادل سالم کلسترول در بدن کمک کند، که باعث کاهش احتمال ابتلا به آترواسکلروز، و نیز سایر شرایط بهداشتی مانند حمله قلبی و سکته مغزی می‌شود.

جلوگیری از دیابت

یکی دیگر از بیماری‌ های مزمنی که می‌توان با استفاده از این روغن جلوگیری کرد، دیابت است. متاسفانه در سال‌ های اخیر تعداد افرادی که با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند در حال افزایش است.

همان طور که می دانید دیابت زمانی ایجاد می‌شود که بدن شما نسبت به انسولین مقاوم شود. این موضوع می‌تواند به سرعت قند خون شما را افزایش دهد. محتوای بالای چرب امگا ۶ موجود در روغن گلرنگ مهم‌ ترین عاملی است که باعث می‌شود این گیاه برای افراد دیابتی مفید باشد چرا که این اسید از بالا رفتن قند خون جلوگیری می‌کند.

روغن گلرنگکاهش وزن

افرادی که دوست دارند از شر اضافه وزن خود خلاص شوند نیز بهتر است از این روغن استفاده کنند. این خاصیت نیز ناشی از اسیدهای چرب امگا ۶ موجود در گلرنگ می‌باشد.

دانشمندان معتقد هستند که مصرف این اسیدها باعث می‌شود تا بدن چربی‌ ها را بجای این که ذخیره کند، بسوزاند. از آن جا که از این روغن برای پخت و پز نیز استفاده می‌شود، شما بدون این که در رژیم غذایی خود تغییرات زیادی ایجاد کنید، تنها با اضافه کردن این روغن می‌تواند به سرعت وزن خود را کاهش بدهید. در سال‌های اخیر از این خاصیت امگا ۶ در مکمل‌ های کاهش وزن استفاده می‌شود.

سلامت پوست

همان طور که اشاره کردیم استفاده از این روغن برای سلامت پوست قدمتی چند هزار ساله دارد. امروزه مشخص شده این گیاه سرشار از اسید لینولئیک است. این اسید ارتباطی نزدیک با کیفیت و ظاهر پوست شما دارد.

تحقیقات نشان می‌دهد این اسید اگر با آب گرم مخلوط شود، قادر است منافذ پوستی را از بین ببرد. این موضوع می‌تواند خبری خوب برای افرادی که از آکنه رنج می‌برند باشد. علاوه بر این، اسید لینولئیک، بازسازی سلول‌ های پوستی جدید را تقویت می‌کند که این امر منجر به کاهش زخم‌ ها و سایر لکه‌ های پوستی می‌شود.

روغن گلرنگتسکین علائم سندرم پیش از قاعدگی

در طول قاعدگی، زنان اغلب از درد وحشتناک و ناخوشایند رنج می‌برند. اسید لینولئیک در گلرنگ، پروستاگلاندین ها را در بدن تنظیم می‌کند که باعث نوسانات هورمونی و علائم شدید در طول قاعدگی می‌شود. بنابراین، روغن گلرنگ می‌تواند شدت علائم PMS را کاهش دهد و هم چنین می‌تواند چرخه‌ های قاعدگی را درست مثل مکمل‌ های هورمونی، بدون عوارض جانبی خطرناک تنظیم کند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.