علل عفونت بند ناف نوزاد و راه های درمان آن

قرمزی و تورم اطراف بند ناف از مهم‌ ترین علائم عفونت بند ناف نوزادان است و اگر تشخیص و درمان آن بموقع انجام نشود، عفونت وارد خون نوزاد می‌شود.

0

قرمزی و تورم اطراف بند ناف از مهم‌ ترین علائم عفونت بند ناف نوزادان است و اگر تشخیص و درمان آن بموقع انجام نشود، عفونت وارد خون نوزاد می‌شود.

عفونت بند ناف یکی از عفونت‌ های دوران نوزادی است و ترشحات زرد رنگ و التهاب بند ناف از جمله علائم این عفونت است.

بازی با بند ناف مهم‌ ترین عامل بروز عفونت است. هم چنین باورهای غلطی در برخی خانواده‌ ها مبنی بر خمیر گرفتن بند ناف و مالیدن بند ناف با بعضی از روغن‌ ها وجود دارد که موجب عفونت در بند ناف نوزاد می‌شود.

قرار دادن خمیر, الکل و یا روغن بر روی ناف نوزاد نه تنها تاثیری در بهبود و زودتر افتادن بند ناف ندارد، بلکه در مواردی نوزاد را با مشکل مواجه می‌کند.

چنان چه بند ناف به طور غیر بهداشتی کنده شود یا با آلودگی تماس پیدا کند، منجر به عفونت ناف می‌شود.

علائم عفونت بند ناف نوزاد

تورم و سفت شدن دور ناف، قرمزی اطرف آن، ترشح از بند ناف و بوی بد ناف از مهم‌ ترین علائم ابتلای نوزاد به عفونت ناف است. در صورت بروز علائم فوق به ویژه اگر همراه با بی‌ حالی و تب باشد، احتمال عفونت شدید بند ناف وجود دارد.

عفونت بند نافدرمان عفونت بند ناف نوزاد

اگر تورم و قرمزی در بند ناف دیده شد، باید فورا به پزشک مراجعه کرد، چرا که این نوع از عفونت در نوزادان بسیار مهم است و غیر از درمان موضعی و ضد عفونی، نوزاد باید بستری و تزریق آنتی‌ بیوتیک صورت بگیرد تا علائم عفونت بهبود پیدا کند.

عوارض عدم درمان عفونت بند ناف

در صورتی که تشخیص و درمان عفونت بند ناف به موقع صورت نگیرد، عفونت وارد خون نوزاد می‌شود که عفونت استخوان و مفاصل را نیز به دنبال خواهد داشت.

نکات مهم

– عفونت بند ناف نوزاد باید جدی گرفته شود و در مواردی نیازمند بستری شدن نوزاد در بیمارستان است.

– خانواده‌ ها باید مسائل بهداشتی را در مراقبت از ناف نوزاد رعایت کنند، ناف را دست کاری نکرده و پس از استحمام نوزاد، ناف او را خشک و تمیز کنند.

– اصولا تا پنج روز بعد از تولد، بند ناف می‌افتد، اما ممکن است تا یک ماه نیز به‌طول انجامد. اگر بند ناف تا یک ماه بعد از تولد نیفتاد، این امکان وجود دارد که نوزاد دچار بیماری نقص ایمنی باشد که این مساله زیاد شایع نیست و بهتر است به پزشک متخصص مراجعه شود.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.