داروهای گیاهی و طبیعی موثر در درمان و برطرف کردن یبوست

برای برطرف کردن یبوست می توانید از برخی روش های گیاهی موثر کمک بگیرید. این محصولات گیاهی قادر هستند علائم ناشی از یبوست را در بدن تان برطرف کنند.

0

برای برطرف کردن یبوست می توانید از برخی روش های گیاهی موثر کمک بگیرید. این محصولات گیاهی قادر هستند علائم ناشی از یبوست را در بدن تان برطرف کنند. بد نیست با عوامل ایجاد کننده یبوست آشنا شوید و روش های درمانی موثر برای این بیماری را بشناسید.

یبوست ناراحت کننده است و می تواند زندگی را برای فرد دشوار کند. وقتی احساس سنگینی و پف کردگی می کنید، می خواهید خیلی زود بهتر شوید. شاید بتوانید برای بهبود پیدا کردن از گیاهان طبیعی استفاده کنید.

یبوست به این معنا است که در طول هفته، کمتر از سه مرتبه شکم تان کار کند. این مشکل می تواند مزمن باشد و یا تنها گاهی مواقع پیش بیاید.

چه چیزی باعث یبوست می شود؟

یبوست به دلایل بسیاری رخ می دهد از جمله: عدم فعالیت, جراحی, داروها, رژیم غذایی که فیبر کمی دارد, دریافت ناکافی, مایعات, استرس و مصرف بیش از حد ملین ها

برخی از علائم یبوست عبارتند از:

-مدفوع سخت

-بیش از حد زور زدن برای به حرکت در آوردن روده ها

-احساس این که نمی توانید روده ها را کاملا خالی کنید.

-نیاز به کمک برای تخلیه رکتوم

-درد شکمی

-حالت تهوع و پف کردگی

برطرف کردن یبوستاستفاده از داروهای گیاهی

پیدا کردن داروهای گیاهی برای درمان یبوست ساده است. در واقع بسیاری از ملین های بدون نیاز به نسخه، حاوی ترکیبات گیاهی هستند. بسیاری از گیاهان ملیّن، حاوی آنتراکوئین ها هستند یا روی روده تاثیر تحریک کننده دارند. این ملیّن ها با جذب مایعات به سمت روده و افزایش حرکت روده عمل می کنند. حرکت روده کمک می کند مدفوع از بدن خارج شود. اضافه کردن فیبر و مایعات به برنامه غذایی در افرادی که دچار یبوست هستند، ضروری است.

در ادامه می خواهیم پنج داروی گیاهی را به شما معرفی کنیم که در صورت ابتلا به مشکل یبوست می توانید از آن ها استفاده کنید.

گیاهان داروئی موثر در درمان یبوست:

۱- ارجنگ

ارجنگ یکی از گیاهان دارویی شناخته شده با خاصیت ملین است که از عصاره پوستِ درختی با همین نام گرفته می شود. این عصاره باعث تحریک روده می شود تا به حرکت در آید. استفاده کوتاه مدت از آن، معمولا برای بدن به خوبی قابل تحمل است اما ممکن است باعث بروز دردهای شکمی و یا نا متعادل شدن الکترولیت های بدن شود. استفاده بلند مدت از این گیاه، می تواند منجر به مشکلاتی برای کبد شود که دامنه این مشکلات از ناراحتی های خفیف تا از دست دادن کبد را در بر می گیرد.

۲- اسفرزه

اسفرزه فیبر طبیعی ملین است که به سفت شدن مدفوع کمک می کند. اسفرزه معمولا برای درمان یبوست مزمن مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است با دیگر ملین های طبیعی و مصنوعی ترکیب شود.

این دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد از جمله: واکنش آلرژیک, حالت تهوع, معده درد, استفراغ

برطرف کردن یبوست۳- ریواس

این گیاه نیز که هم در پخت و پز و هم به صورت مستقیم استفاده می شود، برای برطرف کردن یبوست مفید است. ریواس تاثیری ملین دارد اما در یک تحقیق مشخص شد به دلیل داشتن تانین، تاثیر ضد اسهال نیز دارد. ریواس برای درمان یبوست فقط باید به صورت کوتاه مدت مورد استفاده قرار بگیرد.

۴- سنا

سنا برای درمان یبوست و خالی کردن روده، قبل از برخی از روش های پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. تاثیر میوه این گیاه از برگ آن خفیف تر است. سنا را باید به صورت کوتاه مدت و دوزی که پزشک تعیین می کند استفاده کنید. قرص های سنا برای درمان و برطرف کردن یبوست تاثیر گذار هستند و می توانید به سادگی از داروخانه ها تهیه کنید. استفاده بلند مدت و دوز بالای آن می تواند به کبد آسیب وارد کند.

۵- نارون آمریکایی

این گیاه، سابقه بلند مدتی در درمان و برطرف کردن یبوست دارد. باعث تحریک اعصاب دستگاه گوارش و تولید مخاط می شود و یبوست را التیام می دهد. برای تاثیرات این گیاه در بلند مدت، تحقیقات محدودی انجام شده است. نارون آمریکایی حاوی مواد چسبنده ای است که مسیر گوارشی را می پوشاند. در نتیجه ممکن است جذب برخی داروهایی را که همراه با آن استفاده می شود کاهش دهد.

چند راه حل دیگر برای درمان یبوست

گیاهان دیگری هستند که نمی توانند به صورت مستقیم و با تحریک روده، یبوست را التیام دهند اما می توانند علائم همراه با آن را کاهش دهند.

برای مثال، چای نعناع به بهبود حالت تهوع و پف کردگی کمک می کند. هاماملیس انجیلی و بابونه می توانند به خوبی درد هموروئید و تحریک رکتوم را بهبود ببخشند.

فراموش نکنید پایه ای ترین درمان برای یبوست و پیشگیری از آن، خوردن بیشتر فیبر، غلات کامل و گیاهانی است که کمک می کنند فیبر مورد نیاز روزانه تان را دریافت کنید.

برطرف کردن یبوستاین موارد را تبدیل به بخش های اصلی برنامه غذایی تان کنید:

-میوه ها

-سبزیجات

-حبوبات

-آجیل ها

-دانه ها

توجه: برخی افراد بر این باورند که تمام گیاهان چون طبیعی هستند بی خطرند. با این که در برخی موارد این صحیح است اما برخی گیاهان هستند که استفاده از آن ها موجب عوارض جانبی می شود.

پیش از استفاده از داروهای گیاهی، برای برطرف کردن یبوست حتما با پزشک خود مشورت کنید مخصوصا اگر باردار یا شیرده هستید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.