توری ملکه چیست و چه تاثیراتی در سلامتی بدن دارد؟

توری ملکه نوعی درختچه زینتی است که این روز‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر نام‌ های این درختچه می‌توان به افتخار هند و غول پیکر مرجانی اشاره کرد.

0

توری ملکه نوعی درختچه زینتی است که این روز‌ها به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر نام‌ های این درختچه می‌توان به افتخار هند و غول پیکر مرجانی اشاره کرد.

یکی از مهم‌ ترین ویژگی‌ های ظاهری این درختچه، گل‌ های صورتی و خوشبو می‌باشد. مانند بیشتر درختچه‌ های زینتی، توری ملکه نیز به خانواده حناییان تعلق دارد.

این درختچه‌ ها بومی کشور های گرمسیری جنوب آسیایی هستند اما امروزه مناظقه زیادی نسبت به پرورش این گیاهان اقدام کرده‌اند.

این درختچه‌ ها بسیار گران هستند به طوری که هر نهال آن ها به قیمت ۲۰۰ دلار به فروش می‌رسد.تنها استفاده‌ هایی که از این گیاه صورت می‌گیرد، به موارد زینتی خلاصه نمی‌شود.

گیاه شناسان خواص فوق العاده‌ای را برای این درختچه‌ ها در نظر گرفته‌اند. چینی‌ ها اولین کسانی بودند که اقدام به مصرف دارویی از این گیاه کردند. آن ها گلبرگ‌ های این گیاه را جوشانده و از آن دمنوشی درست کردند که قادر بود بسیاری از مشکلات سلامتی را درمان کند.

مطالعات بر روی این گیاه برای قرن‌ ها ادامه داشته است. دانشمندان ژاپنی به نتیجه رسیده‌ اند که این گیاه به دلیل ترکیبات شیمیایی و شگفت انگیز خود قادر به برطرف کردن مشکلات وخیمی هم چون سرطان، دیابت و کولیت می‌باشد. ما در این مقاله سعی می‌کنیم شما را به صورت کامل با خواص این گیاه آشنا کنیم.

خواص توری ملکه:

کاهش وزن

یکی از مهم‌ ترین خواص این گیاه کاهش وزن می‌باشد. متاسفانه این روز‌ها اضافه وزن در حال افزایش است به طوری که بر اساس آمارها از هر ۱۰ ایرانی، ۵ نفر به اضافه وزن دچار هستند. استفاده از مواد طبیعی همیشه باید اولین اولویت شما برای کاهش وزن باشد. توری ملکه یکی از گیاهانی است که به صورت چشمگیری به این موضوع کمک می‌کند.

دانشمندان در طی آزمایش‌ های خود دریافته‌اند که مصرف دمنوش‌ های این گیاه می‌تواند متابولیسم شما را زیاد کند. این امر روند چربی سوزی را افزایش داده و در نتیجه شما کالری بیشتری از دست می‌دهید. علاوه بر این، این گیاه می‌تواند عملکرد هورمونی نیز داشته باشد. در سال ۲۰۱۲ دکتر استیون برندج گزارش داد، توری ملکه به ترشح هورمون سیری کمک می‌کند.

توری ملکهکاهش علائم یائسگی

یکی از معضلاتی که خانم‌ ها با آن رو به رو می‌شوند، یائسگی است. این دوره از زندگی می‌تواند علائم دردناکی مانند گر گرفتگی، تعرق شبانه، خشکی واژن و تغییر در خلق و خو را بوجود آورد. معمولا بیشتر خانم‌ ها برای کاهش این علائم از هورمون درمانی استفاده می‌کنند.

تحقیقات اخیر نشان داده است که این درمان می‌تواند عوارض جانبی بسیاری داشته باشد. جالب است بدانید که برای تنظیم سطح هورمون‌ ها راه‌ های زیادی وجود دارد. یکی از این راه‌ ها استفاده از توری ملکه است. همان طور که در بالا نیز اشاره شد، این گیاه تاثیرات هورمونی دارد. دانشمندان بر این باور هستند که مصرف دمنوش‌ های این گیاه منجر به تنظیم سطح استروژن می‌شود.

کنترل دیابت

دیابت نوعی اختلال متابولسمی است که این روزها در حال فراگیر شدن می‌باشد. متاسفانه هر سال بیش از ۳۰۰ هزار نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست می‌دهند.

همان طور که می‌دانید افرادی که به دیابت مبتلا هستند، نمی‌توانند سطح قند خون را کنترل کنند. بدن این افراد به انسولین مقاومت پیدا کرده و به همین دلیل قند خونشان بالا می‌رود. باز هم، اثر هورمونی این گیاه می‌تواند به ما در این زمینه کمک کند. تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۱ در دانشگاه پزشکی اوساکا ژاپن انجام شد، ثابت کرد که مصرف دمنوش‌ های این گیاه باعث ترشح هورمون انسولین شده و در نتیجه باعث کنترل قند خون می‌شود.

جلوگیری از سرطان

سرطان یکی از خطرناک‌ ترین بیمار‌ی‌ های حال حاضر دنیا است. جالب است بدانید که در بسیاری از جوامع به سرطان، اسمش را نبر می‌گویند.

همان طور که می‌دانید سرطان عبارت است از رشد غیر طبیعی و بیش از اندازه سلول‌های بدن. یکی از مهم‌ ترین عواملی که باعث این رشد سلول‌ ها می‌شود، رادیکال‌ های آزاد هستند. این مواد با اکسیده کردن سلول‌ های سالم بدن، آن ها را به بافت‌های سرطانی تبدیل می‌کنند.

آنتی اکسیدان‌ ها می‌توانند عملکرد این رادیکال‌ ها را خنثی کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که در این گیاه مقادیر بالایی آنتی اکسیدان وجود دارد و به همین دلیل مصرفش می‌تواند به شما در جلوگیری از سرطان کمک کند.

کاهش فشار خون

اگر فشار خون شما از حد مشخصی بالاتر باشد، مشکلات خطرناکی مانند حملات قلبی، تصلب شراین و سکته مغزی رخ می‌دهد. فشار خون بالا یکی از بیماری‌ های خطرناک محسوب می‌شود چرا که هیچ گونه نشانه ای ندارد. به همین دلیل است که بسیاری از پزشکان به این بیماری لقب قاتل خاموش را داده اند. شما می توانید با مصرف دمنوش توری ملکه، به راحتی فشار خون خود را در سطح نرمالی نگه دارید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.