گیاه سوزن چوپان قرمز چیست و در طب سنتی چه کاربردی دارد؟

سوزن چوپان قرمز گیاهی دو ساله و دو لپه‌ ای است که به خانواده شمعدانی یان تعلق دارد. از بریتانیا به عنوان اصلی‌ ترین منطقه صادر کننده این گل یاد می‌شود.

0

سوزن چوپان قرمز گیاهی دو ساله و دو لپه‌ ای است که به خانواده شمعدانی یان تعلق دارد. براساس عقیده صاحب نظران، این گیاه بومی کشورهای اروپای شمالی و آفریقای شمالی می‌باشد. از بریتانیا به عنوان اصلی‌ ترین منطقه صادر کننده این گل یاد می‌شود.

این گیاه که به صورت خوابیده بر روی زمین رشد می‌کند، ارتفاعی بیش از ۵۰ سانتی متر پیدا می‌کند. از مهم‌ ترین ویژگی‌ های سوزن چوپان قرمز می‌توان به گل‌ های صورتی و خوشبوی آن اشاره کرد که به صورت پنج گلبرگ به وجود می‌آیند. از بریتانیا به عنوان اصلی‌ ترین منطقه صادر کننده این گل یاد می‌شود.

بیش از ۸۰ درصد صادرات سوزن چوپان قرمز تحت نظارت انگستان و اسکاتلند صورت می‌گیرد. اگر قصد دارید بیشتر با خواص این گیاه آشنا شوید، ما را در ادامه همراهی کنید.

خواص سوزن چوپان قرمز:

استفاده از این گونه به عنوان داروی گیاهی سابقه‌ ای چند صد ساله دارد. در کتب طب سنتی بالتیک، سلتیک و نورمن‌ ها به این گیاه اشاره شده است. معمولا گل‌ ها و برگ‌ های این گیاه دارای ارزش دارویی هستند و با استفاده از آن ها دمنوش و ضماد های متفاوتی درست می‌کنند.

در کشور‌های آفریقای شمالی مانند الجزایر و مراکش نیز سوزن چوپان قرمز یک گیاه با ارزش محسوب می‌شود و محلی‌ ها از آن برای درمان بسیاری از بیماری‌ ها استفاده می‌کنند. کارشناسان تغذیه دریافته‌ اند که این گیاه بیش از ۷۰ درصد عناصر ضروری بدن را در خود دارد و علاوه بر این، یکی از مهم‌ ترین منابع دریافت ویتامین و فیبر محسوب می‌شود.

سوزن چوپان قرمزکاهش استرس

یکی از شناخته شده‌ ترین تاثیرات این گیاه، آرامش دستگاه عصبی می‌باشد. به همین دلیل شما می‌توانید از آن برای کاهش استرس استفاده کنید. بدین منظور شما به راحتی می‌توانید با دم کردن برگ‌ های این گیاه، دمنوشی خوشمزه درست کنید که قادر است با تاثیر گذاشتن بر روی غدد درون ریز، منجر به کاهش هورمون‌های استرس‌ زا شود.

از مهم‌ ترین این هورمون‌ ها می‌توان به کورتیزول اشاره کرد. کورتیزول معروف‌ ترین گلوکوکورتیکوئید بدن است که از غده فوق کلیوی ترشح می‌شود. هرگاه احساس کردید استرس و تنش بر شما مستولی شده، می‌توانید با نوشیدن یک فنجان دمنوش سوزن چوپان قرمز، حال و هوای خود را تنظیم کنید.

تسکین درد

بسیاری از دانشمندان اعتقاد دارند مهم‌ ترین خاصیت این گیاه کاهش درد است. در گذشته برای گیاهانی که می‌توانستند در نقش مسکن ظاهر شوند، ارزش بالایی برخوردار بودند. همین موضوع یکی از دلایلی است که قبایل سلتیک به این گونه لقب گیاه مقدس را داده بودند.

توانایی ضد درد سوزن چوپان قرمز، آن را یک درمان محبوب سنتی برای سردرد و سایر صدمات تبدیل کرده است. اگر شما از میگرن رنج می‌برید، بهتر است از دمنوش‌ های این گیاه استفاده کنید چرا که تحقیقات ثابت کرده‌اند که مصرف سوزن چوپان باعث آزاد شدن اندروفین می‌شود. اندروفین هورمونی است که از غده هیپوتالاموس ترشح شده و درد را کاهش می‌دهد.

سوزن چوپان قرمزخواص آنتی باکتریال

در کمال ناباوری جالب است بدانید که این گیاه دارای خاصیت ضد عفونی، ضد باکتریایی و ضد قارچی می‌باشد و به همین دلیل می‌تواند در نقش یک داروی عالی برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا ظاهر شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که عصاره این گیاه قادر به از بین بردن بیش از ۵۰۰ گونه مختلف باکتری است که از میان مهم‌ ترین آن ها می‌توان به کاندیدا اشاره کرد. نوشیدن یک فنجان نوشیدنی این گیاه یا جوییدن برگ‌ هایش می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ ها جلوگیری کند.

کاهش التهاب

بسیاری از دانشمندان باور دارند که مهم‌ ترین ریشه بیماری‌ های مزمن التهاب است. این بدان معنا است که شما می‌توانید با مصرف غذاهای ضد التهابی، شانس ابتلا به این بیماری‌ ها را کاهش بدهید.

آرتریت نوعی بیماری مفصلی است که به دلیل التهاب رخ می‌دهد. متاسفانه بیش از ۵۰ درصد افراد در کهن سالی با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از مواد طبیعی مانند سوزن چوپان قرمز می‌تواند شما را تا ۵۰ درصد در مقابل این بیماری در امان نگه دارد.

کاهش علائم یائسگی

یکی دیگر از خواص بی نظیر این گیاه کاهش علائم یائسگی است. ویژگی آرامش بخش این گیاه باعث شده تا بتواند طیف گسترده‌ای از این علائم مانند گر گرفتگی، اختلالات خلق و خو، گرفتگی‌ های کرامپ و تعریق شبانه را کاهش بدهد.

برای قرن‌ ها سوزن چوپان قرمز یکی از مهم‌ ترین داروها برای حفظ تعادل هورمونی بوده است. تحقیقاتی که در دانشگاه پزشکی اوساکا ژاپن انجام شده نشان می‌دهد که این گیاه می‌تواند عملکردی شبیه به استروژن داشته باشد.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.