خودداری از مصرف برخی خوراکی ها قبل از ورزش کردن

این که یک ماده غذایی برای بدن شما خوب و مفید است به این معنا نیست که می‌توانید آن را به هنگام ورزش کردن مصرف کنید. هر ورزشکاری بدن متفاوتی دارد.

0

مواردی که در این مقاله به معرفی آن می‌پردازیم ممکن است غذاها و نوشیدنی‌ های سالمی برای بدن باشند اما قبل از شروع ورزش بهتر است از خوردن آن‌ ها خودداری کنید زیرا به عملکرد شما آسیب وارد می‌کند. این که یک ماده غذایی برای بدن شما خوب و مفید است به این معنا نیست که می‌توانید آن را به هنگام ورزش کردن مصرف کنید. هر ورزشکاری بدن متفاوتی دارد. برخی از افراد نمی‌توانند غذاهای فیبردار را به خوبی هضم کنند و برخی از افراد نیز قادر نیستند غذاهای پر چرب بخورند.

قبل از این که بخواهید تمرینات ورزشی خود را آغاز کنید بهتر است از خوردن موادی که در این لیست بیان می‌کنیم خودداری نمایید.

خودداری از مصرف این خوراکی ها قبل از ورزش کردن:

۱. تخم کتان

از آن جایی که تخم کتان منبع غنی از فیبر است ، می‌تواند به طور طبیعی نرم کننده شکم باشد و به بهبود دستگاه گوارش کمک نماید. اما این موضوع به هنگام ورزش کردن مسئله خوبی نیست. زمانی که می خواهید تمرینات ورزشی خود را آغاز کنید خوردن تخم کتان نه تنها کمکی به شما نمی کند بلکه باعث می‌شود در طول تمرین دچار مشکل شوید.

اگر چه خوردن تخم کتان در مقدار اندک می‌تواند به پاک سازی دستگاه گوارش کمک کند اما استفاده بیش از حد آن به خصوص بدون آب می‌تواند موجب یبوست یا کم شدن دفع مدفوع گردد. اگر مصرف تخم کتان را کمتر از دو قاشق غذا خوری کنید مطمئن باشید به دفع مدفوع اورژانسی نیاز نخواهید داشت.

ورزش کردن۲. اسموتی‌ ها

اگر چه اسموتی می‌تواند بعد از انجام ورزش برای ریکاوری بدن مناسب باشد اما استفاده از نوشیدنی های شیرین و ناسالم قبل از ورزش مضر خواهد بود. در این شرایط سطح قند خون افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این مصرف حجم زیادی از اسموتی‌ ها قبل از ورزش شما را مجبور به دفع ادرار مکرر می‌کند و از تمرین باز می‌دارد.

۳. قهوه

خوردن نوشیدنی‌ هایی هم چون چای، آب گرم با لیمو یا قهوه می‌تواند به هنگام ورزش کردن انتخاب خوبی باشد اما به خاطر داشته باشید که مصرف بیش از حد چنین نوشیدنی‌ هایی شما را مجبور به دفع ادرار می‌کند.

در این شرایط قادر نخواهید بود تمرینات ورزشی خود را به درستی انجام دهید. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که کافئین می‌تواند قدرت بدنی شما را بهبود ببخشد. بنابراین اگر می خواهید از این گزینه استفاده کنید دو انتخاب پیش روی خود خواهید داشت:

از قرص یا پودر کافئین استفاده کنید تا نیازی به دفع ادرار نداشته باشید و بتوانید ورزش خود را به سادگی انجام دهید و یا بعد از خوردن نوشیدنی بیست دقیقه به خود زمان دهید تا قبل از رفتن به باشگاه، سیستم گوارشی تخلیه شود.

ورزش کردن۴. کره آجیل/ چربی‌ های سالم

اگر چه آیتم‌ هایی هم چون کره آجیل و آووکادو انتخاب خوب و سالمی برای بدن است اما بیشتر افراد به هنگام ورزش  کردن نمی‌توانند از این موارد استفاده کنند زیرا باعث سنگینی آن‌ ها می‌شود. همان طور که می‌دانید هضم چربی‌ ها به زمان بیشتری نیاز دارد.

هم چنین درشت مغذی‌ ها می‌تواند در برخی از دونده‌ها باعث ریفلاکس اسید معده شود. به همین خاطر بهتر است تنها ۱۵ گرم چربی قبل از ورزش مصرف شود. این مقدار برابر با یک قاشق غذاخوری کره آجیل یا یک اونس پنیر یا دو عدد تخم مرغ بزرگ است.

۵. سیب

همان طور که می‌دانید سیب منبع طبیعی از کافئین و کربوهیدرات‌ هاست. بنابراین ممکن است فکر کنید استفاده از آن قبل از ورزش انتخاب خوبی خواهد بود. اما این موضوع صحیح نیست.

غذاهایی که فیبر بالایی دارند می‌توانند عملکرد دستگاه گوارش را افزایش دهند یا در طول ورزش موجب اسهال و ایجاد تهوع گردند. فیبر یک ماده مهم برای تنظیم فرایند دفع مدفوع از بدن است اما بهتر است موادی هم چون سیب بعد از ورزش مصرف گردد.

ورزش کردن۶. نوشیدنی‌ های ورزشی

قندهایی مانند سوربیتول، زایلیتول، ایزومالت و مانیتول به طور کامل توسط روده جذب نمی‌شوند. همین امر ممکن است باعث ایجاد گاز، نفخ ، باد شکم ، اسهال یا سایر موارد گردد. شما می‌دانید که باید از مصرف غذاهایی که دارای شکر و قند افزوده شده هستند خودداری نمایید. این مواد در نوشیدنی‌ های ورزشی، قرص الکترولیت و شکلات‌ های ورزشی به وفور یافت می‌شوند.

چیزی که باید به آن توجه کنید این است که شما به نوشیدنی خاصی نیاز ندارید. در حالی که بیشتر افراد بر این باورند که چنین نوشیدنی هایی قبل از ورزش مفید است اما واقعیت چنین نیست. بهترین گزینه برای تامین آب مورد نیاز بدن استفاده از آب است.

اگر قصد دارید مسافت طولانی را بدوید از نوشیدنی های عاری از شکر و سرشار از الکترولیت استفاده کنید. کافیست برچسب مواد غذایی را بخوانید تا از خرید موادی که شکر اضافه شده دارند خودداری کنید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.