برای رهایی از تیرگی و گودی زیر چشم چه کارهایی باید انجام دهیم؟

برای برخی از ما گودی زیر چشم یک مسئله آزاردهنده است.گاهی این حالت، یکی از علائم برخی بیماری ها مثل آلرژی و ضعف است.متأسفانه در بسیاری موارد علت ژنتیکی دارد.

0

حتماً تاکنون در پوست زیر چشم خود یا دیگران تغییر رنگ دیده اید. برای برخی از ما گودی زیر چشم یک مسئله آزاردهنده است. گاهی این حالت، یکی از علائم برخی بیماری ها مثل آلرژی و ضعف است. متأسفانه در بسیاری موارد علت ژنتیکی دارد.

ارثی بودن به این معنا نیست که هیچ راه بیرون رفتی از این مسئله وجود ندارد بلکه با روش هایی که در اینجا آشنا می شوید می توانید اثر ظاهری گودی زیر چشم را کمرنگ کنید و در بعضی موارد می توانید به طور کامل از آن خلاصی یابید.

یازده نکته برای کاهش یا رفع گودی زیر چشم:

۱- آزمایش خون برای درمان گودی زیر چشم

آزمایش خون خود را به پزشک نشان دهید. مشخص کنید که این مورد در خانواده تان سابقه دارد یا نه. غالباً گودی زیر چشم ارثی است. همان طور که گفتیم ارثی بودن به این معنا نیست که برای رهایی از آن هیچ راهی وجود ندارد، بلکه به این معناست که برای کسب کمترین نتیجه هم بایستی تلاش کنید.

گودی زیر چشم ممکن است به علت رسوب کربن سبک باشد که در نتیجه هضم ناقص پروتئین است. هضم ناقص پروتئین ممکن است به علت اسید هیدروکلریک ناکافی در معده باشد. کمبود اسید هیدروکلریک در معده به علت کمبود عمده ویتامین B6 (پیروکسین) و اسید فولیک است. حدود ۳۰ درصد افراد نمی توانند B6 و یا اسید فولیک را جذب کنند و بایستی این مواد از راه های دیگری تامین شود.

۲- تشخیص عوامل آلرژی برای درمان گودی زیر چشم

نشانه شایع آلرژی یا حساسیت تغییر رنگ پوست زیر چشم است. اگر آلرژی مشکل عمده شماست، به راحتی می توانید آن را درمان کنید. یا از عوامل به وجود آورنده اش دوری کنید.

۳-ناحیه دور چشم را آرام کنید.

برای آرام کردن دور چشم، تکه پارچه پنبه ای را مرطوب کنید برای مدت کوتاهی در یخچال قرار دهید و به آرامی در ناحیه حلقه سیاه زیر چشم قرار دهید. چشمان تان را ببندید با انگشت این ناحیه را از روی پارچه مالش دهید. این کار را به دفعات انجام دهید.

خواب کافی۴- خواب کافی داشته باشید.

کاملاً مشخص نشده که چرا خواب ناکافی، سبب ایجاد گودی زیر چشم می شود. اما همه ما اثر کم خوابی در چشمان خود یا اطرافیان مان را به وفور دیده ایم. گودی زیر چشم می تواند نشان دهنده این باشد که میزان خواب و استراحت تان کم است.

با مشاهده کاهش گودی زیر چشم و افزایش ساعت خواب خود، تعیین کنید که چقدر نیاز به خواب دارید (معمولاً ۷ تا ۹ ساعت در شب). اما این زمان در افراد مختلف، متفاوت است. خوابتان را برای دو هفته منظم کنید تا تغییرات حلقه زیر چشم را ببینید.

به یاد داشته باشید الکل و برخی داروها بر روی کیفیت خواب اثر می گذارد، پرهیز از مصرف این فرآورده ها یا مصرف در حد تعادل نتیجه خوبی می دهد. کمبود خواب، با جذب کمتر ویتامین ها در بدن همین طور کاهش عملکرد غده فوق کلیوی (آدرنال) ارتباط نزدیکی دارد. کاهش عملکرد آدرنال سبب کاهش جذب ویتامین B6 می شود در نتیجه گودی زیر چشم اجتناب ناپذیر است.

