خواص چای اسمانتوس در طب سنتی

معمولاً با استفاده از برگ‌ های خشک گیاه اسمانتوس، نوعی چای درست می‌کنند که دارای خواص درمانی بسیاری است. چای اسمانتوس امروزه از محبوب‌ ترین نوشیدنی‌ های مدیترانه‌ ای است.

0

اسمانتوس نوعی گیاه گلدار، پایا و دو ساله است که به خانواده تیره زیتون تعلق دارد. درست مانند دیگر اعضای این خانواده، اسمانتوس نیز دارای برگ‌ هایی با آرایش ساده و کاسه و جامی چهار قطعه‌ ای می‌باشد. این گیاه بیشتر در قسمت‌ های مدیترانه‌ای یافت می‌شود. از مهم‌ ترین کشورهای تولید کننده این گیاه می‌توان به پرتغال، اسپانیا، برزیل، ترکیه و ایتالیا اشاره کرد. معمولاً با استفاده از برگ‌ های خشک این گیاه، نوعی چای درست می‌کنند که دارای خواص درمانی بسیاری است. چای اسمانتوس امروزه از محبوب‌ ترین نوشیدنی‌ های مدیترانه‌ ای است که در بسیاری از کشورها مصرف می‌شود. ما در این مقاله سعی می‌کنیم شما را به صورت مختصر با مهم‌ ترین خواص چای اسمانتوس آشنا کنیم.

همان طور که اشاره کردیم، این چای نوشیدنی محبوبی است که بر روی بسیاری از جنبه‌ های سلامتی تأثیر دارد. تحقیقاتی زیادی بر روی چای اسمانتوس و مواد موجود در آن انجام شده است.

یکی از مطالعات سال ۲۰۰۱ که توسط دانشمندان دانشگاه پزشکی کلورادو صورت گرفت، نشان می‌دهد که در این چای آنتی اکسیدان های فراوانی وجود دارد که نظیر آن‌ ها در کمتر ماده‌ ای قابل مشاهده است. علاوه بر این، بررسی‌ ها حاکی از این است که این چای برای قرن‌ ها در طب سنتی بومی‌ های برزیلی مصرف می‌ شده و آن ها قادر بودند طیف گسترده‌ ای از بیماری‌ ها و مشکلات را با استفاده از این ماده درمان کنند.

خواص چای اسمانتوس:

جلوگیری از واکنش‌ های آلرژیک شدید

اگر شما هم از جمله کسانی هستید که در فصل بهار با آلرژی دست و پنجه نرم می‌کنید، پیشنهاد می‌دهیم از این چای استفاده کنید. همان طور که می دانید حساسیت زمانی رخ می‌دهد که سلول‌ های دفاعی بدن شما شرایط بی خطری مانند گرد، غبار و گرده گل را به عنوان عوامل بیماری زا تشخیص می‌دهند و سعی می‌کنند آن ها را از بین ببرند. همین موضوع باعث به وجود آمدن نشانه‌های دردناکی مانند آبریزش بینی، آبریزش چشم، سرفه و خارش می‌شود. زمانی که شما از این چای مصرف می‌کنید، هیستامین‌ های شما تحریک شده و در نتیجه این نشانه‌ ها کاهش پیدا می‌کنند.

چای اسمانتوسسم زدایی بدن

یکی از مهم‌ ترین اندام‌ هایی که به شما در سم زدایی و تصفیه آلودگی‌ ها کمک می‌کند، کبد است. همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، چای اسمانتوس سرشار از آنتی اکسیدان ها است و به همین دلیل می‌تواند به حفظ سلامت شما کمک کند.

علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهند که این چای یک ادرار آور قوی است. این موضوع نیز می‌تواند خبر خوبی باشد چرا که شما با ادرار کردن مقادیر قابل توجهی اوره و آلودگی را دفع می‌کنید. بیشتر فعالیت‌ های روزمره‌ ای که انجام می‌دهید، می‌تواند منجر به تولید سم در بدن شما شود، پس برای حفظ سلامتی خود بهتر است در طول هفته چند بار از این چای استفاده کنید.

سلامت پوست

استفاده از چای اسمانتوس قادر است به حفظ سلامت پوست شما کمک کند. این موضوع ریشه در ویژگی‌ های ضد باکتری و ضد التهابی این گیاه دارد.

یکی از مهم‌ ترین مشکلات پوستی که این روزها در حال شایع شدن است، سرطان پوست می‌باشد. شما با مصرف این چای تا حد زیادی این خطر را کاهش می‌دهید.

پوست به عنوان وسیع‌ ترین اندام خارجی شما در معرض بیشترین خطرات قرار دارد و به همین دلیل حفظ سلامتی آن از اهمیت بالایی برخوردار است. آنتی اکسیدان های موجود در این ماده نیز می‌توانند با تقویت سلامت سلول‌ ها و افزایش طول عمر آن ها، خطر پیری زودرس را کاهش بدهند.

چای اسمانتوسجلوگیری از سرطان

از سرطان به عنوان یکی از خطرناک‌ ترین بیماری‌ ها یاد می‌شود به طوری که در بسیاری از فرهنگ‌ ها به آن اسمش را نبر می گویند. سرطان به دلیل رشد بیش از حد و نامعمول سلول‌ های سالم بدن رخ می‌دهد. مهم‌ ترین عامل در ایجاد چنین شرایطی، رادیکال‌های آزاد هستند. این رادیکال‌ ها که به وسیله متابولیسم سلولی ایجاد می‌شوند، با اکسیده کردن سلول‌ های بدن، آن ها را به اندام‌ های سرطانی تبدیل می‌کنند.

آنتی اکسیدان ها، که یکی از مهم‌ ترین اجزای این چای محسوب می‌شوند، قادر هستند اثر این رادیکال‌ ها را خنثی کنند. به همین دلیل است که استفاده از چای اسمانتوس به جلوگیری از سرطان منجر می‌شود.

کاهش وزن

یکی دیگر از خواصی که به این گیاه نسبت می‌دهند، کاهش وزن است. دکتر استیون برندج در این مورد عقیده دارد مصرف این گیاه می‌تواند به افزایش متابولیسم کمک کند. اگر متابولیسم بیشتر شود، چربی سوزی نیز افزایش پیدا می‌کند. این موضوع یکی از مهم‌ترین عوامل در کاهش وزن به شمار می‌رود. علاوه بر این، ترکیبات موجود در اسمانتوس با کاهش ترشح هورمون گرسنگی نیز ارتباط مستقیم دارد.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.