چگونه از دروغ گویی کودکان جلوگیری کنیم؟

دوست دارید فکر کنید کودک تان همیشه راست می‌گوید، اما دروغ گویی بخشی از فرآیند رشد کودک است. شما باید بدانید چگونه با او برخورد کنید.

0

دوست دارید فکر کنید کودک تان همیشه راست می‌گوید، اما دروغ گویی بخشی از فرآیند رشد کودک است. شما باید بدانید چگونه با او برخورد کنید.

علت ریشه ای دروغ گویی را بیابید.

آیا کودک شما به عنوان بخشی از بازی رویایی خود دروغ می‌گوید یا سعی می‌کند به خاطر ترس از تنبیه حواس شما را پرت کند؟

اگر کودک تنها از قدرت تخیل خود استفاده کرده است به او کمک کنید تفاوت میان واقعیت و افسانه را متوجه شود، بدون این که به خلاقیت او آسیب برسانید.

در مورد دوم، اگر او ادعا می‌کند یک دوست خیالی چیزی را شکسته است که او اجازه نداشته به آن دست بزند در ابتدا به او یادآوری کنید که اگر بگوید واقعاً چه اتفاقی افتاده است مشکلی برایش پیش نخواهد آمد. سپس توضیح دهید شما می‌فهمید برای او ساده‌ تر است اشتباه خود را بر گردن فرد دیگری بیندازد اما گفتن حقیقت همیشه کمک می‌کند اوضاع بهتر شود.

دروغ گویینگذارید کودک فکر کند نمی‌تواند به شما بگوید.

اگر کودک نگران عصبانی شدن شما باشد ممکن است به هر قیمتی سعی کند حقیقت را نگوید. مهم این است به او کمک کنید احساس امنیت و حمایت از جانب شما داشته باشد، در نتیجه می‌تواند با احساس علاقه و محبت با شما صحبت کند.

به جای تنبیه او را با عواقب کار آشنا کنید.

چه فرقی دارد؟ تنبیه از خشم می‌آید در حالی‌که عواقب کار روی درست کردن رفتار اشتباه تمرکز دارد. برای مثال اگر کودک شما در مورد انجام کارهای کوچکی از خانه که به او سپرده بودید به شما دروغ می‌گوید به او اهمیت انجام کارهایش را توضیح دهید. با او کمک کنید کار را انجام دهید تا متوجه اشتباهش شود، مثلاً کارهایی مانند مرتب کردن لباس‌ ها در سن مناسب.

به او دروغ گو نگویید.

برچسب زدن به کودک تنها می‌تواند به او آسیب برساند، این اسامی می‌توانند تأثیری دائمی بر دیدگاه کودک نسبت به خودش داشته باشند. اگر به او دروغ گو بگویید باور می‌کند این‌ گونه است و مطابق باور خود رفتار می‌کند.

دروغ گوییدر مورد انتظارات خود شفاف باشید.

به کودک خود بگویید دروغ‌ گویی چیزی است که نمی‌خواهید در خانه‌ی شما دیده شود. بگذارید بداند گفتن حقیقت به اندازه‌ی تمام کارهای خوب دیگری که از او انتظار دارید اهمیت دارد، مانند رفتار و گفتار مؤدبانه با شما.

در زمان گفتن از حقیقت, رفتار خود را ارزیابی کنید.

آیا برای فرار از یک شرایط خاص خودتان هم دروغ می‌گویید؟ مثلاً کودک تان می شنود شما به همسایه می‌گویید نمی‌توانید برای چند روز از حیوان خانگی او مراقبت کنید زیرا یکی از بستگان تان بیمار است، اما حقیقت این است که شما زیاد حیوانات را دوست ندارید. کودک می‌فهمد بزرگ‌ سالان نیز برای راحتی خود گاهی دروغ می‌گویند.

در مورد تأثیر دروغ گویی روی روابط صحبت کنید.

توضیح دهید دروغ‌ گویی می‌تواند به روابط بین دو فردی که یکدیگر را دوست دارند آسیب وارد نماید. از او بخواهید تصور کند شما در مورد چیزی به او دروغ بگویید. آیا بار دیگر به شما اعتماد خواهد کرد؟

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.