عادات روزانه ی مضری که باعث فراموشی و افسردگی می شوند.

افسردگی یک حالت خلقی شامل بی‌ حوصلگی و گریز از فعالیت یا بی‌ میلی است و می‌تواند بر روی افکار، رفتار، احساسات و خوشی و تندرستی یک فرد تأثیر بگذارد.

0

افسردگی یک حالت خلقی شامل بی‌ حوصلگی و گریز از فعالیت یا بی‌ علاقه بودن و بی‌ میلی است و می‌تواند بر روی افکار، رفتار، احساسات و خوشی و تندرستی یک فرد تأثیر بگذارد.

افرادی که دارای حالت افسردگی هستند، می‌توانند احساس ناراحتی، اضطراب، پوچی، ناامیدی، درماندگی، بی‌ارزشی، شرمساری یا بی‌قراری داشته باشند.

ممکن است آن‌ ها اشتیاق خود در انجام فعالیت‌ هایی که زمانی برایشان لذت‌ بخش بوده از دست بدهند، نسبت به غذا بی‌میل و کم‌ اشتها شوند، تمرکز خود را از دست بدهند، در به خاطر سپردن جزئیات و تصمیم‌ گیری دچار مشکل شوند، در روابط خود به مشکل برخورد کنند و به خودکشی فکر کرده، قصد آن را داشته باشند و حتی خودکشی کنند.

افسردگی هم‌ چنین ممکن است باعث بی‌خوابی، خواب بیش از حد، احساس خستگی و کوفتگی، مشکلات گوارشی، یا کاهش انرژی بدن شود.

افسردگی و فراموشی هر دو بیماری‌ هایی هستند که می‌توانند روال عادی زندگی شما را مختل کنند پس مراقب آن ها باشید. در این مقاله شما را با عادت های رایج روزانه که ریسک ابتلا به این دو مشکل را افزایش می‌دهند آشنا خواهیم کرد.

استرس زیاد، یک ریسک مهم برای افسردگی و زوال عقل محسوب می‌شود. مثلا:

. مراقبت از فرد مورد علاقه‌ ای که بیماری روانی دارد یا پدر یا مادری که فراموشی دارد،

. داشتن یک بیماری جدی و آزار دهنده مثل سرطان،

. از دست دادن فرد مورد علاقه به‌ دلیل مرگ یا طلاق

هر زمان که در معرض جریان شدیدی از هورمون‌ های استرس قرار می‌گیرید، ظاهرا فقط خواب‌ تان مختل می‌شود اما می‌تواند به سیستم ایمنی‌ تان هم آسیب بزند و موجب نقصان در مراکز حافظه مغزتان شود. از آن جایی‌که استرس همه جا وجود دارد، همه ما باید الگوهای مدیریت استرس را به‌طور منظم بکار ببریم.

ورزش و مدیتیشن می‌تواند مفید باشد. تحقیقات نشان داده هیپنوتیزم پزشکی می‌تواند:

. مغز هیجانی‌تان را آرام کرده و به تمرکزتان کمک کند

. به ترک اعتیاد های گوناگون کمک کند

. افسردگی را درمان کند، مخصوصا وقتی همراه با تکنیک‌ های سخت ANT باشد

درمان افسردگیاختلال کم‌ توجهی (ADD) اگر درمان نشود، ریسک افسردگی و فراموشی را افزایش می‌دهد.

مطالعات نشان داده‌اند ADD به کمبود فعالیت در ناحیه‌ ای از مغز به‌ نام پشت پیشانی مربوط می‌شود که به‌عنوان ترمز مغز عمل می‌کند و وظیفه‌ اش منع شما از گفتن یا انجام چیزهای دورن‌ رانشی یا ناخود آگاه است. وقتی ناحیه پشت پیشانی، فعالیت کمی داشته باشد فرد به‌ راحتی حواسش پرت شده و در کنترل خودش به مشکل برمی‌خورد، به سختی می‌تواند پیگیر کاری باشد و تصمیمات مناسبی بگیرد حتی اگر خودش هم بخواهد.

اگر بی‌ نظمی دارید یا زمان کوتاهی را می‌توانید متمرکز بمانید، این حالت را ارزیابی کرده و درمانش کنید. این کار می‌تواند مغزتان را نجات دهد. برای درمان ADD هرگز دیر نیست!

ورزش نکردن

اگر کمتر از دو بار در هفته ورزش می‌کنید ریسک فراموشی را افزایش می‌دهید اما می‌توانید همین امروز با ورزش کردن بیشتر از دوبار در هفته این ریسک را حذف کنید، البته باید یک جا نشینی را کنار بگذارید. جوری پیاده‌ روی کنید که انگار ۴۵ دقیقه دیرتان شده، چهار تا پنج بار در هفته این گونه راه بروید و دو بار در هفته وزنه بزنید.

هر چه با بالا رفتن سن‌ تان قوی تر شوید احتمال ابتلا به زوال عقل هم کمتر می‌شود و در حقیقت زندگی‌ تان را نجات می‌دهید. ضمنا ورزش می‌تواند برای مبارزه با علائم افسردگی بسیار موثر باشد.

یاد نگرفتن چیزی جدید یا اعتیاد به ایمیل و مسیج و بازی‌های ویدئویی

این موارد هم ریسک افسردگی و زوال عقل را افرایش می‌دهد. در تحقیقی که هیولت پاکارد مسئولش بود، افرادی که به گجت‌ ها اعتیاد داشتند، در مدت یک‌سال ۱۰ نمره از آی کیو را از دست داده بودند.

استعمال ماری‌ جوانا هم آی کیو را کاهش می‌دهد اما اعتیاد به گجت‌ ها از این هم مضرتر است. شما می‌توانید با محدود کردن گجت‌ها و افزودن تمرینات ذهنی به زندگی‌تان، همین امروز ریسک‌ افسردگی و زوال عقل را کاهش دهید.

مغز شما مانند یک عضله است، هرچه بیشتر آن را به شیوه‌ های مثبت به‌کار گیرید، طولانی‌تر می‌توانید از آن استفاده کنید. اما حل جدول‌ های کلمات متقاطع به تنهایی کافی نیست، چون تنها یک بخش از مغز را به فعالیت وا می‌دارد.

درست مثل این است که به باشگاه بروید، تمرینات مربوط به عضلات دو سر را به‌ خوبی انجام دهید و بعد رهایش کنید. شما باید روی تمام مغزتان کار کنید.

تنیسچند راهکار خوب برای تقویت مغز:

. بازی کلمات یا فراگیری زبان می‌تواند بخش جلویی چپ مغز را تحریک کند.

. خنده بخش راست مغز را تحریک کرده و خلاقیت را بیشتر می‌کند.

. یاد گرفتن ساز موسیقی می‌تواند لُب گیج گاهی مغز را که موقتی است تقویت کرده و به حافظه کمک نماید.

. یادگرفتن رقص‌ های جدید و بازی تنیس روی میز می‌تواند مخچه (بخش انتهایی پشت مغز) را تقویت کرده و به سرعت پردازش کمک کند. البته اگر همراه با رقص الکل بنوشید، تمام فوایدش را از دست خواهید داد. حداقل ۱۵ دقیقه روزانه مغزتان را ورزش دهید!

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.