آیا فرزند قد بلند می خواهید؟! مطالبی در مورد رشد جنین

یکی از عواملی که در رشد جنین تأثیر دارد نژاد است. نژادهای مختلف نه تنها از نظر ساختمان بدن و جثه با یکدیگر تفاوت دارند بلکه زمان بروز پدیده های رشد نیز در آنها متفاوت است.

0

یکی از عواملی که در رشد جنین تأثیر دارد نژاد است. نژادهای مختلف نه تنها از نظر ساختمان بدن و جثه با یکدیگر تفاوت دارند بلکه زمان بروز پدیده های رشد نیز در آنها متفاوت است. به طور مثال بچه های سیاه پوست نسبت به نژاد سفید سریع تر به سن بلوغ می رسند. در بررسی های پراکنده ای که در میان کودکان ایران صورت گرفته، نتیجه گیری شده است که اگر کودکان ایرانی در شرایط بهداشتی و تغذیه ای مناسب قرار گیرند رشد آنها در دو سال اول زندگی مشابه استانداردهای اروپایی و آمریکایی خواهد بود.

در مطالعاتی که کالج سلطنتی پزشکی کودکان در لندن انجام گرفته به این نتیجه رسیده اند که کودکانی که والدینشان با هم اختلاف شدید دارند یا از هم جدا شده اند بیشتر از بقیه همسالان خود دچار کوتاهی قد میشوند همچنین کودکانی که به آهستگی رشد میکنند احتمالا دچار مسایل روانی ناشی از فشارهای روحی هستند که بر زندگی آنان تأثیر دائمی می گذارد.

پژوهشگران علت تمامی تفاوتهای کندی رشد کودکان را در ترشح مواد شیمیایی خاص میدانند که شرایط خارجی و داخلی خانوادگی باعث تغییر در میزان پخش این مواد شده و بر کارکرد دستگاههای مختلف بدن و میزان رشد آنها تأثیر می گذارد. این تاثیر از ماههای چهارم و پنجم بارداری شروع شده و تا زمان بلوغ ادامه خواهد داشت.

 

چگونگی رشد استخوان جنین

در جنین استخوان سازی از ماه پنجم شروع می شود در نتیجه در این زمان نیاز شدید به مواد استخوان ساز دارد. استخوان ترقوه و جمجمه اولین قسمتهایی هستند که آهکی می شوند و سپس استخوانهای بلند و در نهایت ستون مهره ها آهکی میگردند.

یکی دیگر از عوامل که روی رشد جنین تأثیر به سزایی میگذارد ابتلا مادر به بیماریهایی چون ایدز، سرخجه، سیفلیس و مصرف الکل و سیگار و بعضی از داروهای خاص می باشد لذا به طور اکید به مادران آینده توصیه می شود که در زمان بارداری کاملا از این حیث مراقب خود بوده تا اختلالی در رشد جنین آنها صورت نگیرد.

عوامل دیگری که تاثیر زیادی بر روی رشد جنین دارد سن مادر و تعداد زایمانهای اوست. مناسب ترین سن برای بارداری ۲۰ الی ۳۵ سالگی است زیرا در این دوره مادر از لحاظ نیروی بدنی و روانی آمادگی بیشتری برای بارداری دارد و مسئله دیگر اینکه از فرزند چهارم به بعد، به علت کم شدن قدرت بدنی مادر امکان به دنیا آوردن کودکان ضعیف بیشتر خواهد بود.

 

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیات

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.