علل دندان قروچه در کودکان و راه های درمان آن

عادت ساییدن دندان ها به هم «دندان قروچه» نامیده می شود که با نام علمی «براکسیزم» شناخت می شود. دندان قروچه بیشتر در خواب رخ می دهد.

0

عادت ساییدن دندان ها به هم «دندان قروچه» نامیده می شود که با نام علمی «براکسیزم» شناخت می شود. دندان قروچه بیشتر در خواب رخ می دهد. اما ساییدن یا به هم کوبیدن دندان ها در طول روز نیز در برخی افراد وجود دارد. در کودکان نیز این پدیده در خواب شبانه و بیداری دیده می شود.

دندان قروچه در کودکان:

حدود ۱۰ درصد از کودکان دندان قروچه دارند. کودکان در سنین بین چهار تا شش سالگی بیشترین احتمال ابتلا به این مشکل را دارند. در دو زمان (رویش دندان های شیری و رویش دندان های دائمی) کودکان بیشتر دندان قروچه می کنند. البته در بیشتر موارد، پس از رویش کامل دندان ها (شیری یا دائمی) این عادت در کودکان از بین می رود.

طبق تحقیقات به عمل آمده، این عارضه در پسر بچه ها بیشتر از دختر بچه ها گزارش شده است. ردیف شدن نامناسب دندان ها با تماس غیر طبیعی بین دندان های پایینی و بالایی، کمبودهای تغذیه ای، مشکلات اضطراب و استرس کودکان، انگل های دستگاه گوارش، آلرژی و… از علت های این اختلال برشمرده شده است.

خطرات دندان قروچه

خطرات دندان قروچه در کودکان کمتر از بزگسالان است و به ندرت موجب مشکلات و اختلالات جدی می شود، اما ضروری است در صورتی که دندان کودک به نظر ساییده یا از بین رفته می آید، حساس شده و درد می کند یا کودک دچار درد فک و مفاصل فک شده است، به دندان پزشک مراجعه شود. ممکن است در نوجوانان نیاز به روکش موقت یا «نایت گارد» (محافظ شبانه) باشد. برای جلوگیری از این عارضه و کاهش استرس کودک کوشش کنید، رژیم غذایی کودک حاوی مقدار آب کافی و فراوان باشد و او را به ورزش های کششی یا ماساژ ترغیب کند.

دندان قروچهعلل دندان قروچه

فشارهای روحی، نگرانی، بی خوابی، استرس، اضطراب، مشکلات دندانی، مشکلات اکلوژنی ناشی از جفت شدن ناصحیح فک ها و دندان ها روی هم (عادت ها ی ناخود آگاه ) آلرژی، انگل های روده ای، مصرف غذا و نوشیدنی های حاوی کافئین (کولاها، شکلات، قهوه و مصرف نوشیدنی های الکلی)

عوارض دندان قروچه

دندان قروچه مداوم، ممکن است باعث ساییده شدن دندان به ویژه دندان های جلو، آسیب به لثه ها، سست شدن استخوان های نگهدارنده، لق شدن، افتادن دندان، دردناک شدن دندان، کوتاه شدن ارتفاع صورت، شکل نازیبای فک ها و دندان ها، شکستن مینای دندان و پر کردنی ها، مشکلات مفاصل فک، حساس شدن دندان ها،سردرد و… شود.

دندان قروچهدندان قروچه شبانه

در این حالت دندان پزشک برای شما، وسیله ای به نام «نایت گارد» می سازد که نوعی پروتز متحرک از جنس پلاستیک مقاوم است که باقالب گیری از دندان شخص ساخته می شود و باید شب ها در دندان قرار دهید. این وسیله باعث جلوگیری از فشارهای نادرست و مضر روی دندان ها می شود. البته در بسیاری از موارد، استفاده از این وسیله، به مرور باعث کاهش و حذف عادت دندان قروچه های شبانه نیز شده است. قیمت این وسیله زیاد گران نیست و استفاده از آن جهت پیشگیری از عواقب دندان قروچه ضروی است.

روش های کاهش دندان قروچه

خودداری از جویدن آدامس، خودداری از جویدن مداد یا خودکار یا هر چیزی به جز غذا، سعی کنید علت های ساییدن و فشردن دندان ها را در خودتان پیدا کنید، به عنوان مثال، برخی وقتی می خواهند چیز سنگینی بلند کنند، دندانهای شان را به هم می فشارند. برخی وقتی فکر می کنند، ناخودآگاه دندانهای شان را بهم می سایند. برخی هنگام عصبانیت، استرس یا اضطراب، دندانهای شان را می فشارند.

در برخی موارد کوتاه یا بلند بودن برخی دندان ها (به طور طبیعی یا ناشی از ترمیم نادرست یا نبود چند دندان بر اثر کشیدن)، باعث می شود که زمانی که دهان بسته است، دندان ها به طور طبیعی روی هم قرار نگیرند و به مرور باعث ایجاد عادت لغزاندن فک ها روی هم می شود یا به نوعی شخص، هنگام فکر کردن یا اضطراب، ناخودآگاه با دندان هایش بازی می کند. در این موارد نسبت به رفع عیب اکولوژنی یا ترمیم دندان ها با مراجعه به دندان پزشک اقدام کنید. می توانید برای مدتی نوک زبان را با احتیاط بین دندان ها قرار دهید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.