حقیقت های مهم در مورد کمبود و فقر ویتامین B12

کمبود ویتامین B12 می تواند به معنای کمبود گلبول های قرمز خون و نرسیدن اکسیژن لازم به اندام های بدن باشد. یکی از علایم فقر ویتامین B12 احساس خستگی و ضعف است.

0

داشتن کم خونی فقر ویتامین B12 به معنای آن است که بدن تان از کمبود این ویتامین رنج می برد. شما به ویتامین B12 نیاز دارید تا بدن تان گلبول قرمز بسازد و اکسیژن لازم اندام های گوناگون را به آن ها برساند.کمبود ویتامین B12 می تواند به معنای کمبود گلبول های قرمز خون و نرسیدن اکسیژن لازم به اندام های بدن باشد. یکی از علایم فقر ویتامین B12 احساس خستگی و ضعف است.

مهم است که هر کسی بخصوص زنان به مقادیر کافی ویتامین B12 را از طریق رژیم غذایی دریافت کند. کمبود ویتامین B12 در کسانی که دچار مشکلات گوارشی هستند و یا داروهای اسید معده دریافت می کنند و هم چنین در کسانی که رژیم های گیاهی را انتخاب کرده اند، شایع است.

راز هایی در مورد فقر ویتامین B12 :

زنان بیشترین نیاز به ویتامین B12 را دارند.

هر کسی به این ویتامین نیاز دارد اما افراد خاصی مانند سالمندان و زنان باید بیشترین میزان ویتامین B12 را دریافت کنند. میزان نیاز روزانه زنان بخصوص زنان باردار به این ویتامین ۲,۸ میکروگرم است در حالی که این میزان برای مردان ۲.۴ میکروگرم است.

فقر ویتامین B12کمبود ویتامین B12 باعث آسیب دائمی می شود.

کمبود ویتامین B12 که سال ها ادامه داشته باشد، تشدید می شود و می تواند آسیب عصبی غیر قابل بازگشت را ایجاد کند. از دست دادن حافظه، گیجی، ناتوانی در تمرکز، آسیب های عصبی، بی خوابی، اختلال در نعوظ حتی مشکلات روده و کنترل مثانه از دیگر عوارض کمبود طولانی مدت B12 است. بسیاری از این عوارض در صورت تشخیص سریع و درمان می تواند معکوس شود.

ممکن است کودکان هم به کمبود ویتامین B12 مبتلا شوند:

کمبود ویتامین B12 در کودکان جدی است و می تواند با علائمی نظیر کم خونی، مشکلات حرکتی، مشکل رسیدن به نقاط عطف رشد و اختلال رشد همراه باشد که ممکن است منجر به مرگ شود.

کمبود ویتامین B12 در نوزادان نادر است اما می تواند رخ دهد البته اگر کودکی تغذیه بدون غذاهای حیوانی داشته باشد یا اگر شیر مادری که گیاه خوار است را بخورد یا بعد از دوران نوزادی هم چنان فقط شیر مادرش را بخورد.

بر طبق یک مطالعه که نتیجه آن در ژورنال پزشکی کودکان منتشر شده است، مصرف مکمل های B12 توسط مادران در دوران بارداری می تواند از پیش آمدن این مشکل برای نوزادان جلوگیری کند.

فقر ویتامین B12فقر ویتامین B12 با خستگی مدام در ارتباط است:

اگر چه ویتامین B12 در تولید سلول های خونی و حمایت از عملکرد اعصاب موثر است اما نقش مهمی نیز در تبدیل مواد مغذی به انرژی دارد. اگر شما مدام احساس خستگی و ضعف می کنید، وقت آن رسیده که ویتامین B12 بیشتری را از راه رژیم غذایی دریافت نمایید. فراموش نکنید که محصولات حیوانی مانند گوشت قرمز و تخم مرغ، بوقلمون، مرغ، ماهی و شیر بیشترین میزان ویتامین B12 را دارند.

بزرگسالان سالمند در معرض خطر هستند:

هر کسی در هر سنی می تواند دچار فقر ویتامین B12 شود اما مشکلات جدی سلامتی در صورت فقر این ویتامین زمانی بیشتر می شود که شما بیش از ۵۰ سال سن داشته باشید. در صورت تشدید مشکل و عدم جبران فقر ویتامین B12 از طریق غذا در بزرگسالان، بنا به توصیه پزشک شاید نیاز به تزریق این ویتامین و یا استفاده از مکمل ها باشد.

داروهای سوزش سر دل مقصر فقر ویتامین B12 هستند:

این داروها از آن جا که تولید اسید معده را سرکوب می کنند، جذب ویتامین B12 را سخت تر می نمایند. اگر داروهای تجویزی برای سوزش سر دل مصرف می کنید و علائمی از قبیل ضعف، سرگیجه یا خستگی دارید، با پزشک تان درباره احتمال کمبود ویتامین B12 مشورت کنید. مصرف منظم مکمل های این ویتامین می تواند بر غلبه بر این شرایط کمک کند.

فقر ویتامین B12گیاه خواران آسیب پذیرتر هستند:

بیشترین میزان ویتامین B12 در محصولات حیوانی یافت می شود و کسانی که تابع رژیم های غذایی گیاهی هستند، برای جلوگیری از ابتلا به فقر ویتامین B12 باید مکمل های این ویتامین را دریافت کنند. خستگی و سرگیجه های مداوم از علائم اصلی فقر ویتامین B12 در گیاه خواران است.

ممکن است فقر ویتامین B12 با دمانس اشتباه گرفته شود:

نشانه های کمبود این ویتامین اغلب مشابه زوال عقل است، از قبیل از دست دادن حافظه، گیجی، مشکلات تفکر و استدلال. و همین مساله تشخیص کمبود ویتامین B12 , از زوال عقل را مشکل می کند به خصوص افرد مسن که در معرض خطر هر دوی این ها هستند و غالبا شرایط شان با هم تداخل دارد.

۷۵ تا ۹۰ درصد افراد دچار کمبود ویتامین B12 عوارض عصبی مانند زوال عقل دارند. ولی حتی کاهش ویتامین B12 در افراد جوان هم به طور تیپیک علایم زوال عقل را نشان می دهد.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.