معده درد عصبی و راه های پیشگیری و درمان آن

داشتن معده درد عصبی در برخی افراد می تواند یک اتفاق معمولی باشد. با این حال بنا به گفته پزشکان و علوم پزشکی، این یک وضعیت قابل تشخیص و رسمی نیست.

0

داشتن معده درد عصبی در برخی افراد می تواند یک اتفاق معمولی باشد. با این حال بنا به گفته پزشکان و علوم پزشکی، این یک وضعیت قابل تشخیص و رسمی نیست. وجود معده درد عصبی، می تواند مربوط به وضعیت عاطفی یا سلامت روانی شما، سلامت دستگاه گوارش یا روده شما، و یا حتی ترکیبی از هر دو این عوامل باشد. این وضعیت به ندرت، ممکن است نشانه ای از چیزی جدی تر باشد.

معده درد عصبی چیست؟

معده درد عصبی می تواند فقط به دلیل چگونگی عملکرد دستگاه گوارش شما در زمان استرس باشد. هم چنین، می تواند فقط یک تجربه جداگانه باشد. نشانه های رایج یک معده درد عصبی، ممکن است شامل این موارد باشد: “دلشوره داشتن” در معده – تنگی، دل پیچه، گرفتگی، احساس وجود یک گره در معده – احساس عصبی بودن یا اضطراب – احساس لرزش، سرما، و پیچیده شدن عضلات – احساس نفخ مکرر – ناراحتی معده، حالت تهوع و یا نا آرامی – سوء هاضمه، و یا زود سیر شدن در هنگام خوردن – گرما، بی قراری یا احساس ورم در مرکز معده – افزایش ادرار و حرکات روده.

در موارد نادر، معده درد عصبی، می تواند به شدت بر روی روده ها تاثیر بگذارد. تکرر ادرار یا عدم کنترل ادرار و یا حرکات روده، و بعضی اوقات محدودیت حرکات و یا استفراغ، می تواند منجر به معده درد شدید عصبی شود، اما همیشه نیز این طور نیست.

چطور می توانیم معده درد عصبی را درمان کنیم؟

معده درد عصبی، اغلب می تواند به وسیله درمان های خانگی و طبیعی و هم چنین تغییراتی در شیوه زندگی درمان شود.

معده درد عصبیداروهای گیاهی را امتحان کنید.

بعضی از گیاهان ممکن است درد عصبی معده را در برخی از افراد کاهش دهند. اگر دچار حالت تهوع یا نا آرامی هستید، ریشه زنجبیل ممکن است کمک کند. یک قطعه ریشه آن را جویده ، چای زنجبیل بنوشید، آب نبات زنجبیلی بخورید، یا تکه ای از زنجبیل واقعی بخورید تا از فواید آن بهره مند شوید.

سایر گیاهان مانند نعناع فلفلی، نعناع بیابانی، اسطوخدوس یا موم لیمو نیز از ضد اسپاسم های خوب شناخته شده هستند: آن ها ممکن است اسپاسم و سفتی عضلات معده را که باعث سوزش معده، نفخ شکم، گرفتگی و ناراحتی آن می شود، متوقف کنند. یک یا دو برگ خام از گیاه تازه آن را بخورید، از چای هایی که حاوی این برگ ها هستند استفاده کرده یا با این گیاهان یک دم نوش درست کرده و از طعم آن لذت ببرید.

از کافئین و به ویژه از قهوه دوری کنید.

محتوای کافئین قهوه می تواند نگرانی و اضطراب را تقویت کرده و آن را بدتر سازد. علاوه بر این، قهوه باعث تحریک روده، و بدتر شدن علائم روده می شود. تا زمانی که روده عصبی شما آرام شود صبر کنید و سپس قهوه خود را بنوشید. یا نوشیدنی های حاوی کافئین کمتر مانند چای سبز یا چای اولونگ را امتحان کنید.

درمان معده درد عصبی با تنفس عمیق، تمرکز و مدیتیشن

تمرینات ذهنی به شما کمک می کند تا بر تنفس خود تمرکز کنید و شما را به لحظه حال بازمی گرداند. این تمرینات می تواند استرس و اضطرابی را که موجب معده درد عصبی شما می شود، کنترل کند. تنفس عمیق نیز می تواند به ویژه مفید باشد.

معده درد عصبیروغن ها یا بخورهای آرامش دهنده را امتحان کنید.

