خواص لوبلیا و تاثیرات آن در درمان مشکلات گوارشی و تنفسی

لوبلیا یک گیاه یک ساله ی گلدار است که با نام تنباکوی هندی نیز شناخته می شود. لوبلیا بومی آسیای شرقی است ولی امروزه در تمام کشور ها یافت می شود.

0

لوبلیا یک گیاه یک ساله ی گلدار است که با نام تنباکوی هندی نیز شناخته می شود. مهم ترین ویژگی این گل های زیبا داشتن گلبرگ های بنفش است. لوبلیا بومی آسیای شرقی است ولی امروزه در تمام کشور های نیم کره شمالی نیز یافت می شود.

خواص لوبلیا از نظر پزشکی بسیار ارزشمند است و به همین دلیل از این گیاه برای قرن ها در طب سنتی چین و هند استفاده می شود. بررسی کتب طبی هم چون الشفا و قانون نشان می دهد که ایرانی ها نیز از این گل اطلاع داشته و از آن برای درمان بسیاری از مشکلات بهره می بردند. در این مقاله شما را با خواص گیاه لوبلیا بیشتر آشنا می کنیم.

خواص لوبلیا:

درمان مشکلات تنفسی

پزشکان بزرگی هم چون ابوعلی سینا و رازی، توصیه کرده اند که عصاره تنباکوی هندی می تواند شما را در مبارزه با بیماری های تنفسی یاری کند.

بررسی ها نشان می دهد که این گیاه سرشار از ویژگی های ضد اسپاسم است و از همین رو می توان از آن برای غلبه بر مشکلاتی مانند برونشیت، آسم، ذات الریه و سرفه استفاد کرد. کافی است تا چند گلبرگ خشک شده این گیاه را خرد کرده و سپس در آب ریخته و بجوشانید. شب ها قبل از این که بخوابید یک لیوان از این دمنوش مصرف کنید تا دستگاه تنفسی سالمی داشته باشید.

بلغم آور

در طب سنتی بلغم را به خلطی سرد و تر که بیشتر در فصول سرد سال رخ می دهد، تعیبر کرده اند. چاقی، سستی، ضعیف شدن حافظه، کم شدن میل جنسی و خواب زیاد از مهم ترین مشکلاتی است که بلغم می تواند ایجاد کند.

امروزه مشخص شده است که بلغم در ایجاد بیماری هایی مانند آلزایمر، سکته، صرع، MS و پارکینسون نقش دارد. خواص لوبلیا به شدت بلغم آور است. این گیاه نه تنها می تواند به مهار التهاب در دستگاه های تنفسی کمک کند، بلکه باعث از بین بردن مخاط و خلط از سینوس ها نیز می شود.

دیابتکنترل دیابت

از دیگر خواص لوبلیا می توان به کنترل دیابت اشاره کرد. کسانی که به دیابت دچار شده اند نمی توانند سطح قند خون خود را کنترل کنند چرا که بدن شان به هورمون انسولین مقاوم شده است. متاسفانه این بیماری در حال افزایش است و از همین رو دانشمندان هر روز به دنبال راه های جدید برای درمان آن می گردند.

تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات موجود در این گیاه می توانند نقشی مانند انسولین داشته باشند و از همین طریق قند خون بدن را در سطح نرمالی نگه دارند. اگر شما دیابت دارید پیشنهاد می کنیم از دمنوش های این گیاه استفاده کنید.

کاهش وزن

بررسی ها نشان می دهد که عصاره این گیاه می تواند به کاهش وزن نیز کمک کند. از قدیم اعتقاد بر این بوده است که تنباکوی هندی باعث کاهش اشتها می شود.

امروزه تحقیقات ثابت کرده است که عصاره این گیاه باعث کاهش ترشح هورمون گرلین می شود. بدن شما با ترشح این هورمون احساس گرسنگی می کند و از همین رو کاهش آن می تواند اشتهای شما را کم کند. علاوه بر این، ترکیبات موجود در این گیاه می توانند سطح متابولسیم را بالا ببرند که این امر می تواند بر روی سوزاندن چربی ها موثر باشد.

لوبلیادرمان مشکلات گوارشی

مشکلات گوارشی به یکی از معضلات جوامع بشری تبدیل شده است. ۵۰ درصد این مشکلات گوارشی به دلیل عواملی مانند استرس و اضطراب رخ می دهند. عصاره لوبلیا می تواند در این زمینه به شدت موثر باشد.

این گیاه می تواند اعصاب شما را آرام کند. در گذشته نیز چای لوبلیا یک روش برای کاهش درد های عصبی مانند میگرن بوده است.

کمک به ترک سیگار

ترک کردن سیگار به اعتقاد بسیاری سخت ترین کار دنیا می باشد. همه می دانند که سیگار مضر است و می تواند تاثیر بسیار خطرناکی بر روی سلامتی شما داشته باشد اما نمی توانند آن را ترک کنند چرا که اعتیاد به نیکوتین خیلی شدید است. این گیاه می تواند شرایط ترک سیگار را برای شما بسیار آسان کند.

تحقیقات نشان می دهد که در این گیاه ماده ای به اسم لوبلین وجود دارد که نقشی مانند نیکوتین در بدن دارد. این ماده می تواند گیرنده های شیمیایی که نیکوتین اشغال می کند را تحریک کند. جالب است بدانید که لوبلین اعتیاد آور نیست و از همین رو مصرفش می تواند به ترک سیگار کمک کند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.