درمان معده درد با گیاهان دارویی در طب سنتی

گاهی غذا خوردن به کابوسی تبدیل می‌شود که خیلی‌ ها را به پشیمانی می‌ اندازد. معده‌ درد، دردهای معدوی، ورم معده، زخم‌ معده و... ازجمله دلایل اصلی این کابوس است.

0

غذا خوردن یکی از بهترین نعمت‌ های دنیایی است، اما گاهی اوقات غذا خوردن به کابوسی تبدیل می‌شود که خیلی‌ ها را به پشیمانی می‌ اندازد. معده‌ درد، دردهای معدوی، ورم معده، زخم‌ معده و… ازجمله دلایل اصلی این کابوس است.

غذا خوردن وقتی بهترین نعمت می‌شود که همه اعضای بدن خوب کار کنند و بعد از آن درد، تهوع و سوزش فرد را به مشکل نیندازند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که عاشق غذا خوردن هستید اما به‌ دلیل دردهای معده با ترس قاشق بر می‌دارید‌، حتما این مطلب را بخوانید.

اول مزاج‌ های معده را بشناسید.

معده ۱۲ مزاج دارد، اما دو مورد از آن ها جزء اصلی‌ ترین مزاج‌ های معده هستند؛ مزاج سرد و تر و مزاج خشک و گرم. وقتی مزاج سرد و تر باشد فرد دچار مشکلاتی از‌ قبیل نفخ، ترش کردن معده، عدم هضم و‌… می‌شود. با این حال از روی علائمی مثل نفخ، گاز معده، باد گلو، قلنج (‌روده یا بعضی از قسمت‌های بدن)، تنگی‌ نفس و‌… می‌توان متوجه شد که معده دچار مشکلاتی شده که از دسته سرد مزاج‌ ها است.

اما در دسته خشک و گرم می‌توان به بیماری‌ های معدوی از‌جمله زخم معده، سوزش معده و بیماری‌ های دیگر اشاره کرد که معمولا این مشکلات با علائمی مثل سوزش معده، دردهای خنجری (به‌خصوص هنگام شب)، مدفوع سیاه و… همراه هستند.

با این حال بهتر است بدانید که فرد ممکن است دچار هر دو مشکل در مزاج‌ ها شود، مثلا هم معده‌اش ترش کند و هم زخم اثنی‌ عشر داشته باشد. با این حال با رعایت برخی نکات تغذیه‌ ای می‌توان این مشکل را تا حدودی درمان کرد.

معدهسر وقت غذا خوردن

نکته مهمی که باید رعایت کنید زمان خوردن وعده‌ های غذایی است. صبحانه باید اول صبح خورده شود و برای خوردن ناهار باید یک ساعت مشخصی را مد نظر قرار دهید. هم چنین برای صرف شام باید اول شب غذا بخورید.

خیلی از افرادی که مشکل معدوی دارند توجه زیادی به زمان خوردن غذا ندارند و اغلب وعده‌ های غذایی به‌ خصوص شام را دیر وقت می‌خورند و بلافاصله بعد از غذا دراز می‌کشند. درصورتی که توصیه می‌شود از این کار خودداری کنند و بعد از غذا حتی کمی راه بروند و فعالیت داشته باشند تا غذا راحت‌تر هضم شود.

خوردن سنگک و مربا در وعده صبحانه

کسانی که از اختلالات معده به‌ خصوص ورم معده رنج می‌برند بهتر است در وعده صبحانه از نان سنگک استفاده کنند و به‌همراه آن، مربای هویج یا به یا شقاقل بخورند. اما لازم به ذکر است که شهد مربا نباید خورده شود و باید گوشت مربا را بخورند (حتی توصیه می‌شود با آب ولرم شهد را از روی گوشت مربا پاک کنید) چرا که شهد مربا اسید معده را تحریک می‌کند. افرادی که مشکل معدوی دارند باید از نوشیدن چای تا جایی که امکان‌ پذیر است خودداری کنند.

