نکاتی در رابطه با مراقبت های بارداری

بدن خانم باردار بیشتر از زمان معمول به مواد مغذی نیاز دارد. بنابراین بسیار مهم است که چه در دوران بارداری و چه قبل از آن به رژیم غذایی خود بیشتر بیندیشد.

0

بدن خانم باردار بیشتر از زمان معمول به مواد مغذی نیاز دارد. بنابراین بسیار مهم است که چه در دوران بارداری و چه قبل از آن به رژیم غذایی خود بیشتر بیندیشد و برای این امر باید تحت مراقبتهای پزشکی قرار گیرد تا هم از سلامت خود و همچنین جنین اطمینان حاصل نماید.

در حدود ۵۰ درصد از عواملی که منجر به زایمان کودکی ناتوان و ناقص میشود، مربوط به دوران حاملگی است لذا به محض اطلاع از بارداری باید اولین ویزیت را انجام دهید و در این ویزیت شرح حال دقیق و کاملی از وضعیت خود را برای پزشک تشریح نمایید و تحت معاینه کامل بدن قرار گیرید.

یکی از نخستین علائمی که بعد از بارداری رخ می دهد و باید مورد توجه قرار گیرد دل بهم خوردگی است که ما آن را ویار می نامیم که اگر شدت این دل بهم خوردگی زیاد باشد برای مادر و جنین حادثه ساز خواهد بود. بنابراین باید قبل از اینکه به این بیماری دچار شوید باید به فکر جلوگیری از آن باشید.

استفراغ صبحانه و دل بهم خوردگی زمان آبستنی نتیجه کمیِ ویتامینهای گروه B مخصوصا B۱ و B۶ می باشد و علت آن این است که در اثر بزرگ شدن رحم، در معده اختلالاتی پیدا می شود و باکتریهای مولد ویتامین B از عمل باز می مانند بنابراین خوردن این ویتامینها مانع این عوارض میگردد.

یکی دیگر از موادی که برای جلوگیری از ویار اثر معجزه آسا دارد سیرابی و شیردان است که علاوه بر داشتن مقادیر زیادی ویتامین B موادی مفید برای معده نیز دارد. خوردن شیر و فرآورده های آن بخصوص ماست و پنیر تازه و جوانه گندم و برنج همراه با چلتوک نیز مفید است زیرا همه این مواد حاوی مقدار زیادی ویتامین گروه B هستند.

 

برنامه استاندارد ویزیتهای دوران بارداری

  • از هفته اول تا هفته ۳۲ هر چهار هفته یک بار
  • از هفته ۳۲ تا هفته ۳۶ هر دو هفته یکبار
  • از هفته ۳۶ تا زایمان هر هفته یک بار

در این ویزیتها افزایش وزن، فشار خون، اندازه رحم و یاخته های رحمی و شکمی ثبت می شود. تا با توجه به این عوامل دستورات غذایی و دارویی مناسب در اختیار مادر قرار گیرد تا بتواند دوران بارداری را به سلامتی پشت سر نهاده و زایمان آسان داشته و صاحب فرزند سالم و زیبا شود.

 

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.