خواص زنیان در طب سنتی

خواص زنیان بی شمار است. در قدیم به ویژه در اوایل قرن بیستم، به دلیل محتوای تیمول موجود در زنیان از این گیاه به عنوان ضد عفونی کننده در جراحی ها استفاده می شد.

0

زنیان معمولا در بسیاری از مناطق جهان از جمله ایران کشت می شود. خواص زنیان بی شمار است. در قدیم به ویژه در اوایل قرن بیستم، به دلیل محتوای تیمول موجود در زنیان از این گیاه به عنوان ضد عفونی کننده در جراحی ها استفاده می شد.

در گذشته، به طور سنتی برای درمان بیماری های مختلفی از جمله نفخ، خستگی، اسهال، تومورهای شکمی، درد شکم، ناراحتی های تنفسی و از دست دادن اشتها استفاده می شد.

از جمله خواص زنیان خاصیت درمانی بیماری هایی مانند ضد قارچ، آنتی اکسیدان، ضد باکتری، ضد انگل و اثرات کاهش چربی است.

گیاه زنیان حاوی اجزای مهم مختلفی از جمله کربوهیدارت ها، ساپوتین و ترکیبات فنلی، روغن های فرار، پروتئین، چربی، فیبر و مواد معدنی از جمله کلسیم، فسفر، آهن و اسید نیکوتین (نیاسین) می باشد. در این مقاله به بررسی خواص دارویی زنیان خواهیم پرداخت.

خواص زنیان چیست؟

زنیان در طول هزاران سال در طب سنتی کاربرد های درمانی مختلفی از جمله اثرات ضد سرفه، داشته است. از دیگر اثرات درمانی این گیاه، موثر در اختلالات گوارشی مانند ریفلاکس، گرفتگی عضلات، تومورهای شکمی، درد شکم و هم چنین در اختلالات عفونت چشم، است.

استفاده درمانی از زنیان بی شمار و فراوان است و برای نفخ، ضد عفونی، خلط آمیبیازیس، ضد میکروبی، ضد انگل، ضد پلاکتی، و هم چنین در درمان التهاب گلو و سرماخوردگی حاد، موثر است. هم چنین شواهد بالقوه ضد سرطانی در این دانه وجود دارد.

خواص زنیانخاصیت زنیان برای درد معده و دستگاه گوارش

مخلوط یک قاشق زنیان با یک قاشق دانه زیره با کمی پودر زنجبیل، و مصرف آن به صورت روزانه، یک درمان طبیعی و بهترین راه برای درمان مشکلات معده و مشکلات سوء هاضمه می باشد.

هم چنین رازیانه هم بهترین روش برای درمان مشکلات گوارشی است و برای درمان یبوست موثر است.

کاهش وزن

به طور کلی دانه زنیان برای کاهش وزن کاربرد دارد. با خوردن دانه زنیان اشتها در فرد کم می شود. این گیاه می تواند به از دست دادن وزن کمک کند.

مفید برای دیابت

یک قاشق چای خوری دانه زنیان و مخلوط کردن آن در یک لیوان شیر و خوردن آن به مدت ۳۰ روز، برای بیماری دیابت موثر است.

خواص زنیانآرام کننده مشکلات قلبی

خوردن زنیان با یک فنجان آب گرم، بر روی عملکرد قلب تاثیر می گذارد. این نوشیدنی به عملکرد قلب کمک می کند، در نتیجه خواص دارویی زنیان از حملات قلبی همراه با دیگر ناراحتی های قلبی جلوگیری می کند.

درمان دندان درد

یک فنجان آب همراه با یک قاشق چای خوری دانه زنیان و یک قاشق چای خوری نمک را با هم بجوشانید. سپس اجازه دهید تا این مایع خنک شود. غر غره کردن این مایع در دهان، درد دندان را در عرض چند دقیقه از بین می برد. می توانید از این خواص زنیان به عنوان درمان خانگی موثر در بهبود دندان درد بهره ببرید.

جلوگیری از آرتروز

زنیان با خاصیت ضد التهابی برای آرامش و تسکین عضلات موثر است. قرار دادن روغن زنیان بر روی منطقه آسیب دیده کمک به رهایی سریع آن درد می کند.

داروی مقوی غرایز جنسی

زنیان به عنوان یک داروی مقوی غرایز جنسی طبیعی محسوب می شود. خواص زنیان برای افزایش میل جنسی و هم چنین نشاط جنسی موثر است. هم چنین باعث افزایش تعداد اسپرم می شود.

خواص زنیانضد عفونی کننده

زنیان به عنوان یک ضد عفونی کننده برای تمیز کردن زخم و هم چنین پاک سازی عفونت های پوستی استفاده می شود. تیمول در دانه زنیان به عنوان یک میکروب کش قدرتمند، ضد اسپاسم، و هم چنین قارچ کش محسوب می شود. از روغن زنیان در خمیر دندان و هم چنین عطر استفاده می شود. خرد شده برگ زنیان و قرار دادن آن بر روی عفونت به عنوان یک ضد عفونی کننده نیز کاربرد دارد.

خاصیت زنیان برای اختلالات کبد و کلیه

خاصیت های دارویی زنیان به مشکلات کلیه، مشکلات کبدی و مشکلات معده کمک فراوانی می کند. در برخی از تحقیقات نشان داده شده است که جوییدن زنیان می تواند به کسانی که می خواهند از خوردن الکل خلاص شوند نیز کمک کند.

کاهش کمر درد

در برخی از کشورها، برخی از خانم هایی که باردار هستند برای کاهش کمر درد و پاک سازی خون از زنیان استفاده می کنند. هم چنین از دیگر خواص زنیان درمان نیش حشرات است که با خاصیت تسکین دهندگی خود می تواند درد نیش حشرات را کاهش دهد.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.