دلایل ورم کردن پاها و راه های درمان آن

شمایی که ساعت‌ ها پشت میزتان کار می‌کنید، یا برای انجام دادن کارهای تان مجبورید چند ساعت متوالی بایستید، احتمالا با ورم کردن پاها آشنا هستید.

0

شمایی که ساعت‌ ها پشت میزتان کار می‌کنید، یا برای انجام دادن کارهای تان مجبورید چند ساعت متوالی بایستید، احتمالا با ورم کردن پاها آشنا هستید.

ثابت ماندن در یک موقعیت ایستاده یا نشسته، از شایع‌ ترین دلایل ورم کردن پاها است، اما محققان می‌گویند این وضعیت آزار دهنده، همیشه به دلیل خستگی ایجاد نمی‌شود و اگر دلایل ابتلا به آن را نشناسید و ساده از کنارش بگذرید، ممکن است جان تان به خطر بیفتد.

دلایل ورم پا:

ادم (Edema)

بیماری ادم یا احتباس آب در پا، یکی از دلایل ورم کردن پاهاست. در چنین شرایطی، بدن شما آب زیادی را در خود نگه می‌دارد و گاهی آن ها را در پا، دست و حتی صورت انبار می‌کند. احتباس آب در بدن به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. سفرهای هوایی طولانی و زیاد ایستادن از دلایل شایع این اتفاق است. گذشته از این، خانم‌ ها در دوره عادت ماهیانه اغلب این حالت را تجربه می‌کنند.

چه باید کرد؟ اگر زیاد نشستن و ایستادن و خستگی دلیل ورم کردن پاهای شما باشد، با استراحت کردن می‌توانید به کاهش تورم کمک کنید. برای بهبود شرایط تان، بعد از تمام شدن کارتان دراز بکشید و پاهای تان را حدود نیم‌ متر از بدن تان بالاتر نگه دارید تا مایعات از پاهای تان دور شود. گذشته از این، با تغییر دادن حالت بدن تان در ساعات کاری، می‌توانید جریان خون در پاهای تان را سریع‌ تر کنید و این مشکل را کاهش دهید. برای مثال اگر ایستاده‌ اید هر چند دقیقه یک‌ بار قدم بردارید و اگر نشسته‌ اید، هر نیم‌ ساعت یک‌ بار از روی صندلی‌ تان بلند شوید و چند قدم راه بروید.

ورم کردن پاهابارداری

خانم‌ های باردار به‌ طور طبیعی حدی از ورم پا را تجربه می‌کنند و اغلب در پایان دوره ۹ ماهه، مجبورند کفش‌ های بزرگ‌ تری بپوشند. ورم خفیف پاها اغلب دردسر ساز نیست اما وقتی با سردرد، حالت تهوع، مشکلات تنفسی و درد شکم همراه می‌شود، می‌تواند از ابتلای فرد باردار به پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری خبر دهد. این مشکل اغلب با وارد شدن به هفته ۲۰ بارداری خود را نشان می‌دهد و با بالا رفتن فشارخون مادر باردار ارتباط دارد.

در صورتی که فرد به‌ سرعت برای درمان مسمومیت بارداری اقدام نکند، ممکن است به آسیب‌ دیدگی کلیه یا کبد دچار شود و جان خود و فرزندش را به شکلی جدی به خطر بیندازد.

چه باید کرد؟ از ابتدای بارداری تا زمانی که فرزندتان به دنیا می‌آید، با نمک دان خداحافظی کنید. گر چه اغلب خانم‌ های باردار به‌ طور طبیعی تورم در ناحیه پا را تجربه می‌کنند، اما هر چه نمک کمتری مصرف کنید، احتمال ورم کردن پاها کاهش می‌یابد.

لنفدوم

آسیب دیدن یا از بین رفتن یک یا چند گره لنفاوی– غدد کوچکی که بخشی از سیستم ایمنی را تشکیل می‌دهند- به‌مرور می‌تواند زمینه را برای ابتلا به سرطان فراهم کند. در این دوران مایعات کمتری از بدن شما دفع می‌شود و مایعاتی که از طریق لنف‌ ها باید خارج می‌شدند، در بدن جمع می‌شوند. تجمع این مایعات باعث ورم کردن ساق پا می‌شود و اگر خیلی زود با کمک متخصصان غدد مشکل را برطرف نکنید، ماجرا از تجمع آب در بدن فراتر می‌رود و سلامت شما را تهدید می‌کند.

چه باید کرد؟ آزمایش‌ های خون و معاینات دوره‌ ای زیر نظر متخصصان غدد، می‌تواند در صورت وجود این احتمال، به درمان سریع‌ تر بیماری‌ تان کمک کند.

ورم کردن پاهاآسیب‌ دیدگی

گاهی بدون آن که بدانید، به پاهای تان آسیب می‌زنید و آسیب دیدن استخوان پاهای تان، خود را با دردی خفیف و تورم نشان می‌دهد. این مشکل بیشتر در ناحیه مچ و قوزک پا دیده می‌شود و پیچ‌ خوردگی‌ های گاه‌ و بیگاه پا می‌تواند دلیل آن باشد.

چه باید کرد؟ کمپرس آب یخ باعث تنگ‌ تر شدن رگ‌ های خونی می‌شود و کند شدن جریان خون در ناحیه متورم، به کاهش تورم و درد کمک می‌کند.

نارسایی مزمن وریدی

خون در مسیر بازگشت به قلب شما، از ساق پاها حرکت می‌کند و اگر با بالا رفتن سن، نشستن در زمان‌ های طولانی یا مدام ایستادن به این دریچه‌ های انتقال خون آسیب برسد، جریان انتقال خون به قلب به‌ خوبی صورت نمی‌گیرد و مازاد خون در پاها جمع و باعث ورم کردن آن می‌شود. این مشکل با گذشت زمان، شما را به بیماری‌ های قلبی دچار می‌کند. گذشته از این، گرچه نرسیدن خون کافی به قلب می‌تواند آن را بیمار کند، نارسایی قلبی هم می‌تواند درست برعکس، انتقال خون در بدن را دچار مشکل کند و باعث ورم کردن پاها شود.

چه باید کرد؟ مصرف برخی از داروها که برای کنترل فشارخون یا درمان دیابت تجویز می‌شود، به تجمع آب در بافت‌ های مختلف بدن منجر می‌شود. اما برای کاهش تورم در پاهای تان نیازی به قطع این داروها ندارید. می‌توانید پس از مشورت با پزشک تان، از داروهای دیورتیک کمک بگیرید که با افزایش حجم ادرار، به خارج شدن آب اضافه از بدن کمک می‌کنند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.