برای پیشگیری از دیابت چه کارهایی باید انجام دهیم؟

در بدن برخی افراد ممکن است اختلال متابولیک (سوخت و ساز) ایجاد شود که این اختلال را Diabetes Mellitus (بیماری قند) یا Diabetes (دیابت) می نامند.

0

در بدن برخی افراد ممکن است اختلال متابولیک (سوخت و ساز) ایجاد شود که این اختلال را Diabetes Mellitus (بیماری قند) یا Diabetes (دیابت) می نامند. افرادی که به بیماری دیابت مبتلا می شوند بدن شان دیگر توانایی تولید هورمون انسولین را ندارد.انسولین توسط ساز و کارهای گوناگون, قند خون بدن را پایین می آورد و نقش اصلی اش همین است.

از بین افرادی که از مشکل دیابت خود مطلع می‌شوند، کمتر از نصف‌ شان برای جلوگیری از بیماری دست به اقدامات لازم می‌زنند. اما شما نباید یکی از آن ها باشید. در این بخش قصد داریم با ارائه چند عادت خوب به شما یاد بدهیم که با علائم دوره پیش از دیابت مقابله کنید.

۱. حواس تان به ترازو باشد.

کاهش وزن حتی به صورت جزئی نقش قابل‌ توجهی در کاهش خطر بروز این بیماری دارد. حتی افراد بسیار چاق نیز با کاهش ۵ درصد از وزن، ۷۰ درصد کمتر احتمال دارد به دیابت مبتلا ‌شوند. اگر وزن شما ۸۰ کیلوگرم باشد، کافی است ۴ کیلو وزن کم کنید تا در امان باشید.

۲. پیش‌ غذای مناسب انتخاب کنید.

خوردن سبزیجات با سرکه قبل از غذای اصلی باعث کنترل سطح قند خون در بدن شما می‌شود. بر اساس مطالعه محققان دانشگاه ایالتی آریزونا، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ یا کسانی که مقاومت به انسولین دارند، اگر ۲ قاشق غذا خوری در روز سرکه مصرف کنند، سطح قند خون‌ شان به شکل قابل‌توجهی کاهش خواهد یافت. در واقع، تاثیر سرکه شبیه دارو هایی است که با هدف کاهش سطح قند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پیاده روی۳. ماشین را در پارکینگ بگذارید.

تا می‌توانید پیاده‌ روی کنید. حتی اگر وزن کم نکنید، با پیاده‌ روی سالم‌ تر خواهید بود. بر اساس یک مطالعه فنلاندی، افرادی که ۴ ساعت در هفته یا حدود ۳۵ دقیقه در روز ورزش می‌کنند، تا ۸۰٪ کمتر دچار دیابت می‌شوند، حتی اگر وزن کم نکنند. بر اساس این مطالعه، مشخص شد خانم‌ هایی که بیش از یک بار در هفته ورزش می‌کنند، ۳۰ درصد کمتر دچار دیابت می‌شوند.

محققان چینی نیز دریافتند افرادی که قند خون بالایی دارند، با انجام تمرینات ورزشی ۴۰ درصد کمتر در معرض خطر خواهند بود.

۴. غلات‌ شناس خوبی باشید.

انتخاب غلات مناسب به کاهش وزن و تثبیت سطح قند خون در بدن کمک می‌کند. مصرف غلات کامل با کاهش نرخ سرطان سینه، دیابت نوع ۲، فشار خون بالا و سکته مغزی همراه است. از این رو، محققان غلات را به عنوان یکی از بهترین منابع نجات‌ بخش می‌شناسند.

بنابراین، بهتر است از وجود فیبر کافی در محصول خریداری‌ شده اطمینان یابید. برای این کار کافی است برچسب روی محصول را بخوانید. اما باید دقت کنید. فیبر موجود در برخی از محصولات تحت‌ الشعاع شکر، چربی یا کلسترول بالای موجود در آن محصول قرار دارد.

شناسایی منبع فیبر نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بنابراین باید فهرست مواد تشکیل‌دهنده محصول را به دقت بخوانید تا منبع فیبر را شناسایی کنید. ارزن، گل تاج خروس، کوینولا، جو و غلات کامل، سرشار از فیبر هستند. در صورت مشاهده غلات تصفیه‌ شده از مصرف آن محصول خودداری کنید.

۵. جلوی هوس قهوه را نگیرید.

اگر از طرفداران قهوه هستید، جلوی علاقه‌ تان را نگیرید. این نوشیدنی ممکن است جلوی دیابت را بگیرد. محققان دریافتند که نوشیدن قهوه به صورت روزانه, خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را به میزان ۲۹% تا ۵۴% کاهش می‌دهد.

قهوه، منبع کافئین است و نوع بدون کافئین آن تاثیری ندارد. محققان بر این باورند که کافئین به افزایش سوخت و ساز بدن کمک می‌کند. هم چنین حاوی پتاسیم، منیزیم و آنتی‌ اکسیدان‌ هایی است که به جذب قند توسط سلول‌ ها کمک می‌کنند.

