خواص گل همیشه بهار و مزایای آن برای سلامتی

گیاهان دارویی را می توان از جمله دارو های مکمل سلامتی برشمرد. یکی از انواع این گیاهان دارویی گل همیشه بهار است. خواص گل همیشه بهار بی شمار است.

0

گیاهان دارویی را می توان از جمله دارو های مکمل سلامتی برشمرد. گیاهان دارویی شامل انواع بسیار زیاد و مختلفی هستند که برای هرکدام خواص متعددی را می توان برشمرد. یکی از انواع این گیاهان گل همیشه بهار است. خواص گل همیشه بهار بی شمار است.

گل همیشه بهار (نام علمی: Calendula officinalis یا Calendula persica) از گونه Calendula است. همیشه‌ بهار گیاهی از تیره ستاره ای، علفی و پایا است. ساقه هوایی افراشته منشعب و دارای پرزهای غده‌ ای و گل زرد رنگ می‌باشد. همیشه‌ بهار در ایران از جمله در بلندی‌ های بالای ۲۵۰۰ متر در استان کهگیلویه و بویراحمد می‌روید.

گیاهی علفی، یک ساله دارای ساقه‌ ای به طول ۲۰ تا ۵۰ سانتی‌ متر است ، برگ هایی ساده بیضوی ، دراز ،پوشیده از کرک ، با کناره‌ های موج دار و به رنگ سبز، مایل به قهوه‌ ای روشن دارد، روی ساقه منشعب آن کاپیتول های درشت و زیبا ظاهر می گردد که به تناسب گرما و رطوبت محیط زندگی ، به‌طور منظم صبح‌ ها در فاصله ساعت ۹ تا ۱۰ شکفته و سپس در بعد از ظهرها بین ساعات ۴ تا ۵ جمع می گردد. کاپیتول های آن دارای دو نوع گل یکی لوله‌ ای و دیگر زبانه‌ ای به رنگ زرد مایل به نارنجی و واقع در حاشیه نهنج است. عملکرد این گیاه ضد التهاب و قاعده‌ آور است.

گل همیشه بهار یکی از فراوان‌ ترین گیاهان جهان و بومی اروپا و آمریکای شمالی است؛ در این مطلب برخی از خواص این گل را بیان می‌کنیم.

خواص گل همیشه بهارخواص گل همیشه بهار:

مفید برای دستگاه گوارش

دمنوش گل همیشه بهار نفخ معده و روده را از بین می‌برد، هم چنین ورم و التهاب معده را نیز درمان می‌کند؛ برای این منظور باید یک قاشق غذاخوری پودر خشک شده گل همیشه بهار را در یک لیوان آب بریزید و بگذارید به خوبی دَم بکشد، این دمنوش را یک فنجان قبل از هر وعده غذایی میل کنید.

رفع درد‌ های قاعدگی با گل همیشه بهار

دمنوش گل همیشه بهار قاعده آور و برای رفع درد‌ها و اختلالات قاعدگی موثر است، برای این منظور باید یک مشت از گل خشک شده همیشه بهار را درون آب جوش بریزید و بگذارید پنج دقیقه دَم بکشد، سپس آن را میل کنید. بهترین زمان مصرف این دمنوش یک هفته قبل از آغاز قاعدگی است.

خواص گل همیشه بهارخواص گل همیشه بهار برای پوست و مو

-مصرف مداوم گل همیشه بهار رنگ مو‌ها را روشن‌ تر می‌کند.

-از ضماد گل همیشه بهار به صورت موضعی برای درمان آکنه، سوختگی و خراشیدگی استفاده می‌شود.

-عصاره گل همیشه بهار برای بهبود گزیدگی زنبور و عقرب مفید است.

-گل همیشه بهار آبسه و کورک را از بین می‌برد، هم چنین ضماد این گل اگزما، میخچه و زگیل را درمان می‌کند.

-گل همیشه بهار یک ضد آفتاب طبیعی است.

-گل همیشه بهار خاصیت ضد التهاب دارد و زخم‌ های واریسی را رفع می‌کند.

-گل همیشه بهار سوختگی ناشی از ادرار پای نوزادان را درمان می‌کند برای این منظور از دَم‌ کرده گل همیشه بهار برای شست و شوی محل ادرار سوختگی استفاده کنید.

-گل همیشه بهار به درمان و پیشگیری از سرطان پوست نیز کمک شایانی می‌کند.

کاهش فشار خون با گل همیشه بهار

دمنوش گل همیشه بهار، مدر و برای کاهش فشار خون مناسب است،. مصرف این گیاه هم چنین تعریق بدن را افزایش می‌دهد.

خواص گل همیشه بهاردیگر خواص گل همیشه بهار

-دمنوش گل همیشه بهار خاصیت ضد عفونی‌ کنندگی دارد و برای رفع عفونت گوش مفید است.

-دمنوش گل همیشه بهار را برای تسکین گلودرد غرغره کنید.

-شستن چشم با دمنوش گل همیشه بهار قرمزی و درد چشم را التیام می‌دهد.

-برای رفع اضطراب و خستگی مقداری روغن گل همیشه بهار را به آب حمام اضافه کنید.

-گل همیشه بهار از بروز سرطان لوزالمعده و روده بزرگ جلوگیری می‌کند.

طرز تهیه دمنوش گل همیشه بهار

یک قاشق مرباخوری گل خشک شده همیشه بهار را داخل قوری بریزید، سپس یک لیوان آب‌ جوش را به آن اضافه کنید و بگذارید پنج دقیقه دَم بکشد؛ این دمنوش را صاف و به همراه عسل یا نبات میل کنید؛ نوشیدن روزانه سه لیوان از این دمنوش مجاز است.

موارد منع مصرف دمنوش گل همیشه بهار

مصرف گل همیشه بهار با دارو‌های مسکن یا فشار خون توصیه نمی‌شود، استفاده از این گیاه به ندرت حساسیت ایجاد می‌کند، زنان باردار و شیرده باید از مصرف این دمنوش خودداری کنند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.