آشنایی با گیاهان دارویی برای درمان اختلالات کلیوی

اختلالات کلیوی یکی از دردناک ترین انواع اختلالات به شمار می آیند؛ کلیه ها به دلیل ارتباط مستقیم با مواد دفعی بدن و تصفیه آن ها به شدت در معرض خطر قرار دارد.

0

اختلالات کلیوی یکی از دردناک ترین انواع اختلالات به شمار می آیند؛ کلیه ها به دلیل ارتباط مستقیم با مواد دفعی بدن و تصفیه آن ها به شدت در معرض خطر قرار دارد. به همین دلیل است که اغلب افراد از مشکلات کلیوی هر چند کم، رنج می برند.

تحقیق درباره گیاهانی که بتواند در درمان بیماری های کلیوی مفید باشند کار دشواری است و تحقیقات کمی در این زمینه انجام شده است. در ادامه قصد داریم تا شما را با گیاهان دارویی برای درمان اختلالات کلیوی آشنا کنیم.

گیاهان دارویی برای درمان اختلالات کلیوی:

چای سبز

برگ های جوان و تخمیر نشده چای حاوی خواص غذایی زیادی است. بیشتر چای های سبز یا تخمیر شده نیستند و یا خیلی کم تخمیر شده اند، در حالی که چای اولانگ نیمه تخمیر شده و چای سیاه کاملا تخمیر شده می باشد.

چای خاصیت ضد التهابی دارد و ادرار را زیاد می کند. چای هم چنین حاوی ترکیبات پلیفنولهاست که جلوی تشکیل سنگ در کلیه را میگیرد و ضد بعضی از انواع سرطان هم هست.

یک تحقیق ژاپنی در باره چای نشان می دهد که این گیاه خاصیت سم زدایی دارد و فشار بیماری های کلیوی را کاهش میدهد.

اختلالات کلیویجو وحشی

این علف حاوی ترکیبات بسیاری است که بطور سنتی برای افزایش ادرار و درمان عفونت های مجاری ادرار از آن استفاده می شود.

این علف خاصیت ضد باکتری هم دارد و برای دفع سنگ کلیه از آن استفاده می کنند. پژوهشگران ایتالیایی متوجه شدند که ترکیب عصاره جو وحشی با سیترات پتاسیم می تواند در کوچک کردن اندازه سنگ کلیه موثر باشد.

رحمانی

رحمانی گیاهی است که در غرب کمتر شناخته شده ولی در چین از قرن های گذشته از آن استفاده می شده است. جوشانده ریشه این گیاه برای درمان انواع بیماری های کلیه استفاده می شده است.

در تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ روی خواص این گیاه انجام شده نشان داد که ترکیبات موجود در این گیاه می تواند برای کلیه مفید باشد.

بانابا

بانابا گیاه بومی استرالیا، هند و مناطق استوایی جنوب شرقی آسیا است. از این گیاه در زمان های قدیم برای زیاد کردن ادرار و درمان بیماری های کلیوی و مثانه استفاده می شده است.

این گیاه حاوی مقدار زیادی اسید کروسولیک است که برای درمان دیابت نوع ۲ مفید است و برگ این گیاه را می توان برای درمان عفونت مجاری ادرار بکار برد. چای برگ بانابا می تواند ناراحتی های ناشی از سنگ کلیه را کاهش دهد.

اختلالات کلیویچای جاوه

در منابع فرانسوی، اندونزی و هلندی و سویسی این گیاه برای درمان دردهای کلیوی ثبت شده است. خاصیت ادرار آور دارد و کار کلیه را تسهیل می کند. بعضی بر این باور هستند که چای جاوه در دفع سنگ کلیه موثر است.

تحقیق های جدید نشان می دهد که اسید کافئیک موجود در چای جاوه می تواند در درمان نقرس، دیابت و رماتیسم مفید باشد.

کرنبری

پیشتر از کرنبری برای درمان عفونت های مجاری ادرار استفاده می شده، اما تحقیق های جدید نشان داده که این گیاه می تواند در جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه هم مفید باشد. این گیاه اسید کوئینیک دارد و ادرار را اسیدی می کند و جلوی یونهای فسفات و کلیسیم را در تشکیل سنگ کلیه می گیرد.

زنجبیل

۲ هزار سال است که زنجبیل را در درمان بسیاری از بیماری ها و از جمله بیماری های مجاری ادرار مورد استفاده قرار می دهند. تحقیق ها نشان می دهد که خاصیت آنتی اکسیدانت زنجبیل باعث تقویت مجاری ادرار می شود. زنجبیل حاوی ویتامین C، فولیک اسید، ویتامین B3، آهن، کلیسیم و پروتئین است و به همین دلیل می تواند به دفع سنگ کلیه کمک کند.

اختلالات کلیویقاصدک

چای قاصدک می تواند به کار جگر و کلیه کمک کند و اختلالات کلیوی را درمان کند. درکنار خاصیت ادرار آور، قاصدک حاوی موادی هم چون روی، پتاسیم، آهن و ویتامینهای A، C، D و B است و ریشه آن می تواند سنگ کلیه را دفع کند.

خیار

۹۷ درصد خیار را آب تشکیل می دهد. اگر آب خیار را بگیرید و یا خام بخورید، خیار حاوی موادی مانند ویتامین A، C، لوتئین، بتاکاروتن، کلیسیم، منگنز، پروتئین و فسفر است.

خیار خاصیت ادرار آور و ملین دارد و برای افرادی که کلیه آن ها مشکل دارد تجویز میشود.

پیاز

تحقیق ها نشان می دهد که پیاز می تواند در برطرف کردن درد ناشی از سنگ کلیه مفید باشد. گفته می شود که خوردن مرتب آب پیاز باعث دفع سنگ کلیه در ظرف ۲۴ ساعت می شود.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.