مزیت های دوش آب سرد برای سلامتی

دوش آب سرد برای دلاوران و جنگ آوران عصر باستان، یک سلاح پر قدرت به شمار می آمد که بر قدرت آن ها می افزود و باعث افزایش هوشیاری این جنگاوران می شد. 

0

مطمئنا، از شنیدن جمله‌ی یک دوش آب سرد بگیر، مو به تن شما سیخ خواهد شد، اما همین دوش آب سرد که ممکن است به نظرتان نا خوشایند و وحشتناک بیاید، صبح روز بعد سلامت جسمی شما را بهبود خواهد بخشید و باعث افزایش تندرستی تان خواهد شد. دوش آب سرد برای دلاوران و جنگ آوران عصر باستان، یک سلاح پر قدرت به شمار می آمد که بر قدرت آن ها می افزود و باعث افزایش هوشیاری این جنگاوران می شد.

مزایای فیزیکی و روانی دوش آب سرد بی حد و حصر است. در واقع مزایای دوش با آب سرد، مزایای کوتاه مدتی نیستند که برای یک یا دو روز در بدن باقی بمانند بلکه این دوش باعث افزایش استقامت و قدرت بدنی فرد در طولانی مدت می شود و لذا مزایای بلند مدتی را به همراه خواهد داشت. از جمله فواید دوش آب سرد می توان به موارد زیر اشاره نمود.

دوش آب سرد باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

محققان رابطه تنگاتنگی را بین قرار گرفتن در زیر دوش آب سرد و افزایش گلوتاتیون کشف نموده اند.

گلوتاتیون اسید آمینه ای است که قدرت سیستم ایمنی بدن شما را افزایش داده و بدن را در برابر انواع مختلف سموم مقاوم نموده و علاوه بر این، با عواقب نا خوشایند استرس نیز مبارزه می کند.

دوش آب سرددوش آب سرد به داشتن پوستی بهتر کمک می کند.

متخصصان پوست دائما بر روی این موضوع تاکید دارند که آب گرم، روغن های اسانس ضروری را از روی پوست شما می زداید و لذا باعث خارش و خشکی پوست خواهد شد. بنابراین با چند بار دوش آب سرد در هفته، به راحتی می توانید التهاب پوست را کاهش داده و از شکنده شدن و آسیب رسیدن به موهای تان جلوگیری نمایید.

دوش آب سرد باعث بهبود سریع گرفتگی عضلات بدن می شود.

ورزشکاران، از قهرمانان دوی سرعت گرفته تا بازیکنان فوتبال، مدت کوتاهی پس از بازی در حمام یخ می خوابند تا درد عضلانی ناشی از گرفتگی عضلات خود را کاهش دهند.

همین اصل برای کسانی صدق می کند که می خواهند خستگی یک هفته ی کاری پر مشقت و پر از استرس را از بدن شان خارج کنند. در واقع دوش با آب سرد به کارمندانی که در فضاهای پر استرس کار می کنند و کارگرانی که فعالیت بدنی زیادی دارند کمک می کند تا خستگی عضلانی خود را از بدن بزدایند.

دوش آب سرددوش آب سرد باعث بهبود خلق و خو می شود.

محققان دانشگاه ویرجینیای معتقدند که دوش با آب سرد می تواند افسردگی را از بین ببرد. آن ها مطالعه ی خود را با انجام آزمایشی که شامل یک دوره ی پنج دقیقه ای افت تدریجی دمای آب (برای ایجاد شوک آب سرد، که کمی ناخوشایند است)، و سپس دو تا سه دقیقه دوش گرفتن در آبی با دمای ۵۲ درجه سانتی گراد بود تکمیل نمودند.

در انتهای این آزمایش، محققان به این نتیجه رسیدند که: “انتظار می رود یک دوش آب سرد پالس های الکتریکی زیادی را از انتهای عصب محیطی به مغز ارسال می کند، که می تواند منجر به ایجاد اثرات ضد افسردگی شود.”

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.