آشنایی با گیاه پنیرک و خواص بی نظیر آن

گیاه پنیرک با نام علمی Malva sylvestris شناخته می‌شود. پنیرک می‌ تواند به ترمیم زخم، تقویت سیستم ایمنی، جلوگیری از خارش پوستی، جوانی و زیبایی پوست کمک کند.

0

آیا تا‌ به‌ حال درباره‌ ی خواص پنیرک چیزی شنیده‌اید؟ گیاه پنیرک با نام علمی Malva sylvestris شناخته می‌شود و به طرق مختلفی مانند روغن، ژل، کرم و دمنوش از آن استفاده می‌شود. پنیرک می‌تواند به ترمیم سریع‌ تر زخم، تقویت سیستم ایمنی بدن، جلوگیری از خارش پوستی ، جوانی و زیبایی پوست و درمان سردرد کمک کند.

گیاه پنیرک چیست؟

گیاه پنیرک گیاهی گل‌ دار از جنس مالوا (Malva) است. این گیاه با گل‌ های بنفش‌ رنگ خود اغلب در دشت‌ ها می‌روید و ارتفاع آن معمولا به حدود ۶۰ سانتی‌ متر می‌ رسد. پنیرک، بومیِ غرب اروپا است؛ اما در بخش‌ هایی از مدیترانه و شمال آفریقا هم رشد می‌کند و به بیشتر کشورهای انگلیسی‌ زبان وارد شده است.

عجیب‌ ترین بخش گیاه پنیرک، مغز و دانه‌ های آن است (که به‌ خاطر شکل‌ شان به پنیرک معروف شده‌اند). لُعاب (موسیلاژ) موجود در گیاه پنیرک ارزش دارویی زیادی دارد و در تهیه‌ ی داروهای مختلف از آن استفاده می‌شود. مردم در قدیم گل پنیرک را نیز مصرف می‌کردند. از گل و برگ‌ های این گیاهِ منحصر به‌ فرد برای اهداف دارویی استفاده می‌شود.

به‌ عنوان‌ مثال روغن به‌ دست‌ آمده از گیاه پنیرک می‌تواند تأثیر فوق‌ العاده‌ ای روی بدن داشته باشد. از برگ‌ های این گیاه، چای تهیه می‌شود و دانه‌ های آن نیز قابل‌ خوردن است.

هم چنین از برگ‌ هایی که سالم هستند و دچار زنگار (نوعی بیماری در گیاهان) نیست، می‌توان به‌ عنوان ضماد روی زخم‌ ها استفاده کرد. این گیاه عناصر فعال زیادی دارد که برای سلامت انسان بسیار مفید است. در ادامه بیشتر با این خواص آشنا می‌شوید.

گیاه پنیرکخواص گیاه پنیرک

۱. تسکین درد

یکی از رایج‌ ترین کاربرد‌ های گیاه پنیرک برای کاهش درد به‌ خصوص در درمان‌ های موضعی است. اگر زخم یا جراحتی در پوست خود دارید می‌توانید برگ پنیرک را به‌ صورت ضماد روی محل مورد نظر قرار دهید.

مواد شیمیایی موجود در برگ گیاه پنیرک، ‌که دارای ویتامین‌ های بسیار زیادی است، نه‌ تنها سبب بهبودی سریع‌ تر می‌شود، بلکه مواد ضد درد خاصی را ترشح می‌کند که به کاهش درد و ناراحتی کمک خواهد کرد.

از خاصیت ضد درد گیاه پنیرک می‌توان برای دردهای داخلی و خارجی استفاده کرد. به‌ خاطر همین ویژگی خاص، از پنیرک می‌توان به‌عنوان ماسک صورت یا درمان سردردهای موضعی استفاده کرد.

۲. حفاظت از سیستم ایمنی

قرار دادن گیاه پنیرک بر روی زخم، از نفوذ عفونت‌ های باکتریایی و سایر عوامل خارجی از طریق جراحت به بدن جلوگیری می‌کند و با این روش سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. مصرف برگ، دانه‌ ها و سایر بخش‌ های گیاه پنیرک نیز به این امر کمک می‌کند.

گیاه پنیرک۳. فعالیت ضد التهابی

برای تسکین نیش حشره، سوختگی‌ های وسیع، آفتاب‌ سوختگی یا خارش پوستی، استفاده از ژل یا پماد حاوی پنیرک می‌تواند در کاهش التهاب و ورم تأثیر زیادی داشته باشد و همزمان به ترمیم سریع‌ تر آن ناحیه کمک‌ کند.

اگر از روغن پنیرک یا انواع پنیرک خوراکی استفاده می‌کنید، می‌ توانید آن را روی مفاصل یا مناطقی که درد دارد قرار دهید.

۴. بیماری‌ های تنفسی

اگر از احتقان سینه یا بیماری تنفسی رنج می‌برید، مصرف پنیرک پیشنهادی عالی برای شما است. پنیرک نه‌ تنها با تمیز کردن مجاری تنفسی، سینه را صاف می‌کند، بلکه با ویژگی ضد التهابی خود سبب تسکین سینه و غدد می‌شود.

هم چنین به افزایش سلامتی و بهبودی سریع‌ تر کمک می‌کند.

۵. اثرات ضد پیری

استفاده از پماد پنیرک می‌تواند تأثیرات چشمگیری روی بدن داشته باشد. در حقیقت اگر نگران افزایش سن‌ تان هستید یا هر روز چین‌ و‌ چروک‌ های تان را جلوی آینه وارسی می‌کنید، از ژل یا کرم حاوی پنیرک استفاده کنید و پوست‌ تان را جوان نگه دارید.

گیاه پنیرک۶. مشکلات هاضمه

بعضی افراد دچار ناراحتی‌ هایی در قسمت کمر و مشکلات تحرک روده هستند. مصرف ملین‌ های قوی می‌تواند اثرات جانبی دیگری در بدن داشته باشد. اما با خیساندن دانه یا استفاده از برگ خشک پنیرک در چای می‌توانید یک مُلین ملایم تهیه کنید که علاوه‌ بر تنظیم سیستم گوارش، دردهای مربوط به این سیستم را تسکین می‌دهد.

۷. مشکلات خواب

بسیاری از افراد به‌ سختی می‌خوابند. استفاده از روغن پنیرک یا نوشیدن یک فنجان چای پنیرک به آرامش ذهن و بدن‌ تان کمک می‌کند. در نتیجه به‌راحتی به خوابی عمیق فرو می‌روید.

هشدار

گزارشات زیادی وجود دارد که نشان‌ دهنده‌ ی تداخل دارویی پنیرک با سایر داروهای مربوط به سیستم گوارشی و مشکلات تنفسی است. قبل از مصرف این گیاه داروییِ قوی حتما با پزشک خود در رابطه با تداخل دارویی پنیرک و داروهای مصرفی در مدت بیماری، مشورت کنید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.