عادت های بد کودکان و راه های مقابله با آن ها

برخی عادات و رفتار های ناشایست از کودکان سر میزند که می تواند خبر از مشکلات روحی و روانی در آن ها بدهد. با عادت های بد کودکان با روش های تربیتی مقابله کنید.

0

برخی عادات و رفتار های ناشایست از کودکان سر میزند که می تواند خبر از مشکلات روحی و روانی در آن ها بدهد. با عادت های بد کودکان با روش های تربیتی مقابله کنید. برای مقابله با این گونه رفتار ها بهتر است از برخی روش های تربیتی موثر کمک بگیرید.

بچه‌ های معصوم و بامزه ما گاهی وقت‌ ها رفتار های نادرستی را تکرار می‌ کنند که باعث شرمندگی یا ناراحتی والدین می‌شود، رفتار هایی مثل تکرار یک عبارت زشت، مکیدن انگشت، دست در بینی کردن و… .

اگر فرزندتان دچار این گونه عادت‌ ها است حتماً می‌دانید که ترک دادن کودک چقدر دشوار است، اگر می‌خواهید بدانید با رفتار و عادت‌ های بد کودکان چطور باید برخورد کنید، توصیه می کنیم این مقاله را بخوانید.

روش های تربیتی موثر:

روش جایگزین آموزش دهید.

گاهی وقت‌ ها فرزندتان اشتباهی را تکرار می‌کند چون رفتار درست را نمی‌داند، مثلاً از کلمه رکیکی استفاده می‌کند که جایی شنیده چون مترادف آن را نمی‌داند و فکر می‌کند این کلمه منظور او را می‌رساند.

رفتارهای درست و جایگزین را به فرزندتان آموزش دهید و بگویید به جای این کار، می‌تواند چه کاری انجام دهد.

عادت های بد کودکانواضح و صریح صحبت کنید.

اگر هر بار که فرزندتان انگشتش را در بینی‌ اش فرو می‌کند دست او را بگیرید و بکشید او نمی‌فهمد دقیقاً چرا این کار را می‌کنید و به رفتارش ادامه می‌دهد.

برایش بگویید دقیقاً با چه چیزی مخالف هستید. بگویید فرو کردن انگشت در بینی کار زشتی است و یک بچه خوب هیچ وقت نباید دست در بینی‌ اش کند.

علت رفتار را درک کنید.

گاهی کودکان یک رفتار زشت را انجام می‌دهند چون کنجکاو هستند. آن ها از بار ارزشی رفتارشان آگاه نیستند و مثلاً ممکن است به خاطر کنجکاوی جنسی یا به خاطر قرار گرفتن در مرحله‌ای از رشد خود، رفتارهای خارج از عرف نشان دهند.

ممکن است کودک به خاطر استرس, رفتاری مثل انگشت مکیدن یا ناخن جویدن را انجام دهد. در این موارد بدون آن که کودک را دعوا کنید به او بگویید که می‌توانید با هم درباره این موضوع حرف بزنید و توضیحاتی درخور سن و فهم او ارائه دهید.

عادت های بد کودکانمثل یک بزرگ سال با او صحبت کنید.

غر زدن، دعوا کردن، تهدید کردن، به برطرف شدن عادت های بد کودکان منجر نمی‌شود. با فرزندتان همان طور که با یکی از دوستان حرف می‌زنید صحبت کنید و به او توضیح دهید که انتظار چه رفتاری را از او دارید. در عین حال مقتدر و محکم
باشید.

رفتار را تقویت نکنید.

بهترین تشویق، تنبیه نکردن است. شما می‌توانید عادت های بد کودکان را با نادیده گرفتن خاموش کنید. در واقع گاهی واکنش نشان دادن به یک رفتار زشت باعث می‌شود کودک توجه و تمرکز بیشتری بر آن رفتار داشته و آن را تکرار کند.

برخی رفتارها را می‌توانید با نادیده گرفتن از بین ببرید. فقط باید صبر کافی داشته باشید و البته بتوانید احساسات تان را مدیریت کنید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.