انواع ماسک برای شادابی و طراوت پوست (۱۰ نوع)

0

۱) ماسک لیموترش: (شادابی و طراوت پوست)

یک قاشق غذاخوری آب لیموترش (بهتر است تازه باشد) را با مقداری چربی روی شیر (سرشیر) مخلوط کرده و خوب به هم بزنید تا کمی سفت شود و به صورت ماسک درآید سپس آن را بر روی صورت خود بگذارید و بعد از ۲۰ دقیقه با آب بشوئید.

 

۲) ماسک خیار: (لطافت و روشن شدن رنگ پوست)

یک قاشق آب خیار را در یک قاشق خامه یا سرشیر مخلوط کنید و یک سفیده تخم مرغ زده شده و کاملاً برفی را به آن اضافه نمائید سپس ۲۰ قطره گلاب و ۲۰ قطره (بنژوان) که در داروخانه ها موجود است به آن اضافه کنید. این محلول را در میان دو تکه پارچه یا تنظیف نخی نازک قرار دهید و روی صورتتان بگذارید و بعد از ۳۰ دقیقه آن را با آب نیم گرم بشوئید.

 

۳) ماسک خربزه: (ضد خشکی و چروک پوست)

هر شب صورتتان را با محلولی از شیر تازه که نجوشیده باشد، آب خربزه و آب که مخلوط کرده اید با پنبه به صورت بمالید تا خشکی آن برطرف شود، مقدار شیر، آب و آب خربزه در این محلول مساوی است.

 

۴) ماسک هلو: (ضد خستگی و چروک پوست)

از یک هلوی تازه رسیده که به خوبی له کرده اید خمیری به شکل ماسک بسازید و بر صورتتان بگذارید. برای حفظ آن بر روی صورت می توانید آن را با تکه های گاز استریل بپوشانید.

 

۵) ماسک انگور: (برای طراوت و ضد تیرگی رنگ پوست و ضد چروک)

آب انگور را با پنبه به پوست صورتتان بمالید و بعد از ۱۰ دقیقه بشوئید، بهتر است از انواع انگور دانه دار استفاده نمائید. همچنین می توانید انگورها را نیمه له کرده بر روی صورت قرار دهید و به پشت بخوابید و بعد از ۱۵ دقیقه با آب سرد آن را بشوئید.

 

ماسک صورت

۶) ماسک به دانه: (ضد چروک پوست)

لعاب “به دانه” بهترین ماسک ضد چروک است. تعدادی “به دانه” را در کمی آب گرم خیس کنید. پس از چند ساعت لعاب آن را با پنبه به پوست صورت بمالید و به پشت دراز بکشید. بعد از ۲۰ دقیقه صورتتان را با آب سرد بشوئید. می توانید این کار را دوبار در روز انجام دهید ولی بار دوم باید به مدت ۱۵ دقیقه ماسک بر روی صورتتان بماند.

 

۷) ماسک جعفری: (ضد چربی و از بین برنده دانه های سر سیاه)

۵۰ گرم جعفری را در یک لیوان آب به مدت چند ساعت دم کنید. بعد ۳ قاشق غذاخوری پوره کائولین (از داروخانه تهیه نمائید) به آن اضافه کرده تا به صورت خمیری شل درآید. این ماسک را به صورت بمالید و بعد از ۲۰ دقیقه آن را با آب نیم گرم بشوئید.

 

۸) ماسک بابونه: (از بین برنده دانه های سرسیاه و چربی اضافی پوست)

۴۰ تا ۶۰ گرم بابونه را به مدت ۲ تا ۳ ساعت دم کنید و سپس ۴ قاشق غذاخوری پوره کائولین (از داروخانه تهیه کنید) به آن اضافه کنید و خمیری شل از آن تهیه کنید و آن را به مدت ۲۵ دقیقه به صورتتان قرار دهید و سپس آن را با آب نیمه گرم بشوئید.

 

۹) ماسک هویج: (برای شادابی پوست)

یک زرده تخم مرغ را با دو قاشق غذاخوری آب هویج مخلوط کنید و به حالت ماسک روی پوست صورت قرار دهید و پس از ۱۵ دقیقه با آب سرد آن را بشوئید.

 

۱۰) ماسک لیمو ترش و سبزیجات: (برای پاک کردن پوست)

آب خیار، آب لیموترش، آب سیب زمینی و آب کدو هر کدام به تنهایی بهترین پاک کننده های پوست صورت هستند. از هر کدام یک لیوان آب بگیرید و با پنبه به صورت خود بمالید (تمام آب را) می توانید از این ماسک برای شستن گردنتان نیز استفاده نمائید. بعداز اتمام کار صورت و گردنتان را با آب خنک بشوئید.

 

منبع: مجله تخصصی گیاهان دارویی – هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.