خواص چای کوهی و فواید شگفت انگیز آن

خواص چای کوهی بسیار است از جمله این که با مصرف آن می توانید سرما خوردگی را بهبود ببخشید و همین طور مصرف آن باعث التیام زخم ها می شود.

0

چای کوهی یا چای چوپان یا چای پشمی نام علمی: (Stachys lavandulifolia) گیاهی پایا از سرده ی سنبله‌ ای است. این گیاه در ارتفاعات ۱۹۰۰ تا ۳۳۰۰ متری از سطح دریا، به صورت پراکنده و در مواردی به صورت لکه‌ های متراکم در سطوح کم رویش دارد. فراوانی این گونه در مناطق کم شیب و به ویژه در یال‌ های مناطق کوهستانی بیشتر است. خواص چای کوهی بسیار است از جمله این که با مصرف آن می توانید سرما خوردگی را بهبود ببخشید و همین طور مصرف آن باعث التیام زخم ها می شود.

این گیاه در ایران، با نام‌ های گل کوفته، سنبله زیبا، چای کوهی، پشمینه علف، گل کوو (کردستان)، توکلیجه (آذربایجان) و کرک گربه (الیگودرز در لرستان)،کُلکِنَه(لرستان)، پپوک (کرد خراسان) شناخته می‌شود. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید.

خواص چای کوهی را بشناسید

چای کوهی گیاهی از تیره کلازیاسه است که به مقدار زیاد در آمریکا و اروپا می‌روید و معمولاً به صورت خودرو در میان مزارع گندم و ذرت یافت می‌شود.

طبع چای کوهی

چای کوهی از نظر طب قدیم ایران، طبع (مزاج) گرم و خشک دارد، بنابراین برای درمان بیماری‌ های ناشی از مزاج سرد و رطوبت زیاد مفید است، ماده قرمز رنگِ هایپریسین که در برگ‌ های چای کوهی وجود دارد برای التیام زخم‌ ها و سوختگی‌ ها استفاده می‌شود.

خواص چای کوهیخواص چای کوهی:

-چای کوهی باعث افزایش اشتها می‌شود؛ این گیاه در درمان و بهبود سرما خوردگی موثر است؛ چای کوهی گرفتگی صدا را باز می‌کند و خلط‌آور است؛ افراد برای رفع افسردگی و بی‌خوابی باید سه روز متوالی از چای کوهی استفاده کنند.

-چای کوهی در درمان برخی از بیماری‌ ها مانند فلج، مننژیت، کزاز و سیاه سرفه نقش موثری دارد؛ این گیاه کرم معده و روده را هم برطرف می‌کند؛ چای کوهی ادرار آور و قاعده‌ آور است.

-برای درمان و التیام زخم‌ ها، سوختگی‌ ها و جای نیش حشرات برگ‌ های چای کوهی را پودر کنید و روی زخم‌ های عمیق قرار دهید؛ چای کوهی، اسهال خونی را درمان می‌کند.

-این گیاه تاثیر چشمگیری در بهبود درد پشت، گردن و سیاتیک دارد؛ نوشیدن چای کوهی، برای رفع کم خونی مفید است.

-چای کوهی ویروس‌ ها را از بین می‌برد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند؛ مصرف این گیاه در مبتلایان به روماتیسم و درد مفاصل ضروری است؛ جوشانده سرشاخه‏‌ هاى چای کوهی مجارى ادراری را ضد عفونی و سردرد و میگرن را رفع می‌کند؛ این گیاه خاصیت ضد سرطانی هم دارد.

طرز تهیه دمنوش و جوشانده چای کوهی

برای تهیه دمنوش چای کوهی یک قاشق مربا خوری از این گیاه را در یک لیوان آب جوش بریزید و با قاشق هم بزنید، سپس روی آن را با یک نعلبکی بپوشانید و بگذارید به مدت ۲۰ دقیقه بماند تا دَم بکشد. آن را صاف و با کمی عسل میل کنید.

برای تهیه جوشانده چای کوهی باید حدود یک قاشق چای‌خوری برگ و گل خشک این گیاه را در ۲ فنجان آب جوش بریزید و این ترکیب را آن‌قدر بجوشانید تا یک فنجان از آن باقی بماند.

چه کسانی نباید چای کوهی بخورند؟

زنان باردار و هم چنین افرادی که قرص‌ های ضد بارداری، آسم، سرماخوردگی و حساسیت استفاده می‌کنند باید از مصرف چای کوهی پرهیز کنند.

استفاده زیاد از چای کوهی برای افراد گرم مزاج مضر است و موجب خون‌ آلود شدن ادرار می‌شود.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.