خواص گل انگشتانه در طب سنتی و فواید آن در درمان بیماری ها

گل انگشتانه از جمله گیاهان دارویی می باشد که کار کردن با آن و تجوزش نیازمند دانش و اطلاعات زیادی می باشد. این گیاه از تیره گل میمون می باشد.

0

گل انگشتانه از جمله گیاهان دارویی می باشد که کار کردن با آن و تجوزش نیازمند دانش و اطلاعات زیادی می باشد. چرا که اگر بیشتر از مقدار مورد نیاز تجویز و مصرف شود ، می تواند باعث بروز مشکلات بسیاری جدی شود . این گیاه از تیره گل میمون می باشد.  این گیاه دو ساله است که ارتفاعش از ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی متر متغیر است .

گیاه گل انگشتانه بومی ایران نمی باشد و شما نمی توانید جایی را پیدا کنید که این گل به صورت طبیعی روییده باشد . البته به خاطر خواص گل انگشتانه ، بسیاری از افراد اقدام به کاشت آن می کنند .

خواص گل انگشتانه:

درمان نارسایی قلبی

یکی از مهم ترین موارد استفاده از گل انگشتانه در طب سنتی ، درمان نارسایی های قلبی می باشد . تا سال ها پزشکان سنتی به توصیه زکریا رازی از این گیاه برای درمان بیمارانی که دچار بیماری های قلبی بوده اند استفاده می کردند . تا سال ۲۰۰۵ پزشکان مدرن اعتقادی به استفاده از این گل نداشتند تا این که طبق آزمایش های جدید ثابت شد که این گل دارای گلیکوزید هایی مثل digitoxin و digoxin می باشد که برای درمان نارسایی های قلبی بسیار مفید می باشند .

درمان هیپرتروفی (به انگلیسی: Hypertrophy) و یا پُرسازی

این بیماری که در طب سنتی به پرسازی نیز مشهور بوده است ، سبب می شود تا بزرگ شدن بافت ها و اندام به دلیل حجیم شدن یاخته ها آن بافت ، صورت بگیرد . معمولا در این حالت یاخته های بافت آب و خوراک بیشتری جذب می کنند .

استفاده از برگ های گل انگشتانه یکی از راه هایی است که می تواند بر این بیماری فائق بیاید . البته ذکر این نکته لازم است که این خاصیت گل انگشتانه توسط پزشکان طب سنتی یونانی کشف شده است و سپس پزشکان ایرانی نیز از آن استفاده کردند .

گل انگشتانهادرار آور

گیاه انگشتانه دارای برگ های زیبای ارغوانی رنگ می باشد که به همین دلیل از آن برای مصارف زینتی نیز استفاده می شود .

این برگ ها دارای مقادیر زیادی دیجیتال هستند . دیجیتال موجود در این برگ ها خواص بسیاری دارد . یکی از مهم ترین خواص دیجیتال ، اداری آوری آن می باشد .

برای کسانی که مشکل در تولید ادرار دارند ، استفاده از برگ های گل انگشتانه توصیه می شود . البته باید دقت کنید که حتما باید این مصرف زیر نظر پزشک متخصص صورت بگیرید . این گل به شدت سمی نیز می باشد و اگر محتاط نباشید ، منجر به بروز مشکلات خطرناکی می شود .

درمان ذات الریه

در میان دست نوشته های طبیب معروف یونانی آگوستوس سزاروس ، برای درمان ذات الریه از گلبرگ های گل انگشتانه استفاده می شده است . به همین منوال پزشکان تا سال ۱۹۱۰ از این گیاه برای درمان این بیماری استفاده می کردند بدون این که بدانند دقیقا این گل چگونه باعث بهبود بیماری می شود تا اینکه بالاخره در سال ۱۹۱۰ دانشمندان فهمیدند که خواص دیجیتال موجود در برگ های این گیاه است که منجر به درمان ذات الریه می شود .

عوارض گل انگشتانه

همان طور که در مورد خواص گل انگشتانه حرف زدیم ، باید به عوارض آن نیز استفاده کرد . این گل در دسته گیاهان سمی قرار می گیرد . یعنی تنها یک رده پایین تر از گیاهان خیلی سمی .

اگر از قسمت های اشتباه این گل استفاده کنیم ، عوارض فراوانی را تجربه خواهیم کرد که از جمله مهم ترین آن ها می توان به تهوع ، استفراغ ، دل پیچه ، اسهال ، گلو درد ، خارش های موضعی ، سرگیجه ، سر درد و در بعضی موارد مشکلات قلبی اشاره کرد . به همین دلیل است که استفاده از این گیاه تنها باید با مشورت پزشک و هم چنین دقیقا به همان میزانی که توصیه شده است استفاده کنیم .

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.