بخورهای گیاهی، و یا استفاده از روغن های پایه ای معطر به عنوان کمک به کاهش اضطراب در برخی افراد شناخته شده اند. محصولاتی حاوی گیاهان آرام بخش مانند بابونه، اسطوخدوس، وتیور و یا گل رز را خریداری کنید. دستورالعمل محصول را دنبال کنید. وقتی با یک معده درد عصبی، برخورد میکنید، این روغن ها را در زمان و فضایی آرامش بخش برای خودتان ترکیب و استعمال کنید.

فضایی برای آرامش خودتان پیدا کنید.

در نهایت، زمان و فضایی را برای خودتان پیدا کنید تا سر خود را پاک کرده و عصبانیت خود را کنترل کنید، حتی اگر این یک زمان تنهایی مطلق باشد. از این که خودتان را حتی برای یک رویداد مهم ببخشید، ترس و واهمه نداشته باشید. اگر چنان چه صحبت با دوستان، اعضای خانواده یا کسی که دوستش دارید کمک می کند، در این زمان ها این کار را انجام دهید. صحبت کردن با کسی که به او اعتماد دارید، می تواند به شما در رفع اضطراب کمک کند.

چگونه می توانیم از معده درد عصبی در آینده پیشگیری کنیم؟

برخی از درمان ها یک راه حل سریع برای معده درد عصبی هستند. با این حال، اگر این یک رویداد رایج و مشکل ساز است، در اینجا برخی از روش های سبک زندگی جامع تر که ممکن است مفید باشد، آمده است:

معده درد عصبیکنترل استرس در زندگی

یک معده درد عصبی می تواند به این معنی باشد که شما به سادگی در یک حالت عصبی هستید. آیا اخیرا به شدت تحت تاثیر استرس قرار گرفته اید؟ آیا شما در آینده با یک رویداد بزرگ، مصاحبه شغلی، و یا تجربه ای روبرو خواهید شد که واقعا به قولی بر روی اعصاب شما راه می رود؟

شما فقط می توانید در مورد آن عصبی باشید و آن برطرف خواهد شد. اگر شما در معرض تجربیات استرس مزمن و نشانه های درد عصبی معده به طور روزانه هستید، از طرف دیگر اما باید بدانید، یافتن زمان و راه هایی برای کنترل کردن استرس ضروری است. درنتیجه معده درد عصبی شما می تواند از بین برود.

بهبود سلامت روده

یک معده درد عصبی می تواند نشانگر این باشد که شما یک شرایط گوارشی دارید. این می تواند به این معنی باشد که هر دو قسمت “سطح استرس” و “سلامت دستگاه گوارش” شما نیاز به تقویت دارد. روبرو شدن با سوء هاضمه زیاد، تورم و احساس پری همراه با معده درد عصبی از نشانه های قوی آن است.

تغییرات ساده ای در رژیم غذایی خود مانند خوردن غذاهای غنی از فیبر و پروبیوتیک بیشتر و یا مصرف مکمل های فیبر و پروبیوتیک را امتحان کنید. قبل از تغییرات بزرگ تغذیه ای در رژیم غذایی خود و مصرف مکمل ها، به خصوص اگر دارویی را مصرف می کنید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید.

معده درد عصبیجلوگیری از معده درد عصبی با تغییر غذا

سعی کنید به جای یک وعده بزرگ، از چند وعده کوچکتر برای غذا خوردن استفاده کنید. هضم شما ممکن است مشکل داشته باشد، که باعث ایجاد معده درد عصبی شما می شود. در هنگام روبرو شدن با سوزش معده، خوردن غذاهایی کوچک تر، سبک تر و قابل هضم تر به شما کمک می کند. هم چنین می توانید به جای سه وعده غذای اصلی و سنگین در هر روز، مقداری تنقلات و میان وعده های کوچک را در تعداد بیشتر استفاده کنید. سبزی های برگ دار مانند ، کلم، اسفناج و کاهو در سالاد بخصوص توصیه می شود.

سعی کنید بیشتر ورزش کنید.

پیدا کردن یک راه خروجی فیزیکی برای بیرون کردن استرس و اضطراب ممکن است تاثیر منفی آن را بر سیستم گوارش کاهش دهد. ورزش ها و فعالیت های بدنی مانند یوگا، می تواند مفید باشد.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.