علت کم خونی ناشی از فقر آهن و علایم آن

فقر آهن یکی از مشکلاتی است که در اثر کمبود آهن در خون حاصل می گردد. آهن در تمام مواد غذایی حتی در آب آشامیدنی نیز وجود دارد.

0

فقر آهن یکی از مشکلاتی است که در اثر کمبود آهن در خون حاصل می گردد . در فندق ، گردو ، توت فرنگی ،سیب قرمز ، میوه زیتون ، خرما ، انجیر ، زرده تخم مرغ ، جگر ، دل و قلوه ، اسفناج و میوه های دیگر آهن فراوان است . آهن در تمام مواد غذایی حتی در آب آشامیدنی وجود دارد . به طوری که بعضی از آب ها به مقدار ۵ میلی گرم در لیتر حاوی آهن می باشد .

آهن برای ادامه حیات انسان لازم و ضروری است و فقر آهن برای انسان مشکل ساز است . زیرا آهن یک هسته مرکزی تشکیل می دهد به نام Heme که اکسیژن را در بدن حمل و نقل می کند و رنگ قرمز گلبول های خون انسان بخاطر وجود همین ماده است . در این مقاله کم خونی ناشی از فقر آهن مورد بررسی قرار می دهیم.

کم خونی ناشی از فقر آهن

مقدار آهن در بدن مردان به ازاء هر کیلوگرم وزن ۵۰ میلی گرم و در زنان ۳۵ میلی گرم است . این مقدار بر حسب نوع تغذیه، دفع آهن مقدار خونریزی در زمان قاعدگی و بعد از زایمان کاهش می یابد .

آهن در بدن انسان شامل دو جزء است : جزء ضروری شامل ۷۰ درصد و جزء غیر ضروری شامل ۳۰ درصد

۱-جزء ضروری در ساختمان رنگ دانه گلبول قرمز (هموگلوبین ۸۵% ) رنگ دانه گوشت ( میوگلوبین ۵ % که برای متابولیسم عضله اکسیژن را ذخیره می کند ) و آنزیم ها (سیتر کرمها ، پراکسیداز ، کاتالاز و غیره ۱۰ % ) به کار می رود .

۲- جزء غیر ضروری که آهن ذخیره است بیشتر در کبد ، طحال و مغز استخوان ذخیره می شود (به شکل فریتین و هموسیدرین).

فقر آهن قبل از هر چیز باعث نقصان هموگلوبین می شود که به صورت کم خونی جلوه می کند و زیادی آهن هنگامی اتفاق می افتد که به صورت دارو خوراکی یا تزریقی در مصرف آهن افراط شود .

فقر آهنعلت کم خونی ناشی از فقر آهن

کم خونی که در نتیجه فقر آهن باشد به علل زیر ممکن است بروز کند .

۱-نقص در رژیم غذائی (افراط در مصرف غلات و کمبود پروتئین حیوانی)

۲- خاک خوری و اختلال گوارشی که موجب نقصان جذب آهن شود مانند ورم معده و کمبود اسید کلرئیدریک (گاستریت آتروفیک و آکلرئیدری ) درباره خاک خوری و کمبود آهن فعلا عقیده دانشمندان براین است که خاک بلعیده شده در روده باعث رسوب ترکیبات نامحلول آهن می شوند و لذا کمبود آهن و در نتیجه کم خونی بروز می کند .

۳- خونریزی از بینی ، دهان ، بواسیر ، وجود انگل های خون خوار ، در زن ها زایمان های مکرر یا قاعدگی بیش از حد طبیعی.

توجه :

در زن ها اگر قاعدگی بیش از ۵ روز طول بکشد و یا اگر دفع لخته های خونی بزرگ مشاهده گردد و یا اگر در یک ماه بیش از یک مرتبه قاعده شوند، خونریزی عادت ماهیانه بیش از حالت طبیعی است و ممکن است عوارض فقر آهن و کم خونی پدیدار گردد .

در بیمارانی که کم خونی فقر آهن دارند گلبول های قرمز خون شان رنگ پریده است ، ولی اندازه گلبول ها ممکن است طبیعی یا کوچکتر باشند . آهن پلاسما کمتر از ۵۰ میکروگرم در ۱۰۰ میلی لیتر است .

علایم کم خونی ناشی از فقر آهن

بیمار احساس خستگی می کند . در مقابل یک کار کوچک احساس ناتوانی و خستگی بسیار شدید و حتی احساس مرگ می نماید . به زندگی بی میل و بدبین می شود .ضعف ، سستی و سرگیجه دارد . رنگش پریده است و در هنگام کار نفس تنگی پیدا می کند بعضی از بیماران احساس می کنند که انگشتان دست و پای شان بسیار سرد است و یا اصولا در مقابل هوای مطبوع احساس سرما می کنند، در اندام های شان احساس گزگز یا مور مور می نمایند ، اسهال یا یبوست ممکن است وجود داشته باشد .

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.