در مورد وعده‌ های غذایی دیگر باید گفت برای تقویت معده توصیه می‌شود مرغ یا ماهیچه را کاملا بپزند و آب پخته شده را از گوشت جدا کنند. سپس برنج را به‌همراه آب گوشت کته کرده و در وعده‌ های غذایی به‌خصوص ناهار میل کنند.

هم چنین پوره سیب‌ زمینی به‌ همراه گلپر می‌تواند یک غذای خوب برای این دسته از اشخاص باشد.

معدهبه هضم غذا کمک کنید!

زنجبیل پرورده یکی دیگر از خوراکی‌ هایی است که به درمان زخم معده کمک می‌کند. حتی می‌توانید از مربای زنجبیل استفاده کنید، البته به شرط آن که مربا با عسل درست شود. زنجبیل پرورده در عسل برای کسانی که ضعف معده دارند یا غذای‌ شان به‌راحتی هضم نمی‌شود می‌تواند بسیار مفید باشد. توصیه می‌شود این مربا به مقدار یک قاشق مربا خوری بعد از غذا خورده شود.

برای این که شیره معده به‌ درستی و خوب ترشح شود، افراد به‌ خصوص کسانی که معده‌ درد دارند، نمک را با پودر آویشن مخلوط کنند و به اندازه نوک قاشق چای‌خوری قبل از صرف غذا میل کنند.

در طب سنتی توصیه می‌شود افرادی که زخم معده یا ورم معده دارند بعد از صرف غذا ۵ دقیقه راه بروند.

با دمنوش دردها را تسکین دهید.

بابونه شیرازی یکی از موثرترین دمنوش‌ های گیاهی است که برای دردهای عصبی معده می‌تواند مفید باشد. فقط کافی است ۴ قاشق مربا خوری بابونه شیرازی را با یک لیوان آب دم کنید. این دمنوش را باید صبح‌ ها ناشتا بنوشید. نیم ساعت بعد از نوشیدن این دمنوش توصیه می‌شود حتما صبحانه بخورید.

معدهمیوه های مفید برای درمان معده درد

سیب رسیده شیرین یک میوه بسیار مفید برای افرادی است که مشکل معدوی دارند. بعد از وعده غذایی توصیه می‌شود سیب میل کنید. یکی دیگر از میوه‌ هایی که برای این مشکل مفید است میوه به است. البته توصیه می‌شود میوه به را به ۴ قسمت تقسیم کنید و روی حرارت قرار دهید تا به‌صورت کبابی شود؛ بعد از این که غذای‌ تان را میل کردید یک تکه از این میوه را هم بخورید. انار هم جزء میوه‌ های مفیدی است که توصیه می‌شود کسانی که از این مشکل رنج می‌برند، میل کنند. میوه زالزالک هم برای افرادی که مشکل هضم دارند، بسیار مفید است.

دم‌ کرده‌ ای برای ریفلاکسی‌ ها

کسانی که مشکل ریفلاکس دارند یا معده‌ شان ترش می‌کند، می‌توانند گیاه نعناع فلفلی را از عطاری‌ ها تهیه کنند. یک قاشق غذا خوری از این گیاه را با یک لیوان آب به مدت ۱۰‌دقیقه دم کنید. توصیه می‌شود این دم‌ کرده را به مقدار نصف لیوان قبل از وعده ناهار و شام بنوشید. به‌جای گیاه نعناع فلفلی می‌توان از گیاه سوسن عنبر هم استفاده کرد.

خوراکی‌ های ممنوع‌!

– سرخ‌ کردنی‌ ها

– غذاهای چرب (مثل ته‌ دیگ، کوکو و کتلت‌ هایی که با روغن فراوان پخته می‌شوند)

– گوشت قرمز مثل گوشت گاو

– شیرینی خامه‌ ای

قهوه، نوشابه، چای، نسکافه

شکلات

– پرهیز از خوردن غذاهای آبکی مثل سوپ، آش یا دمنوش‌ ها (غیر از چند مورد ذکر شده)

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.