عوارض کمبود ویتامین D در دوران بارداری و راه های جبران آن

بسیاری از خانم های باردار گمان نمی کنند دچار کمبود ویتامین D باشند و توجیه شان این است که مولتی ویتامین کل نیاز خانم به ویتامین D را تامین نمی کند.

0

خانم های بارداری که ویزیت های منظم دارند و مرتب از مراقبت های پزشکی برخوردار می شوند، بیشتر مولتی ویتامین مصرف می کنند و مراقبت تغذیه شان هستند اما بسیاری از خانم های باردار گمان نمی کنند دچار کمبود ویتامین D باشند و توجیه شان این است که مولتی ویتامین در بسیاری موارد کل نیاز خانم به ویتامین D را تامین نمی کند. در مورد کمبود ویتامین D و میزان شیوع آن در جامعه زیاد شنیده اید.

تقسیم بندی که برای ویتامین D شده؛ حالت کفایت، عدم کفایت (کمبود حاشیه ای) و کمبود است و آن چه برای متخصص تغذیه مهم است؛ حالت عدم کفایت و کمبود است. متاسفانه بیشتر زنان و کودکان در کشور ما در این ۲ حالت قرار دارند.

خانم های باردار باید کاری کنند که ویتامین D کافی به بدن شان برسد وگرنه به وزن جنین و رشد مغز او آسیب جدی خواهد رسید.

 عوارض کمبود ویتامین D :

کمبود ویتامین D در بارداری و درد زایمان

کمبود ویتامین D در بارداری موجب درد بیشتری در هنگام زایمان می شود و خیلی از خانم ها هم این مشکل را دارند. در دوران بارداری باید از رژیم غذایی مناسب و صحیحی استفاده کنید تا انواع ویتامین ها مخصوصا ویتامین D به بدن تان برسد و به مشکل بر نخورید. در غیر این صورت مطمین باشید در زمان زایمان به مشکل بر می خورید.

کمبود ویتامین Dکمبود ویتامین D در بارداری و نوزادان کم وزن

مادرانی که در اوایل بارداری دچار کمبود ویتامین D در بارداری هستند، بیشتر ممکن است که نوزادان کم وزن به دنیا بیاورند.

کمبود ویتامین D در سه ماهه اول بارداری خطر محدودیت رشد جنینی را دو برابر می کند. نوزادان مادرانی که میزان ویتامین D خون آن ها در ۲۶ هفته اول بارداری، کمتر از nmol/L 5/37 است، نسبت به بقیه بچه ها ۴۶ گرم وزن کمتری هنگام تولد دارند.

متاسفانه طبق آمار به دست آمده این نوزادان ۱۰-۵% بیشتر در معرض خطر مرگ و میر در ماه اول زندگی خود هستند. هم چنین احتمال ابتلای آن ها به بیماری های مزمن مثل بیماری های قلبی، فشارخون بالا و دیابت نوع ۲ است.

کمبود ویتامین D در بارداری و رشد مغز نوزاد

جنین برای رشد مغز خود به میزان کافی ویتامین D نیاز دارد. اگر میخواهید بچه هایی به دنیا بیاورید که از لحاظ ذهنی سالم‌ تر هستند، مصرف میزان کافی ویتامین D را حتی قبل از بارداری فراموش نکنید.

کمبود ویتامین D در بارداری مانع رشد مغز نوزادان و مهارت‌ های ذهنی و حرکتی آن ها می شود.

البته مقدار زیاد این ویتامین هم برای مادر و جنین خطرناک است. پس باید حد تعادل را رعایت کنید.

کمبود ویتامین Dراه جبران کمبود ویتامین D در بارداری

بهترین راه مقابله با کمبود ویتامین D در بارداری مواجهه با نور مستقیم آفتاب است. شیشه، کرم ضد آفتاب، ابر و آلودگی هوا همگی مانع رسیدن نور خورشید به بدن ما شده و در نتیجه ویتامین D به اندازه کافی به بدن نمی رسد.

درست است که می گویند برای حفاظت پوست کرم ضد آفتاب بزنید. ولی این برای مواقعی است که آفتاب به مدت طولانی قرار است به پوست بخورد که آن خطرناک است. ولی تابش میزان کمی نور آفتاب به طور مستقیم باعث افزایش ویتامین D در بدن می شود.

ماهی های چرب جنوبی دارای مقدار زیادی ویتامین D هستند ولی اکثرا از ماهی های کم چرب مثل قزل آلا استفاده می کنند.

یکی دیگر از منابع ویتامین D زرده تخم مرغ یا قارچ است. پس مصرف آن را فراموش نکنید.

هم چنین می توانید چه قبل از بارداری و چه بعد آن یک آزمایش بدهید و اگر متوجه شده اید دچار کمبود ویتامین D شده اید با مشورت پزشک قرص ویتامین D بخورید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.