مواد غذایی که بهتر است بانوان در دوران شیردهی مصرف نکنند.

شیردهی باعث از دست دادن ۵۰۰ کالری در روز می‌شود و به کاهش وزن مادر بعد از زایمان و از دست دادن اضافه وزن به وجود آمده در دوران بارداری کمک شایانی می کند.

0

اگر چه تمامی خواص شیر مادر شناخته نشده‌ است، اما ظرفیت ماده ی مغذی آن مشخص و پایدار است. شیر مادر از مواد مغذی موجود در دستگاه گردش خون و ذخایر بدنی مادر تشکیل شده‌ است. هم چنین دارای مقادیر مشخص و دقیقی از چربی، شکر، آب و پروتئین می‌باشد که برای رشد و تکامل نوزاد کاملاً ضروری است. با توجه به این‌ که شیردهی باعث از دست دادن ۵۰۰ کالری در روز می‌شود، به کاهش وزن مادر بعد از زایمان و از دست دادن اضافه وزن به وجود آمده در دوران بارداری کمک شایانی می‌کند.

ترکیب شیر مادر در هر مورد فرق می‌کند و وابسته به این که طفل در هر دوره ی شیردهی چه مقدار شیر می‌مکد و چه‌ قدر سن دارد، تفاوت می‌کند. کیفیت شیر مادر ممکن است با مصرف سیگار، مشروبات الکلی، نوشیدنی‌های کافئین دار،ماری‌ جوانا، متامفتامین، هروئین و متادون به خطر بیفتد.

از مصرف این مواد غذایی در دوران شیردهی پرهیز کنید:

مصرف شکلات را به حداقل برسانید.

شکلات هم کافئین دارد. به طوری که ۳۰ گرم شکلات تلخ دارای ۵ تا ۳۵ میلی گرم کافئین است. به همین دلیل توصیه می شود در این دوران میزان شکلات مصرفی تان را به حداقل ممکن برسانید.

بروکلی خام نخورید.

بروکلی و حتی گل کلم از سبزی های نفاخ هستند و باعث بی قراری و دل دردهای کولیکی در نوزاد می شوند. به همین دلیل بهتر است بروکلی خام میل نکنید بلکه انواع بخارپز شده آن را تهیه و در حجم کم مصرف کنید

شیردهیسیر را فراموش کنید.

بررسی ها نشان داده اند خوردن سیر طعم شیر مادر را تغییر می دهد و ممکن است باعث امتناع نوزاد از خوردن شیر شود.

به همین دلیل توصیه می شود نه تنها سیر بلکه تمام غذاهایی که با سیر یا پودر آن تهیه شده اند، مصرف نکنید. حتی پیاز هم بهتر است در این دوران، کمتر استفاده شود

مرکبات نخورید.

این میوه ها با این که سرشار از ویتامین C هستند، باعث بی قراری نوزاد و حتی بروز دانه های قرمز رنگی روی پوستش می شوند به همین دلیل بهتر است کمتر آن ها را میل کنید. البته برای تامین ویتامین یاد شده خوردن انبه اشکالی ندارد.

قهوه نخورید.

قهوه، چای و نوشابه های کولا دار به دلیل کافئینی که دارند، باعث بی قراری و بی خوابی نوزاد می شوند به همین دلیل آن ها را ننوشید.

شیردهیآلو بهتر است مصرف نشود.

این میوه خاصیت ملین دارد به همین دلیل بهتر است مادران این میوه را مرتب در برنامه غذایی روزانه شان نداشته باشند.

غذاهای تند و ادویه دار نخورید.

خوردن غذاهای تند و ادویه دار هم طعم شیر را تغییر می دهند و هم باعث بی قراری و نق زدن بی مورد نوزاد می شوند. به همین دلیل توصیه می شود غذاهای تان را با آب لیمو طعم دار کنید نه با ادویه فراوان.

بادام زمینی آلرژی زاست.

این مغز آلرژی زاست به همین دلیل توصیه می شود در برنامه غذایی مادر وجود نداشته باشد زیرا ترکیب های آلرژن موجود در آن ممکن است برای نوزاد ایجاد حساسیت کند.

جعفری میل نکنید.

این سبزی حجم شیر را کم می کند به همین دلیل بهتر است در برنامه غذایی مادر نباشد.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.