خواص کدو تنبل

کدو تنبل شیرین مزه است و پوست آن ضخیم و گوشتی است و از آن می‌توان برای تهیه ی سوپ یا کیک استفاده کرد. خواص کدو تنبل بی نظیر است.

0

کدو تنبل شیرین مزه است و پوست آن ضخیم و گوشتی است و از آن می‌توان برای تهیه ی سوپ یا کیک استفاده کرد. خواص کدو تنبل بی نظیر است. دانه‌ های درون کدو تنبل هم خوراکی هستند. تخمه ی کدو که از همین دانه‌ ها تهیه می‌شود، به صورت تنقلات به مصرف می‌رسد. هم چنین، برگ‌های گیاه کدو تنبل و حتی گل آن هم مصرف خوراکی دارد.

کدو تنبل میوه‌ای است تقریباً شبیه به کدو که رنگ نارنجی دارد و به مصارف گوناگون می‌رسد. اندازهٔ این میوه می‌تواند بسیار بزرگ شود. بزرگ‌ترین کدو تنبل دنیا وزنی بیش از ۸۰۰ کیلوگرم داشته‌ است.

کدو تنبل و کدو حلوایی دو گونه کدو هستند. کدو حلوایی شیرین و به رنگ زرد یا نارنجی است و عموماً یک طرف آن بزرگتر و پهن تر از طرف دیگر است و برای خوردن کاشته می‌شود. کدو تنبل بسیار درشت بیضوی شکل یا کروی و بیشتر اوقات دنبلی شکل است و وزن آن به ۴۰ کیلوگرم هم می‌رسد که نوع بیضوی آن به خاطر استفاده از تخم آن کاشته می‌شود.

کدو تنبل غنی از ویتامین A, C و E می‌باشد. منبع خوبی از ترکیبات فلاوونوئید پلی‌ فنولیک مثل بتاکاروتن و آلفا کاروتن، کرپتوگزانتین، لوتئین، زئاگزانتین است. (کاروتن در بدن تبدیل به ویتامین A می‌شود). سرشار از ویتامین‌ های B کمپلکس، مثل فولیت‌ ها، نیاسین، ویتامین‌ های B6، تیامین و اسیدپانتوتنیک است. حاوی املاح معدنی مثل مس، کلسیم، پتاسیم و فسفر می‌باشد. دانه‌ های کدو تنبل، بهترین منبع تأمین فیبر و اسیدهای چرب اشباع‌ نشده و مفید برای قلب هستند.

خواص کدو تنبل:

احساس سیری کنید

هر ۲۸ گرم تخم کدو تنبل، حاوی ۱.۷ فیبر است و هر فنجان پوره کدو تنبل حاوی ۵۰ کالری و ۳ گرم فیبر است. فیبر کمک می‌کند برای مدت زمان بیشتری احساس سیری کنید؛ بنابراین جلوی اشتها گرفته می‌شود و در کل کمتر غذا می‌خورید.

خواص کدو تنبلخواص کدو تبیل در تقویت بینایی

تنها مقداری کدو تنبل، دو برابر نیاز روزانه‌ تان ویتامین A دارد که بینایی را بهبود می‌بخشد. هم چنین این ویتامین، اختلال در عملکرد شبکیه را در افراد مبتلا به رتینیت پیگمانتوزا کند می‌کند، این بیماری چشمی می‌تواند حتی باعث کوری شود. ویتامین A هم چنین به شکل‌گیری پوست، دندان و استخوانی سالم کمک می‌کند.

کاهش فشارخون

روغن تخم کدو تنبل سرشار از فیتواستروژن‌ها است که طبق تحقیقات، برای پیشگیری از فشارخون مناسب است. وقتی محققان، موش‌ها را با مکمل خوراکی روغن کدو تنبل تغذیه کردند متوجه شدند طی تنها ۱۲ هفته فشار خون سیستولیک و دیاستولیک آن ها کاهش یافته است.

خواص کدو تنبلخواب راحت تر

تخم کدو تنبل سرشار است از تریپتوفان، آمینو اسیدی که می‌تواند باعث احساس خواب آلودگی شود. تریپتوفان هم چنین به بدن کمک می‌کند سروتونین تولید کند. انتقال‌ دهنده عصبی که باعث می‌شود احساس آرامش و راحتی کنید. تخم کدوتنبل نه تنها به خوابی بهتر کمک می‌کند، بلکه سروتونین حاصل از آن نیز باعث بهتر شدن خلق و خو می‌شود.

پیشگیری از سرطان پروستات

کدو تنبل – مخصوصا تخم کدوتنبل – حاوی مقدار زیادی بتا کاروتن و دیگر آنتی‌ اکسیدان‌ ها است که خواص ضد سرطانی دارند. تخم کدو تنبل می‌تواند مخصوصا برای آقایان مفید باشد.

تحقیقات نشان داده روغن تخم کدو تنبل، باعث جلوگیری از پیشرفت سرطان پروستات در موش های نر شده است. یک چهارم فنجان تخم کدو تنبل، هم چنین حاوی ۲.۷۵ میلی گرم زینک است (حدود ۱۷‌درصد نیاز روزانه برای افراد بالغ) که با سلامت جنسی آقایان در ارتباط است.

خواص کدو تنبلخواص کدو تنبل در داشتن قلبی سالم تر

تحقیقات نشان داده فیبر موجود در کدو تنبل، می‌تواند از قلب نیز محافظت کند. در یک تحقیق که روی ۴۰۰۰۰ مرد ، مشخص شد آن هایی که برنامه غذایی سرشار از فیبر استفاده می‌کنند در مقایسه با کسانی که فیبر برنامه غذایی‌ شان پایین است تا ۴۰‌ درصد کمتر در خطر بیماری‌های قلبی قرار دارند.

در تحقیقی دیگر که روی خانم‌ ها انجام شده بود، محققان پی‌ بردند خانم‌ هایی که رژیم غذایی سرشار از فیبر دارند در مقایسه با آن‌ هایی که کمتر فیبر مصرف می‌کنند تا ۲۵‌درصد کمتر در خطر بیماری‌ های قلبی قرار دارند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.