مهم ترین دلایل ریزش مو چیست و برای درمان ریزش مو سکه‌ای چه باید کرد؟

عوامل ژنتیکی و محیطی، بیماری‌ های متفاوت، برخی داروها، استرس‌ های محیطی، شغلی، عاطفی روحی و تماس با برخی مواد شیمیایی یا غیر شیمیایی از دلایل ریزش مو هستند.

0

ریزش مو علل مختلفی دارد. عوامل ژنتیکی و محیطی، بیماری‌ های متفاوت، برخی داروها، استرس‌ های محیطی، شغلی، عاطفی روحی و تماس با برخی مواد شیمیایی یا غیر شیمیایی از دلایل ریزش مو هستند.

به طور کلی ریزش مو در جوانان اگر خیلی شدید نباشد یا عوامل ارثی نداشته باشد با خوراکی‌ های تقویتی به راحتی قابل درمان هستند و اگر عوامل دیگری باعث ریزش مو شده باشند ابتدا باید آن‌ ها را درمان کرد. در این مقاله قصد داریم تا مهم ترین علل ریزش مو را بررسی کنیم.

مهم ترین دلایل ریزش مو:

به جز موارد ارثی، عللی که پزشکان برای ریزش مو بر می شمارند از این قبیل است:

کمکاری تیروئید:

بیماری های تیروئید یکی از بیماری های شایع عصر ماست و اکثر کسانی که با این بیماری ها دست و پنجه نرم می کنند زنان هستند. وقتی بدن کمتر از میزان لازم، هورمون تیروئید ترشح کند دچار بیماری کم کاری تیروئید شده است.

تیروئید هورمونی است که وظیفه دارد متابولیسم بدن، ضربان قلب و حالت های روحی انسان را تنظیم کند.

علائم: کم کاری تیروئید سبب خستگی، افزایش وزن، یبوست، افسردگی و اختلال در تمرکز می شود، پوست و مو هم از آسیب های این مورد در امان نیستند. زیرا این بیماری متابولیسم بدن را به هم می ریزد و از این سبب موجب ریزش مو می شود.

زخم پوستی یا لوبوس:

این بیماری یکی از بیماری های خود ایمنی است که از آسیب رساندن سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم به وجود می آید. در سراسر دنیا کمتر از دو میلیون نفر از این بیماری رنج می برند. این بیماری می تواند در دوران حاملگی، زنان را گرفتار کند.

علائم: زخم پوستی سبب خستگی مفرط، سردرد، زخم های دهانی و مفاصل متورم می شود. برخی از بیماران لکه ای به شکل پروانه بر روی قسمت استخوانی بینی خواهند داشت و نسبت به نور خورشید دچار حساسیت می شوند. تب، ورم دست و پا و اطراف چشم ها، درد سینه، کم خونی و ریزش مو از نشانه های دیگر بیماری لوپوس هستند.

کمبود آهن:

زنانی که عادت های ماهانه را سخت می گذرانند و آهن به اندازه کافی مصرف نمی کنند، ممکن است در اثر کمبود آهن دچار ریزش مو شوند. کمبود آهن باعث می شود گلبول های قرمز خونی کم شوند و در نتیجه فرد، کم انرژی و کم تحرک می شود.

علائم: رنگ پریدگی، خستگی مفرط و ضعف از علائم کمبود آهن هستند. این بیماری می تواند سبب بروز سر درد اختلال در تمرکز، دست و پای سرد و ریزش مو نیز شود.

ریزش مودلایل ریزش مو سکه‌ای چیست و برای درمان آن چه باید کرد؟

بیماری ریزش موی سکه ای، نوعی بیماری است که در سنین نوجوانی تا میان سالی بسیار شایع است و علل مختلفی هم دارد از جمله مهم ترین علل آن، هیجان، استرس، بی خوابی، عوامل متعدد ذهنی و روانی است که می توان از آن ها نام برد.

این بیماری شایع است و به راحتی می توان آن را درمان کرد. ژنتیک در این بیماری عامل موثری نیست ولی برخی افراد بیشتر مستعد این بیماری هستند، مثلا افرادی که از عوامل استرس زا بیشتر آسیب می بینند.

برای درمان آن، ابتدا از درمان های موضعی استفاده می شود، مثلا محلول های تقویتی، داروهای خوراکی و کورتون های موضعی ملایم.

اگر پزشک متوجه شود که روند این گونه درمان ها خوب است به همین شیوه ادامه می دهد اما اگر ادامه دار باشد به کمک تزریق های زیر جلدی به درمان این بیماری می پردازند.

آیا تالاسمی مینور از علل ریزش مو است؟

تالاسمی مینور از جمله بیماری های ژنتیکی هست که در برخی افراد ممکن است وجود داشته باشد، فقر آهنی که در افراد مبتلا به تالاسمی ایجاد می شود می تواند ریزش مو را تشدید کند یا تشدید کننده آن شود، اما این موضوع به این معنی نیست که یک عامل جدی و اصلی در ریزش مو است، بلکه تنها باعث تشدید ریزش مو می شود و به راحتی با مصرف دارو قابل درمان است.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.