گیاهان مفید برای تقویت حافظه و بهبود سلامت مغز

تقویت حافظه و سلامت مغز با مصرف گیاهانی هم چون جعفری و آویشن که برای تسکین درد های سر و مبارزه با افسردگی کاربرد دارد، بدست می آید.

0

تقویت حافظه و سلامت مغز با مصرف گیاهانی هم چون جعفری و آویشن که برای تسکین درد های سر و مبارزه با افسردگی کاربرد دارد، بدست می آید. در این مقاله به بررسی گیاهان مفید برای تقویت حافظه می پردازیم.

گیاهان و ادویه جات می‌توانند بخش اعظمی از رژیم غذایی شما را تشکیل دهند. مصرف این گونه مواد نه تنها برای کاهش وزن مفید است بلکه مزایای زیادی برای مغز خواهد داشت.

به عنوان مثال مصرف گیاهان تازه به افزایش حافظه، کاهش اضطراب و محافظت از مغز در برابر تومورها کمک می‌کند.

گیاهان مفید برای بهبود سلامت مغز:

جعفری و آویشن:

مطالعه ای که اخیرا انجام شده است نشان می‌دهد که فلاونوئید موجود در جعفری و آویشن که با نام apigenin شناخته شده است می‌تواند ارتباط بین نورون‌ ها و سلول‌ های بنیادی کوچک را تقویت کند. با این که چنین نتایجی فعلا در آزمایشگاه تایید شده و هنوز بر روی افراد امتحان نشده است، اما محققان بر این باورند که رژیم غذایی سرشار از apigenin می‌تواند بر روی تشکیل سلول‌ های مغزی و ارتباط بین آن‌ ها تاثیر بگذارد.

در تئوری، این موضوع به معنای مبارزه با افسردگی، بیماری آلزایمر و پارکینسون است.ساختار شیمیایی apigenin، بسیار شبیه استروژن است. سال‌هاست که استروژن برای تاثیری که بر روی توسعه و رشد نورون ها دارد مشهور و شناخته شده است. در این مطالعه، apigenin قادر به تقلید استروژن و ایجاد همان نوع از تغییرات سلولی بود.

تقویت حافظهبابونه:

بابونه یکی از موادی است که می تواند سبب تقویت حافظه شده و استرس افراد را کمتر کند. این گیاه حاوی ترکیباتی است که می‌تواند گیرنده‌ های موجود برای مواد شیمیایی خاصی در مغز را مسدود کند و از اضطراب فرد بکاهد.

در یکی از مطالعات انجام شده، گروه کوچکی از افراد با اختلال اضطراب توسعه یافته، به طور تصادقی از عصاره بابونه یا دارونما های حاوی آن استفاده کردند. هشت هفته بعد، افرادی که بابونه مصرف کرده بودند سطح اضطراب اندکی را گزارش کردند.

مریم گلی:

مریم گلی می‌تواند به تقویت حافظه و بهبود سلامت مغز کمک کند. در دو مطالعه انجام شده، کپسول گیاه مریم گلی توانسته است عملکرد مغز افراد را بهبود ببخشد. سایر مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که روغن ضروری و عصاره مریم گلی می‌تواند فعالیت آنزیم‌ هایی که کار انتقال دهنده‌ های عصبی را دچار اختلال می‌کنند را مسدود کند.

مریم گلی می‌تواند آنزیم‌ های مهمی که در مغز وجود دارد را تحریک نماید. زمانی که می‌خواهید از مکمل های حاوی مریم گلی استفاده کنید مراقب و هوشیار باشید. این مواد ممکن است برای افرادی که فشار خون بالا دارند خطرناک باشد زیرا مصرف آن باعث افزایش فشار خون می‌شود.

تقویت حافظهزردچوبه:

همان طور که می‌دانید بدن انسان سلول‌ های ایمنی به نام ماکروفاژها را دارد که می‌تواند ذرات خارجی را نابود کند اما در برخی از بیماران مبتلا به آلزایمر، ماکروفاژ ها نمی‌توانند کار خود را به درستی انجام دهند. اگر ماکروفاژها نتوانند کار خود را به درستی انجام دهند، پلاک‌های بتا آمیلوئید تجمع پیدا می‌کنند و همین امر موجب ایجاد بیماری هم چون آلزایمر می‌شود.

ترکیبات خاصی که در زردچوبه یافت می‌شود،می‌تواند به ماکروفاژها کمک کند کار خود را به درستی انجام دهند. همین امر باعث از بین رفتن پلاک‌ها می‌شود و می‌تواند نشانه‌های اولیه بیماری آلزایمر را کاهش دهد. چیزی که هنوز باید مشخص شود این است که چه دوزی از زرد چوبه می‌تواند به پاک سازی پلاک‌ ها از مغز کمک کند و سبب بهبود سلامت مغز شود.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.