خواب به تنظیم ویتامین های مورد نیاز بدن بسیار کمک میکند. منیزیم و کلسیم موجود در شیر یا مصرف مکمل های معدنی خوب، عملکرد آدرنال را به حالت عادی باز می گرداند.

بنابراین اگر می خواهید گودی زیر چشم را بشکنید! استرس ها را کم کنید. بیشتر بخوابید. ویتامین ها و مواد معدنی لازم را مصرف کنید تا غده آدرنال تقویت شود.

۵- در حال خواب نیز پوست تان را درمان کنید.

ماسک های شبانه صورت به کاهش پف کردگی یا کاهش تغییر رنگ زیر چشم کمک می کند، این ماسک ها را به صورت دستی نیز می توانید تهیه کنید. لیف حمام را با آب سرد مرطوب کنید، لیف را فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود، کمی قبل از خواب روی چشمان بسته قرار دهید این کار ساده در سرعت درمان مؤثر است.

به یک پزشک طب گیاهی مراجعه کنید اگر مشکل اصلی فقر ویتامینی یا مشکل در جذب مواد معدنی باشد حتماً باید درمان شود. این پزشکان به تسکین و درمان افرادی که بیماری های مزمن دارند کمک می کنند.

۶-از کرم های دور چشم محتوی ویتامین K و A استفاده کنید.

حلقه سیاه ممکن است به علت کمبود ویتامین K باشد. به هر حال تحقیقات اخیر نشان داده که کرم های پوست محتوی این دو ویتامین پف کردگی و تغییر رنگ محسوس در بسیاری بیماران را کاهش داده است. مصرف روزانه و طولانی مدت این کرم ها نتیجه مطلوب را خواهد داد.

سیاهی دور چشم و خیار۷-خیار برای درمان گودی زیر چشم

برشهای گودی خیار را روزانه روی چشمان تان بگذارید خواهید دید پوست از نظر ظاهری باطراوت می شود. چای بسته ای مرطوب یا یک قطعه یخ را در پارچه نرمی بپیچید و روی چشمان تان بگذارید این عمل ورم و تغییر رنگ زیر چشم را کاهش می دهد. بسته های چای یا برشهای حلقه ای سرد و تازه خیار را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی چشم نگه دارید.

۸- از مالیدن چشم ها خودداری کنید.

گاهی مالش و اصطکاک چشم ها باعث حساسیت می شود. مالش، پوست دور چشم را آزرده کرده و ممکن است باعث شکنندگی مویرگ های خونی خیلی ریز پوست شود. که هم پف کردگی و هم تغییر رنگ پوست را به همراه دارد.

۹- رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشید.

روزانه مکمل های ویتامینی لازم را مصرف کنید و مقدار زیادی آب بنوشید. گودی و پف آلودگی اغلب به خاطر کمبود ویتامین K یا ناکافی بودن آنتی اکسیدان هاست. همین طور کمبود ویتامین B12 (که معمولاً به علت کم خونی است) باعث ایجاد گودی زیر چشم می شود. حتماً مقدار زیادی میوه و سبزیجات سبز رنگ بخصوص کلم بروکلی و اسفناج مصرف کنید.

نمک۱۰- مقدار نمک مصرفی را کاهش دهید.

خوردن زیاد از حد نمک باعث می شود بدن آب را در جاهای غیر معمول خود مثل دور چشم نگه دارد که سبب پف کردگی چشم می شود. مصرف زیاد نمک به گردش خون زیان رسانده و باعث می شود رگ های پوست آبی تر به نظر برسند.

۱۱- سیگار نکشید.

سیگار نه تنها تهدیدی برای وریدهای بدن است بلکه ظاهر رگ های خونی زیر پوست را آبی و برجسته تر می کند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.