دلایل ترس های شبانه کودکان و راه کارهای مبارزه با آن

در كودكان دو تا شش سال، تصورات با سرعت زیادی رشد می كنند. ممكن است همین تصورات، كودكان را از بسیاری رخدادها عصبی كنند یا سبب بروز ترس های شبانه کودکان شوند.

0

در کودکان دو تا شش سال، تصورات با سرعت بسیار زیادی رشد می کنند. با آن‌ که این تصورات بیشتر اوقات درباره اتفاقات خوب رخ می‌دهند، ممکن است همین تصورات، کودکان را از بسیاری رخدادها عصبی کنند یا سبب بروز ترس های شبانه کودکان شوند. زیرا روند فکری و ذهنی کودکان در این سنین، بسیار پیچیده و اثر پذیر است.

آن ها در خلوت با خود می‌اندیشند: « اگه هیولایی در اتاق دختری بود که دیشب مامان داستانش را تعریف می‌کرد، پس ممکن است در اتاق من هم هیولا باشه! »

یا اگر یکی از خواهران یا برادرانش از تاریکی بترسد احتمالا دلیل خوبی است که او هم تصمیم بگیرد بترسد!

استرس های روزمره، هیجان های مثبت و منفی، حتی اتفاق های خوبی که باعث خوشحال شدن کودکان شده، می تواند باعث بروز ترس های شبانه کودکان شود. این اختلال خواب در هر دو جنس دیده می شود اما معمولا در پسرها کمی بیشتر است.

ترس های شبانه کودکانواکنش والدین به ترس کودک:

_ هرگز کودک تان را برای ترسش مسخره نکنید، تحقیرش نکنید یا برایش دلیل منطقی نیاورید.

این کارها به او نشان می‌دهد شما خطری که از نظر او بسیار واقعی است را درک نمی‌کنید و حتی ممکن است بیشتر احساس ترس کند چون احساس می‌کند شما نمی‌توانید از او محافظت کنید. به علاوه، مسخره کردن باعث می‌شود که عزت نفسش را از دست بدهد.

_ اگر هراسان از خواب پریده، به او اطمینان دهید که خواب رخدادی واقعی نیست و او در امنیت است.

اگر لازم باشد چراغ را روشن کنید، بغلش کنید و مدتی کنارش بخوابید.

چراغ اتاق را تا زمانی که ترس کودک از بین برود روشن بگذارید.

_ اگر تصمیم گرفتید اتاق را ترک کنید، در اتاق را کمی باز بگذارید تا نور بیرون به داخل اتاق بیفتد و کودک صدای شما یا کارهای تان را بشنود.

راه حل هایی برای ترس های شبانه کودکان:

_ به ترسش اهمیت بدهید.

اجازه بدهید در مورد آن حرف بزند. هرگز نگویید بچه‌ های بزرگ نمی‌ترسند. اطمینان‌ دهنده باشید. به او بگویید: « اگه بخوای کنارت می‌مونم ».

_ با تصورات او پیش بروید؛ یعنی اگر اصرار دارد که یک غول در کمد لباس هایش است، کمد را باز کنید و آن را بگردید.

_ حتی می‌توانید یکی از عروسک های مورد علاقه‌ اش را به عنوان محافظ انتخاب کنید یا به کودک تان جملات خاصی یاد بدهید که با آن غول را ناپدید کند.

ترس های شبانه کودکان_ ارتباطی مطلوب به وجود آورید.

زمانی که نیمه‌ های شب صدای کودک تان را می‌شنوید، نزدش بروید و او را در تاریکی آرام کنید.

_ بازی‌ هایی را با هم امتحان کنید که با چشمان بسته چیزهای خوب مثل بستنی یا قلعه شنی کنار ساحل را تصور کند.

_ از این‌ که اتاق کودک فقط مکانی برای استراحت و خواب او باشد پرهیز کنید؛ اتاق او باید مکانی شاد و فارغ از احساسات منفی باشد.

_ شجاعتش را تحسین کنید.

زمانی که کودکتان بر ترسش غلبه می‌کند را بسیار بزرگ کنید. اهمیتی ندارد که این گام چقدر کوچک بوده است. اگر او تمام شب را در حالی که چراغ خاموش است در تختش گذرانده باشد، یک جشن کوچک بگیرید یا یک هدیه کوچک را در عوض برایش آماده کنید.

جلوگیری از ترس شبانه کودک

خواندن کتاب و قصه، یا تماشای فیلم و سریال‌های ترسناک را برای کودک تان ممنوع کنید. یادتان باشد که قطعاً تهدیدهایی مثل «اگر درست رفتار نکنی آقا غوله میاد تو رو می‌بره» را نباید به هیچ وجه بر زبان آورید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.