دیابت۶. فست‌ فود را فراموش کنید.

شاید گاهی هوس فست‌ فود کنید؛ اما این هوس ممکن است در طولانی‌ مدت به یک عادت  همیشگی تبدیل شود و شما را در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دهد. بسیاری از غذا های فست‌ فودی حاوی چربی‌ های ترانس ناسالم و کربوهیدرات‌ های تصفیه شده هستند که ممکن است خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهند. هم چنین ممکن است با خوردن آن ها تا پایان عمرتان اضافه وزن داشته باشید.

۷. روی زندگی‌ تان ادویه بپاشید.

دارچین کمک می‌کند که قند خون بالای تان را مهار کنید. محققان آلمانی ۶۵ فرد بزرگسال مبتلا به دیابت نوع ۲ را مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند کسانی که ۳ بار در روز به مدت ۴ ماه کسپول دارچین یا دارونمای مربوطه را دریافت می‌کردند، با کاهش ۱۰ درصدی قند خون خود مواجه شدند. می‌پرسید چرا؟ ترکیبات موجود در دارچین باعث فعال شدن آنزیمی می‌شوند که گیرنده‌ های انسولین را در بدن فعال می‌سازد. ادویه‌ جات شیرین نیز به کاهش کلسترول و تری‌گلیسیرید کمک می‌کنند.

۸. هر روز ریلکس کنید.

استرس مزمن می‌تواند سطح قند خون شما را افزایش دهد. وقتی دچار استرس هستید، بدن‌تان آماده واکنش است. این آمادگی باعث می‌شود که قلب‌تان سریع‌تر بزند. در نتیجه، سطح قند خون شما به سرعت افزایش می‌یابد. وقتی بدن تحت فشار باشد، با افزایش سطح قند خون، خود را برای هرگونه عملی آماده می‌سازد. اگر سلول‌های بدن شما به انسولین مقاوم شوند و سطح قند خون‌تان بالا برود، دیگر قادر به انجام هیچ کاری نخواهید بود. خبر خوب این است که بر اساس مطالعه انجام شده در دانشگاه دوک، انجام تمرینات آرامش‌بخش و استفاده از تکنیک‌های مدیریت استرس به کنترل سطح قند خون در شما کمک می‌کند.

خواب خوب و دیابت۹. استراحت شبانه را فراموش نکنید.

خوابیدن یک مزیت بزرگ دارد و آن جلوگیری از ابتلا به دیابت است. مطالعه محققان دانشگاه ییل روی ۱.۷۰۹ مرد نشان می‌دهد کسانی که به طور منظم، کمتر از ۶ ساعت در روز می‌خوابند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند؛ از سوی دیگر، کسانی که بیش از ۸ ساعت در روز می‌خوابند، سه برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند. مطالعات قبلی روی زنان نیز بر این نتایج صحه می‌گذارند. وقتی زیاد می‌خوابید یا به دلیل آپنه کمتر از حد نیاز می‌خوابید، سیستم عصبی شما در حالت آماده‌باش می‌‎ماند. در نتیجه، عملکرد سیستم عصبی با هورمون‌های تنظیم‌کننده سطح قند خون تداخل پیدا می‌کند.

۱۰. یک دوست خوب پیدا کنید.

با توجه به مطالعه منتشر شده در مجله دیابت، گفته می‌شود خانم‌هایی که تنها زندگی می‌کنند در مقایسه با خانم‌هایی که متاهل‌اند، ۲.۵ برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند. محققان در مطالعات خود به بررسی نقش وضعیت تاهل در پیشرفت اختلال تحمل گلوکز به سمت دیابت پرداختند. آنها از ۴۶۱ خانم ۵۰ تا ۶۴ سال برای این مطالعه استفاده کردند. نتایج آنها نشان می‌دهد خانم‌هایی که تنها زندگی می‌کنند، خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت دارند. اما اگر تنها زندگی می‌کنید، نیازی به ترسیدن نیست. شیوه زندگی این خانم‌ها می‌تواند گویای همه چیز باشد. آنهایی که تنها زندگی می‌کنند، معمولا بیشتر به سمت دخانیات و مواد مخدر می‌روند. احتمال پیروی از رژیم‌های غذایی ناسالم نیز در این خانم‌ها به مراتب بیش از خانم‌های متاهل است.

۱۱. یک آزمایش خون ساده بدهید.

بسیاری از علائم دیابت خاموش و پنهان‌اند. یک آزمایش خون ساده می‌تواند نشان دهد که آیا قند خون شما در سطح بحرانی است یا خیر. افرادی که در دوره پیش از دیابت قرار دارند، سطح قند خون‌شان نسبتا افزایش دارد و در عرض ۱۰ سال به بالاترین سطح خود می‌رسد. دانستن سطح قند خون کمک می‌کند که در مسیر درست گام بردارید و از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید. ورزش منظم و اعمال چند تغییر ساده در شیوه زندگی نیز نقش قابل‌توجهی در کاهش سطح قند خون شما دارد. رعایت این نکات شما را از مصرف دارو بی‌نیاز خواهد کرد.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.