کراتینه مو چیست و چه عوارض خطرناکی برای سلامتی پوست و مو دارد؟

کراتینه مو یکی از روش های صاف کردن موها در سالن های زیبایی است که توسط محصول صاف کننده کراتین به صاف و لخت کردن موهای وز دار و صدمه دیده پرداخته می شود.

0

کراتینه مو یکی از روش های صاف کردن موها در سالن های زیبایی است که توسط محصول صاف کننده کراتین به صاف و لخت کردن موهای وز دار و صدمه دیده پرداخته می شود.

این روش که یکی از پر هزینه ترین روش ها برای صاف کردن موها است خالی از ضرر و زیان برای موها و به طور کلی برای سلامتی نیست و جهت روشن تر شدن این موضوع و انتخاب صحیح یا غلط بودن این روش صاف کننده مو به تشریح صفر تا صد کراتینه مو می‌پردازیم.

ماده کراتین و کراتینه مو:

قبل از هر چیز باید بگوییم که کراتین به نوعی پروتئین گفته می شود که به طور طبیعی در مو، ناخن و دندان‌ها وجود داشته و در مورد موها وظیفه استحکام کوتیکول مو و شفافیت و درخشندگی موها را بر عهده دارد. این ماده در موهای فر یا مجعد به میزان کمتری وجود داشته بنابراین کاملا قابل درک است که چرا موهای فر شفافیت و لطافت موهای صاف و ابریشمی را دارا نیست.

از طرفی افرادی که مدام و به صورت مکرر از انواع رنگ مو یا دکلره استفاده می کنند کوتیکول موهای شان دچار آسیب شده و کراتین طبیعی موجود در دیواره موها را از بین می برند. در چنین صورتی با دیدن تبلیغات سالن های آرایشی درباره این روش صاف و لخت کردن موها، ترغیب به کراتینه مو می شوند غافل از این که این روش به هیچ عنوان برای سلامت موها و بدن مناسب نیست و ممکن است پس از انجام کراتینه مو دچار عوارض پس از آن شوند، چرا که در فرمولاسیون مواد کراتینه مو از ماده فرمالدئید که گازی تند است استفاده شده و این ماده بسیار خطرناک و سرطان زا است.

بد نیست بدانید که کراتینه مو در اروپا و کانادا ممنوع است و در آمریکا هشدارهای جدی نسبت به انجام این روش از احیاء موهای آسیب دیده وجود دارد.

درباره فرمالدئید یا متانال

فرمالدئید یا متانال گازی است با بوی تند و زننده و کوچک ترین عضو از خانواده آلدئید به شمار می آید، این گاز بخارات سمی دارد و سرطان زاست. از ماده فرمالدئید به عنوان محلول ضدعفونی کننده برای از بین بردن باکتری ها استفاده می شود. این ماده غالبا به حالت محلول آبی ۳۷% به نام فرمالین موجود است.

دوام و ماندگاری کراتینه مو

معمولا تبلیغات سالن های آرایش این طور می گوید که کراتینه مو برای ماه ها تاثیر لخت و خوش حالت موها را خواهد داشت اما واقعیت این است که این روش صاف کننده مو بیش از ۲ الی ۳ ماه دوام نداشته و در مواردی دیده شده که حتی پس از چند هفته وزی و بد حالتی موها به علاوه عوارض ناشی از کراتینه مو بازگشته است. مواد مورد استفاده در این روش با صافی ژاپنی مو تفاوت داشته و هم چنین تاثیری متفاوت از آن بر روی موها باقی خواهد گذاشت.

کراتینه موروش انجام کراتینه مو

روش انجام کراتینه مو به این ترتیب است که موها شامپو شده و خیسی آن گرفته می شود و در حالتی که موها هم چنان نم دار است محلول صاف کننده کراتینه مو با فاصله نیم سانتی از ریشه موها به تمام طول ساقه مو مالیده شده و سپس براشینگ می شود، در حالی که هنوز ۲۰ درصد از رطوبت روی موها باقی است شروع به اتو کشی موها جهت مهر و موم کردن ماده کراتینه بر روی موها می کنند.

