بررسی خواص بارهنگ و فواید دارویی آن

بارهنگ در دسته گیاهان دارویی قرار دارد. گیاهان کوچک در حال رشد که در هر نقطه ای یافت می شوند.خواص بارهنگ بسیار متعدد و بی شمار است.

0

بارهنگ در دسته گیاهان دارویی قرار دارد. گیاهان کوچک در حال رشد که در هر نقطه ای یافت می شوند. از دیدگاه بعضی از افراد بارهنگ به عنوان یک علف هرز شناخته شده است، اما این گیاه یکی از بهترین گونه گیاهان است، که دارای خاصیت های دارویی و درمانی فوق العاده فراوانی می باشد. خواص بارهنگ بسیار متعدد و بی شمار است.

از بارهنگ در کارخانه های مواد غذایی و به عنوان یک دارو در سراسر جهان استفاده می شود. در طب سنتی از آن برای التیام زخم، درمان تب و به منظور کشیدن سموم از نیش گزش حیوانات یا حشرات از جمله مار گزیدگی استفاده می شد.

بارهنگ دو نوع است، بعضی ها دارای برگ های پهن و نوع دیگر دارای برگ باریک هستند. همه افراد می توانند از فواید بارهنگ برای اثر بخشی اهداف مختلف استفاده نمایند. در بسیاری از عطاری ها نیز برگ درخت بارهنگ و دانه این گیاه با ارزش وجود دارد.

خواص بارهنگ

بارهنگ علاوه بر خواص ضد میکروبی، دارای خاصیت های ضد التهابی و ضد درد نیز می باشد و می تواند گزش حشرات و زخم های سطحی را تسکین دهد و از عفونت آن جلوگیری کند و به بهبود زخم کمک نماید.

ماده آلانتوین در این گیاه باعث باز سازی بافت پوست می شود. بارهنگ دارای اثر پاکسازی بدن است و این عامل باعث ترشحات فراوان برای درمان خشک شدن دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش می شود در نتیجه در درمان سرما خوردگی و اسهال مفید است.

برگ های این گیاه، غنی از کلسیم، سایر مواد معدنی و ویتامین ها، از جمله ویتامین K هستند. این ویتامین باعث کاهش خون ریزی زخم های بدن می شود. از برگ های تازه این گیاه می توانید در انواع سالاد استفاده نمایید و از برگ هایی که کمی عمرشان بیشتر است و ضخیم تر شده اند می توان به صورت پخته استفاده کرد. همه قسمت های بارهنگ مثل ریشه، برگ و دانه های آن به عنوان دارو استفاده می شوند. در ادامه به بررسی فواید و خواص بارهنگ می پردازیم.

خواص بارهنگخاصیت بارهنگ برای سرفه

یکی از مهم ترین خواص درمانی بارهنگ، استفاده این دانه در داروی ترکیبی چهار تخم لعابی است، چهار تخم لعابی یکی از داروهای ترکیبی در طب سنتی است که در اکثر منازل وجود دارد. این دارو برای بر طرف کردن سرفه های خشک سر درد آور و خشکی و خارش گلو، نرم کننده سینه و گرفتگی صدا موثر است. به طور کلی برای بهبود انواع سرفه ها به خصوص سیاه سرفه بسیار مفید است.

بارهنگ برای زخم و پوست

برگ بارهنگ خواص ضد باکتری قوی دارد، به همین دلیل برای جراحت ها، بهبود زخم ها و سطوح ملتهب و آزرده بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

له شده ی برگ تازه و تمیز بارهنگ و مالیدن آن بر روی انواع زخم ها علاوه بر این که زخم را از چرکی شدن محافظت می کند، باعث التیام و بهبود آن ها نیز می شود.

یکی دیگر از خواص بارهنگ در درمان زخم های چرکی شدید و یا زخم های کهنه است که باعث باز شدن سر زخم و خروج چرک از آن می شود و در نتیجه باعث بهبود زخم می گردد.

خواص دارویی بارهنگ برای قطع خون ریزی و از بین بردن درد ناخن، ناراحتی های پوستی، جوش های صورت و حتی فروکش کردن ورم صورت ناشی از آبسه دندان، توصیه شده است.

پانسمان زخم ها با برگ پخته بارهنگ باعث تسریع در بهبود آن می شود. از مخلوط ۱۰% پودر برگ بارهنگ با وازلین، پمادی تهیه می شود که مالیدن آن روی زخم های چرکین و دردناک، باعث بهبود آن ها می شود و به سرعت چرک را خشک می کند.

بارهنگ برای سرما خوردگی

برای تهیه دارویی برای سرما خوردگی از تخم بارهنگ، قدومه، دانه به و تخم مرو، تخم شربتی یا بالنگ استفاده می شود. معمولا این مخلوط را در آب جوشیده ولرم خیس می کنند که این امر باعث ایجاد ماده ژله مانندی می شود که خوردن آن در وعده های منظم موجب از بین رفتن التهابات گلو و سرفه های شدید می شود. اثرات مفید این دارو خیلی بیشتر از شربت اکسپکتورانت و دیفن هیدرامین است.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.