گیاه توت روباهی چه خواصی در سلامتی بدن دارد؟

از مهم‌ ترین استان‌ هایی که در ایران می‌توانید در آن گیاه توت روباهی را مشاهده کنید، فارس و اردبیل می‌باشد. ارتفاع این گیاه تا یک متر می رسد.

0

توت روباهی گیاهی بوته‌ ای و چند ساله است که به خانواده گلسرخیان تعلق دارد. این گیاه در بیشتر قسمت‌ های اروپا یافت می‌شود اما مشاهدات حاکی از آن است که توت روباهی بومی قسمت‌ های جنوب غربی آسیا می‌باشد. از مهم‌ ترین استان‌ هایی که در ایران می‌توانید در آن گیاه توت روباهی را مشاهده کنید، فارس و اردبیل می‌باشد. ارتفاع این گیاه تا یک متر می رسد و ساقه‌ هایی ضخیم، کرک دار و سبز مایل به قرمز دارد.

از آن جایی که روباه‌ ها از میوه‌ های این گیاه استفاده می‌کنند، بدان توت روباهی گفته می‌شود. ما در این مقاله سعی می‌کنیم شما را با خواص این گیاه آشنا کنیم.

خواص توت روباهی:

استفاده از برگ‌ ها و میوه‌ های این گیاه برای مصارف غذایی بسیار شناخته شده می‌باشد و از مهم‌‍ ترین آن ها می‌توان به مربای توت روباهی و شربت آن اشاره کرد. در کنار مصارف غذایی، این گیاه خواص دارویی زیادی نیز دارد.

دمنوش‌ های دست ساز این گیاه یکی از مواردی هستند که می‌توانند به شما در درمان سوختگی‌ ها و گرفتگی‌ های عضلانی کمک کنند. درست مانند دیگر اعضای خانواده گلسرخیان، این توت نیز سرشار از ویژگی‌ های آنتی اکسیدانی، ضد عفونی کننده و آنتی باکتریال است. هم چنین کارشناسان تغذیه دریافتند مقادیر بالایی عنصرهای با ارزش مانند آهن، فولات، روی و منگنز در این گیاه وجود دارد.

خواص آنتی اکسیدانی

یکی از مهم‌ ترین خواص این گیاه داشتن ویژگی‌ های آنتی اکسیدانی است. تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از ۱۰۰ گونه مختلف آنتی اکسیدان در این توت وجود دارد. آنتی اکسیدان‌ های فنولیک موجود در توت روباهی، از جمله لوتئین، زاکسنتین و تیمونین، باعث نابودی و حذف رادیکال‌ های آزاد در سراسر بدن می‌شوند.

رادیکال‌ های آزاد مواد خطرناک متابولیسم سلولی هستند که می‌توانند به وسیله آپوپتوز یا جهش خود به خود، سبب ایجاد آسیب‌ های جدی به سلول‌ های سالم بدن شوند. این آنتی اکسیدان‌ ها باعث جلوگیری از استرس اکسیداتیو در اندام های شما، و هم چنین مسیرهای عصبی، قلب، چشم و پوست می شوند.

توت روباهیبهبود گردش خون

یکی از مهم‌ ترین خواص این گیاه که بسیار شناخته شده نیز می‌باشد، بهبود گردش خون است. یکی از فاکتورهای اصلی گردش خون در بدن، تکثر سلول‌ های قرمز می‌باشد چرا که این سلول‌ ها هستند که اکسیژن و مواد غذایی را از طریق جریان خون در بافت‌ های بدن منتقل می‌کنند. هر چه تعداد این سلول‌ ها بیشتر باشد، خون بهتر در بدن شما جریان پیدا می‌کند.

بدن شما برای ساخت این سلول‌ ها به آهن نیاز دارد. همان طور که اشاره شد توت روباهی یکی از منابع غنی آهن به شمار می‌رود و در نتیجه مصرفش می‌تواند به شما در بهبود گردش خون کمک کند.

تقویت سلامت چشم

از گذشته اعتقاد بر این بوده که مصرف میوه‌ های این گیاه باعث افزایش قدرت بینایی می‌شود. در سال‌ های اخیر آزمایشات زیادی در این زمینه انجام شده که نتایج نشان می‌دهد توت روباهی دارای مقادیر قابل توجه‌ای ویتامین A می‌باشد. این ویتامین عملکردی آنتی اکسیدانی دارد و سلول‌ های چشم شما را از شر آسیب‌ های استرس اکسیداتیو رادیکال‌های آزاد حفظ می‌کند.

بیشتر دانشمندان هم عقیده هستند که کاروتنوئید‌ها، اصلی‌ترین عامل در سلامتی چشم می‌باشند و می‌توانند خطر ابتلا به مشکلاتی نظیر دژنراسیون ماکولا و آب مروارید را کاهش بدهند.

مراقبت از قلب

مشکلات قلبی یکی از خطرناک‌ ترین بیماری‌ های مزمن می‌باشند که در طول سال جان هزاران نفر را می‌گیرند. به همین دلیل، تقویت سلامت قلب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

استفاده از این گیاه می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند. ترکیبی غنی از آنتی اکسیدان‌ ها، ویتامین‌ ها و مواد معدنی مانند پتاسیم و منگنز باعث شده تا توت روباهی یکی از مواد غذایی درجه یک برای سلامت قلب محسوب شود.

پتاسیم یک وازودیلاتور است به این معنی که می‌تواند با کاهش فشار استرس بر سیستم قلب و عروق به آرام کردن رگ‌ های خونی و کاهش فشار خون کمک کند. این موضوع باعث جلوگیری از آترواسکلروز و سکته مغزی می‌شود.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.