عمل اتو کشی در هر دسته از موها ۱۰ بار تکرار شده و همین عمل باعث درصدی از سوختگی یا آسیب جدی به موها خواهد شد، پس از انجام کراتینه موها در سالن های آرایشی از ماسک موها یا ویتامینه های مختلف جهت پاک کردن فرمالدئید از روی موها استفاده می کنند اما به یاد داشته باشید که این ماده هرگز به طور کامل از روی موها پاک نشده و درصدی از ضرر و زیان را به موها و بدن شما وارد می‌کند.

فرمالدئید باقی مانده بر روی موها حتی پس از گذشت مدت ها از انجام کراتینه مو می تواند در اثر حرارت سشوار یا اتوی مو مجددا فعال شده و آسیب زا باشد، حتی بهترین مواد کراتینه با عنوان برزیلی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

نکات مهم در انجام کراتینه مو

به یاد داشته باشید که خانم های باردار به هیچ عنوان نباید از این روش استفاده کنند و این روش برای آن ها ممنوع است. از طرفی حتی نباید در سالنی که این عمل در حال انجام شدن است حضور داشته باشند چرا که یک بار دیگر تاکید می کنیم که حتی استنشاق گاز فرمالدئید خطرناک است.

از طرفی آرایشگرانی که به انجام کراتینه مو می پردازند بیش از همه در معرض خطر هستند، بنابراین نباید بدون ماسک ایمنی صورت اقدام به انجام آن نمایند. هم چنین کراتینه مو می تواند باعث ایجاد واکنش آلرژیک در پوست افراد شود که معمولا با نقاط قرمز رنگ در پوست یا احساس خارش و سوزش در موضع همراه است.

افرادی دارای سوابق هرگونه آلرژی بهتر است از انجام کراتینه مو صرف نظر کنند. افرادی که سابقه آسم تنفسی دارند نیز از این قاعده مستثنی نیستند. استنشاق گاز فرمالدئید می تواند به بروز عوارضی نظیر سرفه، خارش گلو، آبریزش و قرمزی شدید چشم و بینی منجر شود و ادامه پیدا کند.

کراتینه مومراقبت بعد از کراتینه مو

پس از کراتینه موها به مدت ۵ روز نباید موها را شست و شو داد یا حتی خیس کرد چرا که تاثیرات مواد صاف کننده را خنثی خواهد کرد. حتی نباید موها را جمع کرد یا بست چرا که در طی این مدت موها قابلیت شکل پذیری بالایی دارند و می توانند هر شکلی را به خود بگیرند.

مضرات کراتینه مو

اولین خطر کراتینه مو همان طور که قبلا گفتیم خطر سرطان‌ زای گاز فرمالدئید است که حتی پس از گذشت زمان نیز به طور کامل از روی موها پاک نخواهد شد، دومین عارضه کراتینه مو شروع ریزش مو از ریشه است که بلافاصله پس از اولین شست و شوی سر اتفاق می افتد و ادامه خواهد داشت و در صورت شدت یافتن برای درمان باید به متخصص پوست و مو مراجعه نمود.

نکته بعدی نازک شدن قابل ملاحظه موها پس از کراتینه مو است که به خودی خود می تواند باعث بروز معضلات و ناراحتی هایی شود و در نهایت نتیجه نامطلوبی که بسیاری از افراد از این روش گرفته اند یعنی دوام چند هفته ای و پس از آن مجددا با مشکل موهای وز شده و گره دار روبرو می شوند.

سخن نهایی

پس از شرح کامل کراتینه مو و بر شمردن عوارض ریز و درشت آن به عنوان سخن آخر به شما توصیه می کنیم برای حل کردن یک مشکل بزرگ متوسل به مشکل بزرگ تری نشوید.

موهای آسیب دیده توسط انواع دکلره یا رنگ های شیمیایی به اندازه کافی دچار مشکلات و ناراحتی های مختلف هستند و دیگر نیازی به خطرات جدی تری هم چون گاز فرمالدئید ندارند. بنابراین خواهش ما از شما این است: اگر از مشکل شکنندگی یا تخریب کامل موها به وسیله انواع مواد دکلره یا رنگ مو رنج می برید اندکی فرصت به موهای خود بدهید تا به حالت طبیعی سیر ترمیم خود را طی کنند و با رشد مجدد به احیای خود بپردازند. طولی نمی کشد که موهای آسیب دیده شما دوباره رشد خواهند کرد و شادابی و لطافت خود را باز می یابند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.